Těhotenství je jedno z nejkrásnějších a zároveň nejtěžších období v životě žen i mužů. Pro muže je tento stav naprosto neznámý a nepředstavitelný, jelikož ho on sám nikdy zažít nemůže. Ženské tělo funguje úplně jinak, než to mužské. To je také důvod, proč jsou některé ženské věci pro muže nepochopitelné. Při těhotenství se v těle ženy mění téměř vše.

Orgány mění místo, krev proudí jinak a jinudy, tvoří se placenta, ochrana miminka, plod samotný, tělo potřebuje více vody, kostrč, pánev, žebra a další části těla se rozšiřují, hormony mají doslova diskotéku. To vše se podepisuje na chování a psychickém rozpoložení ženy. A to může být pro muže velmi náročné období.

Mnoho žen prožívá nevolnosti, únavu, migrény nebo pocit, jakoby měly kocovinu. Muž už v této fázi nemá tušení, jak by vlastně mohl ženě ulevit, pokud vůbec se o to pokouší. Někteří muži k tomu mají postoj takový, že je vše v režii těla ženy a tím pádem se jich to netýká. To žádnou ženu nepotěší, tím si můžete být jistí.

Na povrch vyplouvají nevyřešené záležitosti.

Mnoho negativních událostí se děje právě v době těhotenství, jelikož má žena některé věci ve svém životě dořešit, než přijde miminko na svět. Tak prostě vesmír funguje.

Takže jestli si říkáte, proč zrovna v těhotenství se vám dějí takové hrůzy, je to právě proto, že se má ve vašem životě něco dořešit.

muž u porodu

Tyto stavy v ženách vzbuzují vztek, pláč, ale i radost. Muž za celých devět měsíců tak prochází cestou, kterou tvoří každodenní nepředvídatelné chování jeho těhotné ženy. Žena je od přírody složitější entita, než muž. Někdy je tedy opravdu náročné pro ni samotnou se sebou jakkoli pracovat. Jak náročné to tedy musí být pro muže.

Jak tedy může muž ženě i sobě pomoci?

Muž by měl přijmout a respektovat to, že se v těle ženy odehrávají změny. Tím jí i sobě velmi uleví. Těhotenství i porod s sebou nesou změnu chování obou – muže i ženy. Oba dva projdou velkou životní transformací.

Z dívky se najednou stane matka, žena. Musí zpracovat několik nových vjemů, událostí naráz, najednou je součástí partnerství další člověk. Je toho na ni moc. Z kluka se najednou stává muž, otec, ten kdo bude mít na svých ramenou zabezpečení celé rodiny a bude si přát, aby neselhal. Stejně, jako si to bude přát žena.

Muž zpracovává stejné změny, jako žena. Až na ty, které se odehrávají v ženy těle. Ty si musí prožít a vyřešit sama. Ženy tělo se najednou začíná měnit. Pravděpodobně se velmi zavodní, bude mít nateklé nohy, možná i obličej. Je dost možné, že bude velmi unavená, začne chodit brzy spát, najednou už nebude parťákem pro propařené noci.

Žena potřebuje vědět, že s tím vším muž nemá problém a je tu pro ní. Neměl by jí nic vyčítat ani jakkoli přitěžovat komentováním jejích stavů či vzhledu. Muž může být pro ženu opěrným bodem, takovým pevným stromem, který ji vždy územní, když ucítí úzkosti nebo strach.

Čím může těhotenství a porod ženy ovlivnit muž?

Také pomůže uvědomění, že to vše je jen dočasné.

Nějaký čas po porodu ustanou mnohá omezení. Žena se znovu bude moci věnovat sama sobě a tomu, co ji naplňuje. Tím se vrátí zpátky do své síly.

Muž může být ten, kdo bude komunikovat s nejbližšími, ve chvílích, kdy žena cítí, že potřebuje klid a odpočinek. V době těhotenství i po něm je to s nejbližšími někdy náročné. Všichni se těší na příchozí miminko a další okolnosti s tím spojené, často ale zapomínají na potřeby ženy. Na to, že potřebuje být néjlépe sama, v klidu.

Potřebuje zpracovat všechny změny, které se v jejím životě a těle dějí, naladit se na nové tělo, na potřeby svého miminka atd… Určitě tedy ocení, když za ní převezmete na nějakou dobu komunikační iniciativu jak na konci těhotenství, kdy už nemá tolik energie, tak po porodu.

To vše se ale časem ustálí a srovná, budete si užívat. Počítejte ale s tím, že už nic nebude jako dřív.

Vzdělávací kurzy pomáhají k pochopení celého procesu.

Aby si muž začal být jistější a lépe chápal, co se v ženě odehrává, může si vyhledat rozvojové kurzy, na kterých se dozví o tom, jaké změny s sebou nese těhotenství i porod, mateřství i otcovství, jak se může žena začít chovat a hlavně proč, jak jí může pomoci s uklidněním i s celkovým rozpoložením, jak může přispět k průběhu porodu.

