Zimní období bývá pro naše tělo velkou zátěží. Málo slunečního svitu, mrazivé počasí, prudké změny teplot, to vše může mít vliv na naši imunitu. Pokud nám na našem zdraví záleží a chceme si i v zimě zachovat dobrou odolnost organismu, můžeme se zaměřit na náš jídelníček. Existují potraviny, které jsou prospěšné našemu zdraví a nakopnou naši imunitu.
1. Citrusy
Citrusy jsou skvělým zdrojem vitamínu C. V přiměřeném množství bychom je měli konzumovat každý den. Mezi citrusy se počítají citróny, pomeranče, grapefruity i klementinky. Každý plod má vysoký obsah vitamínu C, který je skvělý bojovníkem proti chřipce a nachlazení.
2. Česnek
Česnek je známý svým užíváním v období chřipek a nachlazení. Obsahuje vysoký podíl selenu, který prospívá naší imunitě. Je skvělým dochucovadlem a pokud vám jeho chuť nevadí, nebojte se ho přidávat do velké části vašich pokrmů. V období nachlazení se doporučuje česnek konzumovat syrový, tepelnou úpravou ztrácí svoji sílu.
3. Bobulovité ovoce
Bobulovité ovoce je nejen bohaté na vitamín C, ale je i plné antioxidantů a protizánětlivých složek. Je tedy skvělým pomocníkem v podpoře naší imunity. Mezi bobulovité ovoce patří jahody, borůvky, ostružiny nebo maliny. Můžeme si ho ráno dopřát s jogurtem nebo v lahodném smoothie.
4. Vývar
Poctivý a silný vývar z masa a kostí, dokáže nakopnout náš organismus. Především v zimním období zahřeje naše tělo a dodá mu potřebné živiny. Silný vývar je plný železa, které je velmi důležité pro správné fungování imunitního systému. Pokud vývar doplníte o zeleninu, zvýšíte tak obsah živin a vitamínů.
5. Jogurt
Jogurt obsahuje dobré bakterie, které mají bojovat proti těm špatným bakteriím v našem těle. Jogurty působí na naše střeva jako probiotikum, které je pro naše zdraví velmi důležité. Je všeobecně známo, že nejvíce ohrožený je právě náš trávicí systém. Když funguje trávicí systém, funguje naše imunita.
6. Zázvor
Zázvor můžeme označit za superpotravinu. Má antivirotické a protizánětlivé účinky. V období chřipek a nachlazení, kdy naše imunita potřebuje největší vzpruhu. Je zázvor jasná volba. Můžeme ho konzumovat na tenké plátky nebo nastrouhat do čaje. Zázvor se hodí i do exotické kuchyně na dochucení pokrmů.
7. Papriky a chilli papričky
Papriky i chilli papričky obsahují vysoký podíl vitamínu C. Jsou antioxidační a protizánětlivé. Příznivě ovlivňují naše trávení a zdraví střev. Chilli papričky dokáží ulevit od bolesti, jsou prevencí proti rakovině a pomáhají při hubnutí. Mají tedy širokou škálu využití.
8. Brokolice
Brokolice je vitamíny přímo nabitá. Obsahuje vitamín A, C a E, antioxidanty a vlákninu. Brokolice patří mezi méně oblíbenou zeleninu, ale její zdraví prospěšné látky by nás k její častější konzumaci měly přesvědčit. Pokud chcete z brokolice vytěžit maximum, je nejlepší konzumovat ji v syrovém stavu.
9. Mořské plody
Mořské plody asi nejsou častou volbou v našem jídelníčku. Pokud chceme podpořit náš imunitní systém, měli bychom se nad jejich konzumací zamyslet a zařadit je alespoň částečně na náš talíř. Mořské plody jsou nabité zinkem, který je důležitý pro správné fungování našeho organismu. Zinek dokáže nastartovat buňky imunitního systému tak, aby fungovaly jak mají. Největší podíl zinku obsahují krabi, humr nebo mušle.
Při konzumaci zdravých potravin mějte na paměti, že důležitá je především různorodost a pestrost našeho jídelníčku. Je dobré zamýšlet se nad tím, co jíme a jak může jídlo ovlivňovat náš imunitní systém a celkové nastavení našeho organismu.