Ledově studené nohy a ruce je něco, co dokáže znepříjemnit nejeden poklidný večer. Někdo z nás má k promrzlým končetinám sklony přirozeně, někdy ale už může jít o projev jiného onemocnění. Jak rozdíl poznat a zbavit se nepříjemného pocitu?

Proč míváme studené ruce a nohy

Naše tělo pracuje každou minutu na správné termoregulaci. Jeho hlavním cílem je udržet optimální teplotu u životně důležitých orgánů, které se nachází ve středu těla. Když je venku zima nebo fouká studený vítr, naše tělo automaticky upřednostní distribuci krve právě k těmto orgánům, čímž je udrží v teple.

To ale může mít za následek nedostatečně prokrvené končetiny, což může mít za následek nepříjemně prochladlý pocit chodidel a dlaní. Ve většině případů se tedy jedná o naprosto běžnou věc, a naopak je to znamení toho, že naše tělo funguje jak má.

Jak se prochladlých končetin zbavit?

Existuje hned několik metod, kterými můžete nad studenými končetinami vyzrát.

1) Zvolte vhodné oblečení

Navýšit počet vrstev je něco, co nás napadne jako první. Pokud ale cítíte extrémní pocit chladu, je na místě zvolit adekvátní materiály. Vaším věrným pomocníkem může být například merino vlna, která vás nejen dokáže zahřát, ale i dlouho teplo udržet.

Jde i o perfektní materiál při dlouhém pobytu v zimním počasí, ať už jdete třeba běhat, nebo jen tak na procházku s rodinou. Adekvátní volba materiálů pomůže těmto problémům i předejít. Vaše promrzlá chodidla naopak jistě ocení hřejivé a voděodolné ponožky z neoprenu.

2) Sáhněte po nahřívacím polštářku nebo masážním míčku

Problém nastává, když máte promrzlé prsty, se kterými potřebujete pracovat a hřejivé palčáky vám v tom zrovna nepomáhají. V tuto chvíli přichází na scénu zahřátí končetin nahřívacím polštářkem nebo u topení, Šanci ale určitě dejte i masážním míčkům. Jemné gumové bodlinky podpoří lepší prokrvení, s čímž se automaticky do končetin dostane i toužené teplo.

Masážní míčky vám pomůžou s chladem zatočit.

3) Více se hýbejte

Stejně jako masážní míčky, i pohyb způsobí rozproudění krve po celém těle, díky čemuž se dobře zahřejeme. Pokud sedíte u počítače nebo před televizí dlouhé hodiny, tělo se ocitne v klidovém režimu a jeho tepová frekvence se sníží. To jsou ideální podmínky pro vytvoření nepříjemně studených dlaní a chodidel. Nezapomeňte se proto čas od času zvednout a na chvíli se projít, udělat pár cviků nebo se na chvíli věnovat nějaké domácí práci.

Kdy už se jedná o projev jiného onemocnění?

Pokud vás studené končetiny trápí permanentně, nebo je kvůli extrémnímu chladu nejste schopni pořádně ovládat, může se jednat o projev jedné z těchto nemocí.

Raynaudova choroba

Tato choroba také souvisí s cévním systémem, ale je také úzce spojena s tím nervovým. Častými příznaky jsou extrémní reakce na chlad, ztuhlost, potíže s pohyblivostí daných částí a brnění.

Co se s tím dá dělat: Příčina tohoto syndromu ještě není úplně známá, ale pokud máte na tuto chorobu podezření, promluvte si o tom se svým praktickým lékařem.

Onemocnění cévního systému

Propracovaný cévní systém má za úkol distribuovat krev po celém těle, a tím tělo zásobovat živinami, kyslíkem a zároveň ho proudící krví zahřívat. Termoregulaci si koneckonců svým rozšířením nebo naopak zúžením umí cévy regulovat samy. Pokud je ale někde v cévním systému chyba, nemůže správně fungovat ani termoregulace.

Chyba může být v přílišném zúžení nebo dokonce úplném uzavření cév nebo v nedostatečné zásobě vitamínu B12 a železa, způsobující anémii.

Co se s tím dá dělat: Pokud máte podezření na anémii, nejlepším řešením bude zajít na krevní testy. Anémie je doprovázena i dalšími příznaky, jako je velmi bledá kůže, únava a slabost.

Nedostatečný příjem energie

Nedostatečný příjem potřebných živin může mít také za následek únavu, slabost a poruchy celkové termoregulace. Nedostatek jídla může mít při dlouhodobém trvání narušit i produkci hormonů štítné žlázy, což tento problém ještě o to víc prohlubuje.

Co se s tím dá dělat: Stanovte si konkrétní časy během dne, kdy budete pravidelně jíst. Měli byste denně sníst alespoň tři velká jídla. Nebojte se ale v zimním období své tělo poslouchat a dopřát si i svačinky mezi jídly. Každý den v zápasí s nepříznivými teplotami, což spotřebovává také velké množství energie. Pokud se zaměříte na konzumaci kvalitních a zdravých surovin, váha nahoru nepůjde.

Hypnothyreóza

Problémy s produkcí hormonů štítné žlázy však mohou nastat i bez toho, aniž bychom málo jedli. Tyto hormony mají na starosti správný chod celého metabolismu a při jejich dysbalanci často dochází k zimomřivosti a pocitům chladu.

Co se s tím dá dělat: Celkově jsou tyto projevy spojeny s autoimunnitním onemocněním nebo i nádorovým onemocněním. Je tedy třeba řešit přímou příčinu problému.