Napadení parazity je bohužel častější, než si většina z nás myslí. Často ho mají lidé spojené pouze se zvířaty, jelikož psů a koček se týká velmi často. Tam využíváme tablety na odčervení a celkově dbáme na jejich zdraví domácích mazlíčků více než na své. Ale i my lidé je máme, a naštěstí je tu řešení – parazitů se totiž lze zbavit s pomocí přírody.

Jak se zbavit parazitů přírodní cestou?

Přírodní prostředky se osvědčují v mnoha případech. Můžete vyzkoušet osvědčené triky a pokusit se zbavit parazitů například s pomocí bylinek – vynikající volbou je pelyněk, ze kterého si můžete připravit čaj, nebo černucha setá, která se používá ve formě koření do pokrmů, ale i z ní si můžete připravit čaj. Dalším účinným přírodním antiparazitikem je hřebíček.

Pokud chcete vyzkoušet silnější spojení bylin, můžete sáhnout po přípravku Wortex, který kombinuje více bylinek a nabízí se tedy ho vyzkoušet. Pak je potřeba zařadit do stravy i cibuli a česnek, a naopak omezit cukr, nebo ještě lépe se ho načas zcela vzdát.

Jak poznáte, že máme v těle parazity?

Příznaků existuje mnoho, a kromě vnitřních jde i o vnější. Například hrubá kůže, pihy, nebo i papilomy nás mohou upozornit, že vše není zcela v pořádku. Původci mohou být různí. Prvoci, bičenky, a další cizopasníci. Další potíže, které mohou trápit napadené osoby, jsou opakující se infekce, polypy, záněty dutin. U žen se může jednat o gynekologické výtoky, myomy a záněty močových cest. U mužů může jít i o impotenci nebo kameny a písek v močovém měchýři. Parazity se rozhodně nevyplatí podceňovat.

Škrkavka dětská

K nejznámějším parazitům patří škrkavka. V dětství s ní má co dočinění mnoho lidí, jelikož souvisí s hygienou stolování, což bývá zvláště u malých dětí problém. Tyto hlístice dokážou způsobit střevní a zažívací potíže. Jedinou účinnou prevencí je důsledná hygiena a také kvalitní zdroj pitné vody. Škrkavku obvykle potvrdí rozbor stolice. Lékař obvykle předepíše antiparazitní léky a za pár dní máme po problému.

Vlasovec mízní – nebezpečný parazit

Ne každý parazit je ale tak snadno léčitelný, jako klasická škrkavka. Mezi ty nebezpečné patří například vlasovec mízní. Jde o hlístici, kterou přenáší hmyz v tropech a subtropech. Špatně se odhaluje, jelikož trvá dlouho, než propuknou příznaky a pak může už být pozdě. Dokáže způsobit otoky, zvětšení některých částí těla a různá znetvoření. Pokud červi vyrostou, dokážou ucpat i lymfatické uzliny. Jde tedy o to, kdo vyhraje. Buď zahynou červi, nebo to může skončit špatně pro vás.

Nemáte tasemnici?

A nakonec ještě jeden celkem obvyklý parazit – jedná se o tasemnici. Lidé si často dělají legraci, pokud příliš jíte a dotaz, zda nemáte tasemnici, není nic neobvyklého. Parazituje ve střevech hostitele a nejčastěji se nakazíme při konzumace tepelně neupraveného masa.

Na vině ale může být jako u ostatních parazitů opět nedostatečná hygiena. Jelikož existuje mnoho druhů tasemnic, příznaky bývají velmi rozličné.  Převážně jde ale opět o trávicí potíže. Pro prevenci se můžeme zaměřit na důkladnou hygienu a správnou úpravu masa. Opět se léčí předepsanými léky od lékaře, které tasemnici usmrtí.

Vhodná prevence proti parazitům

Nejdůležitější je vhodná prevence. U všech parazitů platí to samé, nedostanou se k vám tak snadno přes důkladnou hygienu, dodržujte ji před jídlem a při práci s potravinami, umývejte si ruce. Vhodné je také zařazení potravin, které nemají rádi. Mezi koření, která jim vadí, patří kurkuma, hřebíček, cayennský pepř nebo muškátový oříšek. Zařazujte do jídelníčku zelená jablka, cibuli, okurky a vodní meloun. A nezapomínejte na důkladné umývání rukou, jelikož paraziti jsou všude.