Nevidíte je, ale můžeme vám spolehlivě říci, že i vy máte doma roztoče. Roztoči v domácnosti jsou nevítanými hosty, které nevidíte. Roztoči jsou nenápadnými, a hlavně nechtěnými návštěvníky našich domovů. Tito na oko neviditelní tvorové, nám dokáží pěkně znepříjemnit život.

Jejich vláda nastává zejména v zimním období, kdy se v domácnostech často topí a méně větrá. Lidé trpící alergií na roztoče, jejich zvýšenou přítomnost snadno rozpoznají, a to zejména v nočních hodinách, kdy jsou v prostředí svého lůžka, nejvíce vystavení nepříznivým vlivům. Ráno se pak probudí se silnou alergickou reakcí. Roztoče byste ale neměli ignorovat ani když nejste alergičtí.

Jak se vyskytují roztoči v domácnosti?

Potravou roztočů jsou odumřelé šupiny lidské kůže, proto se jich nejvíce shromažďuje právě v posteli. V průběhu jejich života, který je dlouhý asi 3–4 měsíce, vyprodukují nemalé množství exkrementů, které se shlukují v prachových částicích, jež následně lidé vdechují. Tímto způsobem přicházejí do styku se sliznicemi v lidském organismu, což vede k nepříjemným projevům alergie. Každý jedinec je na roztoče odlišně senzitivní.

Projevy alergie na roztoče

  • Vodnatá rýma,
  • ucpaný nos,
  • kýchání,
  • slzení očí,
  • dušnost,
  • kašel,
  • hvízdání při dechu.
alergická reakce
Kýchání je nepříjemným projevem alergie na roztoče.

Léčba

Možností, jak zmírnit příznaky projevů alergie, existuje celá řada. Každý člověk má jinou intenzitu nemoci, proto je důležitá odborná konzultace s lékařem, který na základě alergologického vyšetření předepíše léky, vhodné právě pro vás. A nejsou to jen léčebné medikamenty, které zmírní nepříjemné projevy alergie. Při alergiích na roztoče, je nutné domácnost přizpůsobit tak, abyste se s nechtěnými návštěvníky, setkávali co nejméně.

Jak se zbavit roztočů u vás doma?

Máte doma alergika a zajímá vás, jak pečovat o prostředí, kde trávíte nejvíce času? Následujícími tipy se můžete inspirovat k vytvoření optimálních podmínek pro bydlení. Není lepšího pocitu, než neomezeného a kvalitního dýchání!

Zbavte se koberců

Koberce jsou skvělým útočištěm pro roztoče. Proto pokud trpíte alergií, měli byste je nahradit jinou podlahovou krytinou. Prostě se jich zbavte. Jestliže stojíte o jejich zachování, je lepší zainvestovat do takového vysavače, který nebude vířit prach po místnosti. Alergik vždy pozná, když přijde k babičce, kde jsou všemožné dečky a staré koberce. Pro roztoče je to ráj.

Větrejte

Roztoči nesnášejí průvan. Zaměřte se tedy na pravidelné větrání, především v místnostech, kde spíte, a to i v zimních měsících. Jsou náchylní také na chlad, takže když do svého bytu budete opakovaně pouštět trochu mrazu, je vysoká šance, že se jich snáze zbavíte. Vyhněte se zatahování žaluzií a pusťte do svého bytu trochu slunce!

Jak se zbavit roztočů - větrání
Umožněte slunečním paprskům vstoupit do vašeho bytu!

Pečujte o své lůžko

Jak jsme již zmínili, roztoči mají velmi kladný vztah k vaší posteli. Z toho důvodu je nutné nejméně jednou za 14 dní lůžkoviny vyprat, na vysokou teplotu 60 °C. V obchodech také snadno seženete snímatelné potahy na matrace, které jsou speciálně vyvinuty pro lidi s alergií na roztoče. Tyto povlaky zabraňují propouštění mikro alergenů, tudíž se nedostanou do kontaktu s ležící osobou. Nejsou ale uzpůsobeny k častému praní, tudíž stačí, když je necháte přeprat 2x za rok.

Ustlaná postel je pro roztoče rájem, proto nechte lůžkoviny volně dýchat. Pokud vám to možnosti dovolí, klidně peřiny pověste ven a vystavte je slunečnímu svitu, tím jednoznačně zabráníte šíření roztočů.

Popřípadě pokud jste alergici, určitě zainvestujde do protiroztočové lůžkoviny, kterou koupíte například na webu Nanospace.cz.

Omezte plyšové hračky

Alergie na roztoče se vyskytuje i u malých dětí. Plyšáci mohou být spouštěčem alergických reakcí, jelikož jejich materiál poskytuje ideální podmínky pro útočiště roztočů. Správnou volbou je, věnovat plyšáky někomu jinému a kupovat jen hračky, které se dají snadno omýt a nemohou se v nich roztoči usazovat. Ideální volbou jsou hračky z kvalitního plastu nebo dřevěné hračky. Ale je jasné, že tento způsob se nebude mnoha dětem líbit.

Jak tedy o plyšové kamarády pečovat? Nejsnadněji roztoče zahubíte, když hračky vložíte na pár hodin do mrazáku. Předměty můžete také vyprat na vysokou teplotu, nejprve se ale ujistěte, že jsou na mechanické praní vhodné.

Jak se zbavit roztočů - plyšové hračky
Plyšové hračky alergikům nepatří.

Perte záclony

Tak jako v kobercích a peřinách, se i v záclonách ukrývají nechtění nájemníci. Je tedy nutné je minimálně jednou za měsíc podrobit očistné kúře ve vaší pračce.

Pořiďte čističku vzduchu

Čistička vzduchu patří do každé rodiny alergiků. Tito domácí roboti vám filtrováním sníží množství alergenů ve vzduchu a tím zmírní nepříjemné projevy alergických reakcí. Nezapomínejte, že tyto stroje zachycují pouze prach, který se šíří vzduchem, proto nečistoty, které se usazují na nábytku, je nutné očistit manuálně. Do určitých čističek vzduchu můžete také přidat vonné esence.

Udržujte optimální vlhkost

Jestliže chcete vytvořit nepříznivé podmínky pro roztoče a jejich rozmnožování, udržujte hladinu vlhkosti vzduchu kolem 50 %. Vyšší míra vlhkosti přispívá k prudšímu výskytu plísní i roztočů a tím způsobuje agresivnější obtíže u alergiků. Vyhýbejte se sušení prádla uvnitř bytu, dlouhému sprchování a pravidelně větrejte. Pokud se vám ani přesto nepodaří snížit vlhkost v bytě, můžete si zakoupit pohlcovače vlhkosti, kterých je na trhu nemalé množství.

Roztočů se nikdy úplně nezbavíte, ale můžete upravit prostředí tak, abyste nemuseli usínat se sprejem do nosu. Žijí po tisícovkách v našich obydlích a ti, kteří netrpí alergií, si jejich přítomnost ani neuvědomují. Tyto neviditelné potvůrky komplikují život mnoha lidem a my vám přejeme, abyste nad nimi svůj boj vyhráli!