Asi každý z nás se ve svém životě setkal s bolestí hlavy. Ne všichni, ale zažili mnohem úpornější bolest hlavy, tzv. migrénu. V mnoha případech se spoléháme na silná analgetika, která migrénu úspěšně zmírní nebo zcela zastaví. Je na místě se ptát, zda jsou prášky tou správnou volbou nebo si od migrény můžeme ulevit i jinak? V tomto článku se podíváme na rady a tipy, jak se migrény můžeme zbavit přírodní cestou.
Jak migréna vzniká?
Migréna je často zaměňována s bolestí hlavy. Jedná se, ale o samostatné chronické onemocnění, které se projevuje záchvaty úporné bolesti, doprovázené několika dalšími potížemi, jako je nevolnost, zvracení, světloplachost nebo větší citlivost na pachy. Migréna trápí častěji ženy a může se objevit v jakémkoli věku.
Lékaři stále nedokázali přesně určit z čeho migréna vzniká. Jedním z důvodů můžou být hormonální změny v průběhu menstruace, menopauzy nebo při dlouhodobém užívání některých léků. Spouštěcích faktorů je, ale mnohem více a jako většina zdravotních problémů souvisí s našim životním stylem.
Pokud jsme v dlouhodobém stresu, máme nedostatek spánku, jsme přepracovaní, nadměrně konzumujeme alkohol nebo celé dny trávíme v hlučném prostředí. Je větší pravděpodobnost, že u nás migréna propukne. Každý z těchto faktorů je v dnešní uspěchané době součástí našich životů a tak není zcela jednoduché se mu vyhnout. Je ale možné s těmito faktory pracovat a zlepšovat svoje duševní i fyzické zdraví.
Jak říci migréně sbohem?
První a nejrychlejší záchrana při nastupující migréně může být účinný medikament, který bolest zmírní nebo zastaví a nám se tak velmi rychle uleví. Ale velmi účinná může být v mnoha případech i léčba preventivní a to zcela bez využití léků. Léčba přírodní cestou se může zdát zdlouhavější, ale z dlouhodobého hlediska mnohem prospěšnější pro naše celkové zdraví.
Do určité míry dokáže pomoci užívání vitamínových doplňků. Například hořčík, vápník, koenzym Q10, vitamíny skupiny B, lecitin a omega3 mastné kyseliny. Samozřejmě je dobré k vitamínovým doplňkům dodržovat vyváženou a pestrou stravu bohatou právě na výše zmiňované látky.
Příroda léčí
Přírodní prostředky se dají použít jako součást prevence nebo již při vzniklých komplikacích. Z léčivých bylin se nejvíce využívá řimbaba obecná neboli kopretina řimbaba. Léčivou bylinu můžeme užívat ve formě kapek, tabletek nebo si udělat výluh z listů. Výborně také funguje majoránka, guarana, rozmarýn a levandule. Tyto byliny lze užívat jako odvar nebo ve formě éterických olejů nakapaných do aroma lampy nebo horké koupele.
Za pomoci zmiňovaných éterických olejů je možné preventivně předcházet vzniku migrény a to aromaterapií, tedy léčbou vůněmi. Éterické oleje by měly být nejlépe za studena lisované, aby si uchovaly své léčebné účinky. Podle aromaterapeutů pomáhá například natírání spánků levandulovým, mandarinkovým, eukalyptovým nebo meduňkovým olejem. Další možností využití olejů je jejich nakapání do aromalampy nebo pokapání polštáře.
Nikoho asi nepřekvapí fakt, že nejúčinnějším přírodním pomocníkem v boji s migrénou je voda. Pokud máte pocit, že u vás propuká známá bolest hlavy, jako první pomoc vypijte sklenici vody. V případě, že dostatek hydratace neposkytne voda, můžete vyzkoušet zelený nebo bylinkový šálek čaje. Mezi bylinky, které se dají připravit jako chutný nápoj patří například máta peprná, devětsil lékařský nebo zázvor.
Alternativní metody léčby
Akupunktura je jednou z alternativních metod při léčbě migrény. Tato léčebná metoda čínské medicíny si získává svoje místo na výslunní. Pokud se svěříte do rukou odborníka a začněte svoje problémy s migrénou řešit právě touto cestou, je možné, že za nějaký čas terapie už nebude vědět, že jste nějakou migrénu kdy měli.
Další cestou k úspěchu při léčbě migrény může být akupresura, při této metodě si vy sami nebo školený odborník tlačíte na citlivé body na těle a ulevujete si tak od bolesti. Potřebné akupresurní body najdete na zadní části krku a ramen, na spáncích a také na ruce.
Vyzkoušet můžete také příjemnou masáž šíje a ramen. Při masáži dojde k uvolnění a zbavení se stresu. Další možností je namočení nohou do vlažné nebo studené vody a vlažné obklady, které si přiložíte na čelo nebo šíji.
Skvělou alternativou nejen pro odstranění příznaků migrény je jóga. Toto učení, které má svůj původ v daleké Indii je známé pro své blahodárné účinky nejen pro tělo, ale i mysl. Neurologické studie ukazují, že pravidelné cvičení jógy může významně pomoc při zvládání migrén. Lidé, kteří začali cvičit jógu alespoň třikrát týdně, vykazovali mnohem menší obtíže spojené s migrénou. Správným cvičením se naučíte lépe vnímat své fyzické, duševní i duchovní potřeby a zbavíte se celkového napětí. Je možné se zaměřit pouze na dechová jógová cvičení a postupně se zbavovat napětí a stresu ukrytém hluboko v našem těle.
Migrénu je možné léčit nebo jí předcházet mnoha alternativními nebo přírodními postupy. Pokud se migrény nelepší nebo zhoršují, je v každém případě nejlepší zajít za zkušeným odborníkem, který vám poradí účinnou léčbu a pomůže vám vaše problémy spojené s migrénou zvládnout. Vždy je lepší mít jistotu, že je s vašim tělem vše v pořádku a nebát se obrátit na odborníky.