Portugalsko – lidmi často opomíjená a přece tak zajímavá země. Nabízí totiž mnohem více než by se na první pohled mohlo zdát. Pojďte s námi prozkoumat nejjihozápadnější cíp Evropy a podívat se na to, co v této kdysi koloniální velmoci můžete vidět a navštívit!
Co je typické pro Portugalsko?
Co se vám vybaví, když se řekne Portugalsko? Každý si určitě vzpomene na nejznámější portugalské mořeplavce – Vasco de Gama a Fernão de Magalhães. Jistě jste ale také slyšeli o portském víně nebo korku. Korkové duby najdeme na území Portugalska téměř všude a jsou využívány nejen k výrobě zátek do portugalských vín, ale také při výrobě obuvi či kabelek. Hojně se zde pěstují také pomeranče, kterým se v Portugalsku díky středomořskému podnebí velmi daří.
Kdy do Portugalska vyrazit?
Portugalsko lze navštívit v jakémkoli ročním období, na otázku „kdy jet?“ tak není jednoznačná odpověď. Hlavní sezóna probíhá od června do srpna. V tomto období Portugalsko navštěvuje nejvíce turistů. Pokud tedy cestujete především za památkami, doporučuji zvolit spíše období od dubna do června, nebo září či říjen.
V případě, že je vaším cílem převážně relaxace a koupání v oceánu, je pro vás léto ideálním obdobím, především kvůli teplotě vody, která dosahuje svého maxima okolo 20–22 stupňů. Nejtepleji je na jihu Portugalska, oproti tomu na severu se i v létě teploty vzduchu a vody pohybují níže.
Portugalsko – co musíte navštívit a na co rozhodně nezapomenout?
V Portugalsku je opravdu velké množství míst, které stojí zato navštívit. Z mé zkušenosti jsem vybrala ty nejzajímavější. Rozhodně doporučuji více než jednu návštěvu, protože každé místo má své kouzlo a vyplatí se zde strávit nějaký čas.
1) Pískovcové útesy v městečku Lagos
Lagos je městečko v jihozápadní části Portugalska zvané Algarve. Právě Algarve je pověstné svými nádhernými plážemi. V městečku Lagos jich sice tolik nenajdete, ale nadchne vás především svými pískovcovými skalními útesy. Město má poměrně hlubokou historii, dříve ho obývali Arabové, kteří zde zanechali hradby, jejichž zbytky ve městě zůstaly dodnes. Najdete tu také pomník mořeplavce Gila Eanese. Od 15. století byl Lagos důležitým námořním střediskem.
Co dalšího zde navštívit?
Za návštěvu určitě stojí kostel Santa Maria a Santo Antonio, které vás zaujmou svou architekturou. Vstup je navíc zdarma. Pokud zrovna neholdujete architektuře, doporučuji návštěvu skalního útesu Ponta da Piedade, odkud je opravdu krásný výhled na oceán. Po schodech můžete sejít až dolů na pláž, kde si lze v případě příznivého počasí a klidného oceánu zapůjčit kajak nebo lodičku s průvodcem, který vás jednotlivými skalními útvary provede. Ponta da Piedade se považuje za místo s nejkrásnějšími plážemi v oblasti Algarve. Proto si na návštěvu nezapomeňte vyhradit dostatek času.
2) Mys svatého Vincence (Cabo de São Vicente)
Vraťte se do doby, kdy odsud portugalští mořeplavci vyplouvali do neznámých vod Atlantiku s nejistotou a obavami, zda se vrátí zpět do své rodné země. Mys svatého Vincence byl dříve Portugalci považován za konec světa. Kam totiž dohlédli, tam byl jen širý oceán. Dodnes je toto místo nejzazším jihozápadním výběžkem evropského kontinentu. Africký kontinent se nachází 200 kilometrů přes moře, Amerika je odsud vzdálená 4 000 kilometrů.
Výlet na „konec světa“
Mys najdeme nedaleko obce Sagres. Nachází se zde maják, jehož světlo lze spatřit až z 60 kilometrové vzdálenosti. Mys je jak zajímavým přírodním útvarem, tak zároveň domovem mnoha druhů živočichů, především ptáků. Kromě velkých vln a silného větru je toto místo územím častých bouří.
3) Jeskyně Benagil
Benagil je malá rybářská vesnice na jižním pobřeží Algarve. V poslední době je velmi populární především kvůli mořské jeskyni, která je považována za nejkrásnější jeskyni v Evropě. Zajímavostí je, že se sem dostanete pouze lodičkou a v době odlivu, jindy jsou totiž jeskyně zaplavené. V okolí se nachází několik skrytých malých pláží, kde můžete být při troše štěstí úplně sami.
4) Palác Pena v Sintře
Palác Pena se nachází ve výšce 450 metrů nad mořem. Na první pohled nadchne svou jedinečností a pohádkovým vzhledem. Samotná architektura je směsí gotiky, renesance, manuelského slohu a maurských prvků. Palác obklopuje rozlehlý park s jezírky, fontánami, altánky a spoustou zeleně. Vstup je zpoplatněn. Vybrat si můžete ze dvou druhů vstupného, podle toho, zda chcete prozkoumat spíše interiér nebo exteriér paláce. Doporučuje se vyrazit již brzy ráno, jelikož později se zde začínají tvořit fronty.
