Prokrastinace je zbytečné odkládání práce, důležitých rozhodnutí nebo termínů. Je to častý problém, se kterým se občas potýká každý z nás, ale pokud mu podléháme ve větší míře, může způsobit mnoho problémů, jako jsou promarněné příležitosti a zvýšený stres.

Určitě to znáte. Ať už nepříjemná povinnost představuje těžké učení, náročnou práci nebo čistě jen domácí povinnosti, snad každý z nás je někdy odložil „na jindy“. Potom se ale práce nahrnulo více najednou a my horko těžko stíháme splnit alespoň jednu věc pořádně. Přitom by dávalo mnohem větší smysl se přemoci a úkolů se zbavovat postupně jeden za druhým. Přece jen, co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Jak se ale k takovému rozhodnutí dokopat?

Rozdělte si úkoly do malých, zvládnutelných krůčků

Pokud například potřebujete napsat referát, můžete si ho rozdělit na kroky, jako je výběr tématu, vyhledání zdrojů a napsání úvodu. Tato technika malých krůčků může mít různé výhody, včetně toho, že vám pomůže naplánovat si práci a velké úkoly nebudou působit tak zdrcujícím dojmem. Při jejím použití vám může pomoci např:

 • věnovat se vždy jen části úkolu (např. jen další 3 kroky).
 • Určit kroky, které můžete dokončit během jediného sezení (tj. bez nutnosti přestávky).
 • Pamatujte a to, že i slon se jí po kouskách (tj. že velké projekty můžete zvládnout pomocí přístupu „krok za krokem“).

Netrestejte se za chyby

Pokud například píšete práci, smiřte se s tím, že vaše práce nebude dokonalá, zejména pokud jde o první návrh. Pamatujte, že vždy můžete svůj text následně opravit.

To může být zvláště prospěšné, pokud je vaše prokrastinace poháněna perfekcionismem. V takovém případě byste si také měli stanovit rozumné cíle a normy (tj. takové, které jsou dosažitelné a dostatečně dobré).

Pracujte ve stimulujícím prostředí

Špatné prostředí vás nutí otálet, zatímco dobré prostředí vás nutí jednat. Jak tedy na to?

 • Odstraňte rozptýlení a pokušení. Například odpojte telefon od internetu nebo ho nechte v jiné místnosti.
 • Zpříjemněte si prostředí. Ukliďte nepořádek ze svého pracovního stolu.
 • Vymezte si pokoj, roh místnosti nebo jeden stůl, u kterého budete vždy pracovat. Pokud budete pracovat například z vlastní postele, nejen, že budete mít nezdravě shrbená záda, ale navíc vás bude pohodlí lákat k odložení povinností.
Jasně vymezený prostor pro práci vás dostane do produktivní nálady.

Odměňujte své úspěchy

Například za každou kapitolu, kterou jste přečetli v rámci přípravy na test, si můžete udělat krátkou přestávku na sledování televize. Můžete také najít způsoby, jak si svůj pokrok více ocenit, třeba projít si na konci každého dne seznam úkolů, abyste měli dobrý pocit z toho, kolik jste toho udělali.

Střídejte své povinnosti

Pokud se zaseknete na určitém úkolu, můžete na chvíli přepnout na jiný úkol a vrátit se k původnímu, až se budete cítit více odpočatí.

To může zahrnovat produktivní prokrastinaci u původního úkolu tím, že budete dělat prospěšné, ale méně důležité věci. Například pokud byste se měli učit na test, můžete místo toho prokrastinovat tím, že budete dělat domácí úkoly (místo prohlížení sociálních sítí).

Můžete to dělat i strukturovaně tak, že si naplánujete nedůležité úkoly, které vám připadají naléhavé, a pak využijete touhu prokrastinovat u nich jako motivaci k práci na původních úkolech. Dávejte však pozor na problémy, které to může způsobit, například příliš dlouhé odkládání nejdůležitějších úkolů. 

Střídejte práci a odpočinek s technikou pomodoro

Pomodoro nejsou jen špagety, ale mají k sobě překvapivě blízko. Pomodoro totiž v italštině znamená rajče a k tomuto produktivnímu způsobu organizování času se přeneslo skrz kuchyňskou minutku ve tvaru rajčete. Spočívá v tom, že na úkolech pracujete vždy 25 minut a poté následuje 5minutová přestávka. Po čtyřech kolech máte nárok na půlhodinovou pauzu.

Vytvořte si seznam úkolů

Seznam úkolů, ať už napsaný na papíře či online v aplikaci, může být velmi šikovná pomůcka. Skutečné odškrtnutí každého úkolu vám dodá dobrý pocit z odvedené práce a na konci dne se můžete kochat tím, kolik jste toho stihli.

Stanovte si jasné termíny

Pokud například chcete napsat knihu, ale stále ji odkládáte, můžete si stanovit termín dokončení první verze první kapitoly do dvou týdnů.
Termíny by měly být:

 • Přiměřené: neměly by vám dávat ani příliš mnoho, ani příliš málo času.
 • Konkrétní: měly by určovat přesný časový okamžik.
 • Smysluplné: měly by obsahovat účinnou pobídku k jejich dodržení (např. někoho, kdo vás bude hnát k odpovědnosti).

Závěrem…

Pokud si stále nejste jisti kde začít, udělejte následující kroky:

 • Napište si konkrétní a realistický cíl týkající se něčeho, s čím jste otáleli.
 • Napište si, jak, kde, kdy a proč jste s tím otáleli.
 • Vyberte si 1-3 techniky proti prokrastinaci, které vypadají, že by vám mohly pomoct, pokud si nejste jisti, zvolte rozdělení úkolů do zvládnutelných kroků.
 • Začněte tyto techniky uplatňovat.

Nezapomeňte, že nemusíte vše zvládnout dokonale; zatím je důležité jen začít. Později můžete svůj přístup zdokonalit, například přidáním cílů a technik.
Čím déle budete čekat, tím menší je pravděpodobnost, že budete jednat podle toho, co jste se naučili. Protože co můžete udělat hned, neodkládejte na zítřek. 🙂