Úvěr může být dobrý sluha, ale také špatný pán. Pokud se tedy rozhodujete o tom, jestli si půjčit nebo ne, je třeba vše pořádně promyslet. V rozhodování vám pomůže, pokud se budete řídit těmito zásadami pro bezpečné půjčování.
1. Je půjčka opravdu nezbytná?
Je velký rozdíl mezi tím, jestli půjčku chcete nebo ji potřebujete. Nejprve je tedy třeba si rozmyslet, co si pomocí půjčky chcete pořídit. Jde o nějaké spotřební zboží, bez kterého se obejdete? Nebo potřebujete půjčku pro překlenutí nepříznivé finanční situace či na pořízení automobilu, bez kterého nemůžete pracovat?
I v případě nepříznivé finanční situace existují jiná řešení, které můžete vyzkoušet. Někteří zaměstnavatelé jsou ochotni zaslat část výplaty předem. Můžete z nějakého zdroje získat bezúročnou půjčku? To jsou otázky, které byste si měli zodpovědět.
2. Vyberte si opravdu nejvýhodnější půjčku
Pokud jste si jistí, že úvěr opravdu potřebujete, je důležité provést pořádný průzkum trhu a vybrat si takovou půjčku, které je pro vás nejvýhodnější. V dnešní době existuje velké množství bankovních i nebankovních úvěrů, které můžete využít. Na internetu najdete nejrůznější srovnávače, ale i webové stránky daných společností.
3. Pečlivě zhodnoťte všechny náklady
Při porovnávání jednotlivých nabídek je třeba sledovat několik kritérií. Tím prvním z nich je samozřejmě výše úroku. U bankovních společností bývají úroky obvykle nižší, což je ale spojeno s přísnějšími kritérii, které musí žadatel splňovat.
Dalším důležitým kritériem je tzv. RPSN, jinak také roční procentní sazba nákladů. Do tohoto ukazatele jsou zahrnuty veškeré náklady, které jsou s půjčkou spojeny během splácení. Pokud si úvěrová společnost účtuje vysoké poplatky, či je třeba mít k úvěru pojištění, RPSN bude mnohem vyšší než úroková sazba.
4. Pozorně si přečtěte smlouvu
Opravdu pozorně si přečtěte smlouvu. Dejte si pozor zejména na tyto body:
- Skryté poplatky – do RPSN se započítávají pouze poplatky, které opravdu musíte uhradit. Už v něm ale poplatky a sankce v případě, že se opozdíte s platbou, či nemůžete úvěr splatit.
- Co se stane, pokud nemůžete úvěr splatit či se opozdíte s platbou – každá společnost reaguje v takovém případě jinak, je dobré vybrat takovou, která postupuje mírně.
5. Vždy mějte přehled o vašich financích a nezapomeňte na rezervu
Jakmile úvěr získáte, dávejte si opravdu velký pozor na stav vašich financí. Je třeba podstatné výdaje vždy zaplatit včas a postupně začít budovat pohotovostní rezervu, která vám pomůže při krátkodobém výpadku příjmů či při poruše důležitého domácího spotřebiče. Tato rezerva by měla mít velikost 2 až 3 měsíčních příjmů a pomůže vám vyhnout se budoucím problémům s financemi.