Každý z nás se občas cítí unavený. Když tento stav ale přetrvává, únava vás obírá o čas i kamarády, je načase navštívit lékaře. Nečekejte však, že stanovení diagnózy bude snadné. Mnoho lékařů v existenci únavového syndromu nevěří, jiní neví, co si s ním počít. Počítejte s tím, že vás čeká kolečko všech možných vyšetření.
Častěji postihuje ženy
Podle výzkumů se týká chronický únavový syndrom čtyřikrát častěji žen než mužů. Propuká obvykle ve věku čtyřiceti let, ale může se dostavit i mnohem dříve. Kromě únavy se objevují i psychické problémy či neurologické potíže. Chronický únavový syndrom, jiným názvem také myalgická encefalomyelitida, byl poprvé uznám jako diagnóza až roku 1998.
Stále je záhadou
Ve světe se chronický únavový syndrom označuje řadou názvů: sedmiletá chřipka či například islandská nemoc. Záhadou je ale především z toho důvodu, že nemá jednoznačné symptomy. U každého člověka se může projevovat různě. Společným rysem je únava. Ta přichází obvykle hned ráno, nebo po sebemenší námaze a nepomáhá na ní ani vydatný spánek, nebo odpočinek. Zarážející také je, že někdo se vyléčí za rok, jiní s únavou bojují i desetiletí.
Člověk trpící chronickým únavovým syndromem není schopen vykonávat běžné činnosti, chodit do práce, věnovat se koníčkům. Klesá tak kvalita života, ale i chuť cokoliv měnit. Přidat se proto mohou i deprese. Nemoc má pak většinou kolísavý charakter. To znamená, že únava je chvíli v útlumu, ale pak se opět objeví. Jedná se o onemocnění chronické, tedy přetrvávající.
Přichází plíživě
Většina pacientů se shoduje v tom, že nástup nemoci bývá velmi nenápadný. Potíže se však postupem času prohlubují a přicházejí i další komplikace. A proč dojde k propuknutí únavového syndromu?
Lékaři stále neznají jednoznačnou odpověď. Na vině je zřejmě virová či bakteriální infekce, která vyvolá imunitní poruchu a má vliv i na centrální nervovou soustavu. Proto se syndrom často objevuje například po prodělané chřipce. Spouštěčem ale může být téměř cokoliv. Neléčená nemoc, porod, stresující období…
Jak poznat únavový syndrom?
První otázkou, na kterou byste si v případě pochybností měli odpovědět, je, zda únava nedoprovází jiné onemocnění. Je typická například pro boreliózu či nekorigovaný diabetes. Pokud tomu tak není, existuje několik základních poznávacích rysů:
- únava přetrvávající délě než 6 měsíců
- poruchy spánku (nespavost, časté noční buzení)
- mírně zvýšená teplota
- nemizející bolest v krku
- poruchy rovnováhy
- bolesti kloubů či hlavy
- světloplachost
- závratě (například při vstávání z pozice vleže)
- dále se mohou objevit méně specifické příznaky (noční pocení, váhové výkyvy, bolesti břicha, bolestivé lymfatické uzliny v oblasti krku)
Jak se léčí únavový syndrom?
Protože stále není známa příčina vzniku tohoto syndromu, není specifikována ani přesná léčba. Obdobné je to i se samotnou diagnózou. Na chronický únavový syndrom žádný jednoznačný test neexistuje. Proto se připravte na to, že vás čeká nejedno vyšetření: krevní obraz, EKG, měření krevního tlaku, ale například i endokrinologické vyšetření či jaterní testy a mnohá jiná.
Medikamenty se předepisují pouze na jednotlivé příznaky, neřeší nemoc jako celek. Lékaři doporučují hlavně zdravý životní styl – vyvážený jídelníček, ale i spánkovou hygienu, pohybovou aktivitu a především psychickou podporu (psychiatr, psycholog). Užitečná je i podpůrná léčba podáváním zinku, hořčíku, vitamínů skupiny B či přípravků s ginko bilobou, koenzymem Q10 či ženšenu.
Nejste v tom sami
Podle statistických údajů trpí chronickým únavovým syndromem v České republice kolem deseti až padesáti tisíc lidí. Pokud tedy i vy máte pocit, že vám tato nemoc komplikuje život a lékaři si vás předávají tak trochu jako horký brambor, nejste v tom sami. O radu či pomoc můžete požádat Klub pacientů ME/CSF.