A hlavně, jak se s tím vším má muž vyrovnat.

Co může muž dělat v těhotenství pro sebe i ženu?

Každou ženu určitě potěší péče a troška toho rozmazlování. Můžete jí tedy připravovat její oblíbená jídla, podkládat nohy, podvazovat bříško šátkem, masírovat záda. Jakmile bude bříško obrovské, můžete zavazovat a rozvazovat tkaničky. To žena jistě ocení. V zimě pomozte se sundáváním kalhot a vrstev oblečení atd.

Žena bude určitě ráda, když jí nabídnete, že s ní půjdete alespoň na jeden ultrazvuk. I Vám to rozhodně vykouzlí úsměv na tváři, vidět vlastního drobečka už v bříšku.

muž a těhotenství ženy

Na kurzech hypnoporodu učí lektorky muže, jak s miminkem komunikovat ať už skrze meditaci a vizualizaci miminka nebo bez meditace přes bříško (obojí se dá spojit dohromady). Komunikování s miminkem vás s ním spojí. Čím více uslyší a ucítí, že váš hlas je mířený na něj, tím hlubší vztah si k vám začne tvořit.

Řekněte si i vy, muži, o podporu, pokud ucítíte, že je toho na vás moc. Jen se to nebojte ženě říci a komunikovat o všem, co se i ve vás odehrává. Těhotenství a porod není záležitost pouze ženy, ale vás obou.

Jak může muž přispět k porodu?

Úloha může u porodu je po té ženy ta nejtěžší. Hodiny se dívá na svoji lásku, ženu, která trpí v ukrutných bolestech a nemůže jí od nich pomoci. Některé ženy si porod dokážou užívat i přes ohromnou bolest, to je pak pro muže daleko příjemnější.

Zároveň si muž uvědomuje, že utrpení je pro porod nutné, cítí k ženě obdiv. Může také pociťovat beznaděj a strach, pokud ale chce být pro ženu oporou, nesmí se jimi nechat pohltit.

Ženě stačí, když muž udělá to, o co ona požádá.

Stejně jako žena i muž musí dát stranou ego i ješitnost.

Stane se totiž hodněkrát, že uděláte něco, co žena nesnese kvůli zvýšené citlivosti a bolestem.

Může vás začít odhánět, když ji budete třeba masírovat, nebo když na ni jen sáhnete nebo promluvíte. To vše je kvůli tomu, že prožívá vše velmi intenzivně. Je citlivější, soustředěnější. Okolnosti mohou její porodní bolesti prohlubovat a narušovat její klid. Proto se nenaštvěte, až vás odmítne.

Dejte pozor na aromatická jídla. Žena více cítí nejen dotek ale i vůně. Nejezte tedy nic, co je aromatické. Třeba česnek či uzený sýr.

Buďte tam pro ni, to stačí. Dělejte vše, co vám dovolí. Můžete ji masírovat bedra či ramena. Můžete ji nosit vodu nebo oblíbený čaj.

muž u porodu

Připravte doma s sebou do porodnice lehké jídlo. Pouštějte ji hudbu, o kterou si řekne, mějte nachystaný playlist. Také můžete udělat příjemnou atmosféru (zhasnout světla, zapálit svíčky nebo rozsvítit světýlka).

Poraďte se společně o tom, kde rodit. Ne každá porodnice je vstřícná. Komunikujte se zdravotním personálem o tom, na čem jste se se ženou dohodli. Pokud ženě nabízí lékař analgetika či něco jiného a ona to opravdu nechce, personálu to vy můžete vysvětlit, jelikož žena na to možná nebude mít energii.

Velkou část porodu můžete strávit doma a udělat si příjemnou atmosféru tam, pokud má žena těhotenství i průběh porodu v pořádku.

Společný porod je velké obohacení partnerského vztahu

Mnoho mužů tvrdí opak, ale já si myslím, že by muž měl být po boku ženy při porodu. Některé páry to nechtějí. Je to většinou kvůli obavám, že to muž nezvládne nebo že se mu žena přestane líbit atd… Někteří muži to sice nepřiznají, ale mají strach, že by to nezvládli, a tak se této události raději zřeknou. Nebo o tom mluví tak, že muž nemá u porodu co dělat, že porod akorát naruší atp.

Není to tak. Porod je velmi krásný a intimní zážitek, který může partnerství velmi obohatit a partnery tak více spojit.

Když muž vidí vše, čím si žena rozením svého dítěte projde, prožijí to spolu, tím lépe se mu pracuje s jejími poporodními stavy, náladami, bolestmi. Muž se dokáže vcítit do toho, co žena prožívá daleko lépe.

Společný porod vám oběma řekne o druhém mnoho. Poznáte jeden druhého v nové situaci, možná si také odpovíte na spoustu otázek nebo zjistíte něco, co jste o vašem partnerovi či partnerce potřebovali vědět, aby se váš vztah zlepšil. Prožijete náročné ale i nádherné chvíle.