Agorafobie je strach z otevřených prostor a velkých skupin lidí. Je to velmi náročné onemocnění, které může výrazně ovlivnit kvalitu našeho života. Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobit agorafobii, od genetiky, přes zkušenosti z dětství, až po stres. Na vině může být i závažné trauma. Přesto jsou ale způsoby, jak s ní bojovat.

Agorafobie vzniká po 30. roku života

Ve většině případů vzniká agorafobie po 30. roku života. Trpí na ni 2–3 % populace, a nejčastěji je provázána s panickou poruchou. Lidé s tímto onemocněním se necítí komfortně na veřejných místech, a neradi na ně chodí bez doprovodu. Sociální život je pak narušený podobným způsobem, jako u sociální fóbie. Léčba je velmi náročná a zcela se onemocnění zbavit může být bez léků a terapie prakticky nemožné.

Jak poznáte, že trpíte agorafobií?

Příznaky agorafobie se mohou u jednotlivců lišit, ale obecně se projevují úzkostí a strachem z otevřených prostor a velkých skupin lidí. Na agorafobii vás upozorní některé z následujících příznaků:

  • Úzkost a strach v situacích, ze kterých se nedá uniknout
  • Obavy z veřejných prostor, kde není k dispozici úniková cesta ani lékařská pomoc
  • Obtíže při cestování nebo vycházení z domova
  • Potřeba mít po ruce někoho blízkého, ke komu je možné se uchýlit, pokud se objeví příznaky úzkosti nebo paniky

Jak zmírnit agorafobii?

Existuje několik možností, jak se s agorafobií vyrovnat a zmírnit její příznaky. Jeden z nejúčinnějších způsobů je kognitivně-behaviorální terapie (CBT). Tato terapie se zaměřuje na změnu myšlení a chování. Co ještě může při tomto onemocnění pomoci?

  • Antidepresiva nebo léky proti úzkosti

 

Agorafobie se může vyskytovat i současně s arachnofobií

Agorafobie nemusí nutně souviset s fobií z pavouků nebo jiných tvorů. Nicméně někteří lidé mohou mít fobii z pavouků (arachnofobii) a agorafobii současně.

Pokud to tak je, může to pro vás představovat obzvláště složitou situaci, jelikož se mohou vyskytnout příznaky úzkosti a paniky při vycházení z domova nebo při cestování, a při setkání s pavouky. V takovém případě je přínosné vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve, aby mohl člověk fungovat běžným způsobem.

Strach z pavouků není ničím ojedinělým, pokud se ale kombinuje i s dalšími fobiemi, může to náš život značně omezovat.

Máte komfortní zónu jen doma? Můžete mít agorafobii

Agorafobie výrazně ovlivňuje komfortní zónu člověka. Komfortní zóna je oblast, ve které se cítíme bezpečně, a pokud se dostaneme mimo ni, můžeme pociťovat úzkost a strach.

Léčba agorafobie pomáhá rozšířit komfortní zónu.  Díky ní lze překonat obavy a zvýšit sebevědomí při vycházení z domova nebo při cestování.

Vyhledejte včas odborníka

Pokud se vás nebo vašeho blízkého tento problém týká, vyhledejte odborníka. Žít s agorafobií je velice náročné, ale že existuje řada způsobů, jak se s ní vyrovnat a zmírnit její příznaky. Přesto, že pomoc rodiny a přítel je nenahraditelná, bez pomoci odborníka se agorafobie ve většině případů nezbavíte.