Ledviny patří k nejdůležitějším orgánům v našem těle. Každý den jsou totiž schopné zpracovat až 200 litrů krve. Tu čistí, odstraňují přebytečnou vodu, odpadní látky a pomáhají odvádět toxiny z těla tak, aby ho udržovali v optimálním stavu.

Pokud však ledviny nedokážou plnit svou funkci, mohou se v těle hromadit škodlivé látky, což má za příčinu celou řadu méně i více závažnějších problémů. Jak tedy ledvinám pomoci a dobře se o ně starat?

Jak poznáme, že ledviny nefungují optimálně?

Existuje několik příznaků, které nám říkají, že ledviny nefungují tak, jak by měly. Mezi ty nejčastější patří:

 • Zvýšená únava a vyčerpání
 • Bolesti hlavy
 • Zvýšená žízeň
 • Časté močení, případně změna barvy nebo vůně moči
 • Zadržování vody v těle, což se může projevit například otokem nohou, rukou nebo obličeje
 • Změna barvy pleti a sliznic
 • Bolesti břicha
 • Výkyvy krevního tlaku

Za těmito příznaky mohou stát i jiné důvody. Pokud vás trápí silné bolesti nebo máte déle trvající potíže, je namístě návštěva lékaře.

Jak posílit močový měchýř a jeho funkci?

Síla a kapacita močového měchýře se může časem zhoršit. Nesouvisí to jen se stárnutím, ale i s nadměrným pitím alkoholu nebo kouřením.  Pokud chcete mít močový měchýř pod kontrolou, můžete podniknout několik kroků, které vám pomohou. Patří mezi ně:

 • Dostatečný příjem tekutin
 • Omezení kofeinu a alkoholu
 • Pravidelné vyprazdňování (kdykoliv cítíte potřebu)
 • Posilování svalů pánevního dna

Proč je vhodné čistit si ledviny?

Existuje několik důvodů, proč byste měli pečovat o své ledviny. Jejich čištění mimo jiné zlepšuje jejich funkci a snižuje nadýmání. Stejně tak očista ledvin zlepšuje schopnost těla zpracovávat určité potraviny, absorbovat živiny a přeměňovat jídlo na energii.

 Vyplavování odpadu a toxinů eliminuje potenciální infekci a snižuje riziko problémů s močovým měchýřem. Podobně čištění ledvin snižuje riziko vzniku bolestivých ledvinových kamenů, upravuje hormonální nerovnováhu a předchází kožním problémům jako je akné, ekzémy a vyrážky.

Jak posílit ledviny?

Pokud jste se rozhodli pro své ledviny udělat více, můžete vyzkoušet následující:

Cvičte

Pravidelný pohyb není dobrý pouze pro vaši postavu. Pomůže vám snížit riziko chronického onemocnění ledvin, snížit krevní tlak a zlepšit zdraví srdce. Všechny tyto faktory jsou důležité pro prevenci poškození ledvin.

Hlídejte si cukr

Lidé s vysokou hladinou cukru v krvi mohou trpět poškozením ledvin. Pokud buňky vašeho těla nedokážou využít glukózu, jsou vaše ledviny nuceny pracovat více. Pokud tento stav trvá roky, může jít o vážný problém.

Důležitý je i krevní tlak

I vysoký krevní tlak způsobuje poškození ledvin. Pokud souvisí s jinými zdravotními problémy, jako je diabetes, srdeční onemocnění nebo vysoký cholesterol, může mít negativní vliv na zdraví a stav orgánů.

Udržujte si optimální váhu

Lidé, kteří trpí nadváhou nebo obezitou, jsou vystaveni většímu riziku poškození ledvin. Zdravá strava s nízkým obsahem sodíku a konzumace nezpracovaných potravin zároveň se snížením hmotnosti je v tomto případě namístě.

Dbejte na pitný režim

Pravidelný a pravidelný příjem vody je pro vaše ledviny důležitý. Voda pomáhá odstraňovat sodík a toxiny z ledvin a snižuje riziko chronického onemocnění. Příjem tekutin by měl být 1,5 až 2 litry denně. Kolik vody přesně potřebujete závisí především na vašem zdravotním stavu a životním stylu. Faktory, jako je klima, cvičení, pohlaví a případně těhotenství jsou stěžejní při plánování vašeho denního příjmu vody. Lidé, kteří v minulosti trpěli na ledvinové kameny, by jí měli pít preventivně více.

Voda je pro naše tělo naprostý základ.

Přestaňte kouřit

Kouření poškozuje cévy. To vede k pomalejšímu krevnímu oběhu, což škodí všem orgánům včetně ledvin. Tento zlozvyk zároveň zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin. Pokud přestanete kouřit, riziko se výrazně sníží.

Pečujte o ledviny

Vaše ledviny jsou pro vaše celkové zdraví zásadní. Tyto orgány jsou zodpovědné za mnoho funkcí, od zpracování odpadních produktů těla až po vytváření hormonů. Péče o ně by měla být na prvním místě v péči o vaše zdraví. Udržování aktivního, zdravého životního stylu je tou nejlepší prevencí.