Skotsko je možná tou poslední zemí, nad kterou byste přemýšleli, když se řekne „letní dovolená“. Studený vítr, vlezlé mrholení a hustá mlha jsou tu totiž prakticky na denním pořádku. I přes to (nebo možná právě proto) si toto místo spoustu cestovatelů oblíbilo a rádi se sem pravidelně vracejí. Pojďte se s námi podívat na ta nejkrásnější místa, co tahle severská kráska nabízí.
Jezera ve Skotsku
Asi nikomu není třeba představovat proslulé jezero Loch Ness, ve kterém bydlí lochneská příšera. Pověsti pravděpodobně dost napomohla neprozkoumaná hloubka vodní nádrže, která může být až 230 metrů. Břehy mají poměrně rychlý spád a právě i kvůli tomu se nedoporučuje v jezeře koupat. Ačkoliv existence Nessie nikdy nebyla dokázána, na břehu na vás bude čekat alespoň její socha.
Povinnou zastávkou je však jezero Loch Lomond. Jakožto největší z celého Skotska nabízí celou škálu zajímavých míst a aktivit, co zde podniknout. Disponuje hned 23 ostrovy, na tom největším, zvaném Inchmurrin, najdete hospodu, zříceniny starého hradu a bezesporu překrásné výhledy. Každé léto se z břehu jezera až na ostrov konají závody. Pokud se jich zúčastníte a dokončíte jej, bude na vás v cíli čekat zasloužená odměna v podobě pořádného hamburgeru.
Pokud nejste příznivcem plavání, můžete využít motorového člunu, na němž vám místní znalci rádi sestaví komentovanou prohlídku na míru s několika zastávkami na přání. A nebo pokud jste odvážní, můžete si pronajmout kajak či paddleboard a dostat se sem vlastními silami. Nejenže tak procvičíte své paže a záda, ale naskytnou se vám výhledy, kterých byste si jinak ani nevšimli. Kajakování na tomto jezeře navíc představuje skutečné dobrodružství, protože se tu počasí mění každých pár minut a nikdy nevíte, co vás čeká.
Při svém putování jezerem ale určitě narazíte i na další krásné ostrovy, kde vás pro změnu překvapí historický hřitov z 19. století, pozůstatky ze staré farmy nebo dokonce malí klokani zvané wallabies. Když budete mít štěstí, zahlédnete je na ostrově Inchconnachan. Na druhém břehu vítá své návštěvníky malebná vesnička Luss známá pro svůj keramický průmysl a také díky seriálu High Road. Pokud budete mít příležitost, zdržte se poblíž jezera až do večera, rozhodně nebudete litovat.
Hory a údolí
Ve stejné lokalitě ještě chvíli zůstaneme. Na východním břehu Loch Lomondu se totiž nachází jedna z nejkrásnějších hor skotské vysočiny – Ben Lomond. Se svou výškou 974 m (3196 stop) se řadí mezí trz. Munros, což jsou skotské hory vyšší jak 3000 stop. Ať už se jí rozhodnete zdolat v zimě nebo v létě, určitě nepodceňte počasí a vemte si pořádnou bundu. I během těch nejteplejších dní je na vrcholku totiž pořádný vítr. Určitě ale stojí za to, nabízí totiž zcela unikátní výhledy, které jinde nenajdete.
Slunečného počasí nezapomeňte také využít k návštěvě Glen Coe. Vysoké a strmé hory zastiňují dno údolí, kam nedopadají sluneční paprsky. Tato mystická podívaná až nepatřičně vhodně doprovází místní tragédii ze 17. století známou jako Masakr v Glen Coe. Čtyřicet členů z klanu MacDonaldů zde bylo brutálně povražděno kvůli jejich váhání přísahat věrnost novým panovníkům Marii II. Stuartovně a Vilémovi Oranžskému. Dalších 40 žen a dětí následně umrzlo, jelikož byly jejich obydlí spáleny.
I když je údolí nechvalně známé svou krvavou historií, dnes je považováno za jedno z nejkrásnějších míst skotské vysočiny (tzv. Highlands). Jeho majestátnost obzvlášť vyniká v pozdním létě a brzkém podzimu, kdy se kopce díky hustému vřesovému porostu zbarví do tmavě fialové.
Města
V hlavním městě Skotska Edinburgh rozhodně stojí za návštěvu Edinburský hrad, jenž se pyšně tyčí nad celým městem. Pokud něco skutečně vypovídá o nebojácné skotské nátuře, bude to ten fakt, že je toto stavení vybudováno na vyhasnuté sopce staré 340 milionů let. Historie hradu sahá až do 7. století a pokud se rozhodnete jít na komentovanou prohlídku, připravte své uši na zvučný skotský přízvuk v celé své kráse.
V srpnu se zde pravidelně koná tzv. Fringe Festival. Centrum se zaplní pouličními umělci, zpěváky, akrobaty nebo komedianty a celé město ožije ještě více než předtím.
Největším městem je však Glasgow, do kterého pravděpodobně přiletíte, pokud se rozhodnete cestovat letadlem. Toto místo si vás zcela získá svou unikátní atmosférou – není tu nouze o pouliční hráče na dudy, ani o dechberoucí architekturu. O tu se postará gotická Katedrála sv. Munga stojící hned vedle proslulého viktoriánského nekropole. Na tom je pohřbeno přes 50 000 nebožtíků. Ačkoliv se dnes jedná o příjemný park a turistické lákadlo, svůj lehce strašidelný nádech si nekropole stále uchovává.
Glasgow se také může pyšnit svými četnými podniky, kde se podává to nejlepší lokální pivo a především kvalitní skotská, na tu jsou místní obyvatelé náležitě hrdí. Při procházce centrem vás dozajista uhrane propracované pouliční umění – vedle uhrančivé architektury jsou tu domy zdobeny úžasně propacovanými malbami. Za zmínku také stojí Kelvingrove museum. To se svou bohatou sbírkou řadí mezi nejvýznamnější v Evropě. Důkladně si prohlédnout všech 8000 obrazů, které muzeum nabízí, vám zabere přinejmenším celý víkend.
Milujete cestování? Vydejte se s námi také do Marakeše či Portugalska.