5) Hlavní město Lisabon
Lisabon je nejzápadnějším hlavním městem na území Evropy. Žije zde půl milionu lidí. Rozkládá se na západním pobřeží Portugalska na břehu řeky Tajo. Patří k nejkrásnějším městům v Evropě. Ve čtvrti Belém se ukrývají hned dvě památky patřící na seznam světového kulturního dědictví UNESCO – Belémská věž a klášter řádu svatého Jeronýma. Obě tyto stavby se považují za perly manuelského stylu (stavby postavené za vlády Manuela I.).
Belémská věž (Torre de Belém)
Původně se v dnešním Belému nacházel přístav, ze kterého vyráželi nejslavnější mořeplavci na své výpravy. Věž měla za úkol střežit vjezd do přístavu před piráty a současně sloužila jako maják. Pro vracející se mořeplavce tak byla první dominantou, kterou spatřili při návratu domů. Později sloužila jako vězení a celnice. Dříve věž stála na malém ostrůvku obklopeném vodou. Díky častým záplavám je však nyní spojena s pevninou. Věž je zasvěcena svatému Vincentovi – patronovi Lisabonu.
Klášter řádu svatého Jeronýma
Monasterio de los Jerónimos je goticko-renesanční klášter na předměstí Lisabonu. Klášter jeronymitů založil v roce 1502 král Manuel I. jako ocenění úspěchu plavby Vasca de Gamy do Indie. Zmiňovaná výprava totiž v roce 1497 odstartovala nedaleko kláštera. Najdeme zde i hrobky panovníků – například již zmiňovaného krále Manuela I., jeho manželky Marie Aragonské, krále Jana III. nebo mořeplavce Vasca de Gamy. V roce 2007 došlo v prostorách kláštera k podepsání Lisabonské smlouvy.
Most Vasco de Gama
Tento most je s délkou 12,3 kilometrů (s nájezdy 17 km) nejdelším mostem Evropy. Široký je 30 metrů a obsahuje 6 jízdních pruhů, které lze v případě potřeby rozšířit na 8. Slavnostní otevření se konalo 29. března 1998 u výročí 500 let od objevení námořní cesty do Indie Vascem de Gamou.
6) Město vína – Porto
Kdo by neznal Porto, město, odkud pochází portské víno? Centrum města je od roku 1996 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V historii prošlo nadvládou Římanů, Arabů a poté křesťanů. Do 14. století bylo Porto hlavním městem Portugalska. Doteď si zachovává svou jedinečnou starobylou atmosféru. Město se tyčí nad řekou Douro, kde se ve svazích pěstují hrozny pro pověstné portské víno.
Kam v Portu zavítat?
V Portu najdete hned několik zajímavých míst. Jedním z nich je most Ponte de Dom Luís I – symbol města, který postavil Gustav Eiffel, autor slavné Eiffelovy věže. Navštívit můžete také vlakovou stanici São Bento zachycující pomocí maleb nejdůležitější momenty z portugalské historie. Zevnitř je zdobená typickými malovanými dlaždičkami v modrém odstínu, nazývanými „azulejos“.
Ve víru večerního Porta
Nezapomenutelným zážitkem, který Portugalsko nabízí, je večerní Porto. Jelikož je zároveň i studentským městem, noční život je zde v plném proudu. Barů je tu opravdu mnoho, téměř na každém kroku lze najít místo k posezení. Okusit můžete typickou kuchyni, poslechnout si tradiční portugalskou hudbu nebo jen posedět nad sklenkou dobrého portského. Díky otevřenosti a jazykové vybavenosti místních obyvatel je možné se lehce seznámit. V Portu je tedy večer opravdu živo, ať už se jedná o pouliční koncerty, bary nebo osamělé umělce hrající na kytaru v uličkách města.
Krátce o portském víně
Známé je také pod názvem Oporto, Porto či v originále Vinho do Porto. Portská vína patří do rodiny fortifikovaných vín. To znamená, že se v některé z fází výroby do vína přidává čistý alkohol. U portského vína se tento proces provádí během kvašení vinného moštu, kdy víno dosahuje cca 8 % alkoholu. Celkový obsah alkoholu je tak mnohem vyšší než u běžných vín, dosahuje okolo 19–23 %. Vína se dělí na bílá a červená, dále existuje několik různých variant – sladké, suché či polosuché. Vyznačují se nezaměnitelným aroma a pestrou škálou chutí.
7) Aveiro aneb „portugalské benátky“
Město je přezdívané jako „portugalské Benátky“ kvůli kanálům, které se nachází v centru města. Po hlavním kanále se můžete svézt některou z lodí. Ty se nazývají „moliceiros“. Název pochází z doby, kdy byly lodě využívány ke sběru chaluh.
Kromě kanálů zde najdeme mnoho trhů – především rybí. Město má podobně jako Porto bohatý noční život, zajít můžete do klubu nebo baru. Určitě si nenechte ujít místní specialitu ovos mules (měkká vejce), což jsou žloutky smíchané s cukrem v oplatce ve tvaru ryby či mušle.
Studenti i milovníci fotbalu si přijdou na své
Ve městě totiž sídlí populární fotbalový klub SC Beira Mar. Nachází se zde také univerzita, nazývaná Universidade de Aveiro, patřící k nejprestižnějším v Portugalsku.
Pár slov nakonec
Pro mě osobně je Portugalsko srdeční záležitostí. Je to země, která má své osobité kouzlo. Svou kulturou se odlišuje od sousedního Španělska (ač se to možná nezdá). Návštěvu tedy vřele doporučuji hned, jak to bude možné.
Pokud vás zajímá cestování, přečtěte si také o Marakéši nebo jak se konečně naučit anglicky.