V čem spočívá biohacking a co můžete vy sami udělat pro sebezdokonalování? Biohacking je soubor změn, díky kterým můžete zvýšit energii, vitalitu a udržet si zdraví. V dnešní době se již dá uskutečnit řada věcí, které vám pomohou zlepšit kondici, myšlení i psychický stav. Existují i extrémní formy biohackingu, ale některá opatření můžete zařadit i sami bez pomoci vědy.

Co tělu dáváme, to se nám vrací

Soubor změn, které uděláme, za určitých okolností výrazně zlepší kvalitu našeho života. Ať už chcete dosáhnout čehokoliv – zdraví nebo psychické pohody, stačí zařadit konkrétní návyky, které vás posunou.

Bezpečný biohacking

Biohacking je ze své podstaty bezpečný. Experimentováním se stravou, spánkovou rutinou a zařazením zdravého pohybu nic nezkazíte a podpoříte svůj zdravý životní styl. Každý krok vás dovede blíž vašemu vysněnému cíli. Na druhé straně je extrémní biohacking, kam spadají různé úpravy tělesné schránky, čipy a magnety, které lidé toužící po sebezdokonalování nechávají do svého těla implantovat.

Po malých krůčcích a bezpečně

Než se budete zajímat o pokročilejší praktiky biohackingu, měli byste začít u bezpečných změn. Existují takové, které můžete zařadit do svého života okamžitě a bez rizika. Které to jsou?

Přemýšlejte o tom, co jíte

Strava je velmi důležitá. Díky zdravým návykům zabráníte nejen nadváze, ale i psychickým potížím a výrazně snížíte riziko civilizačních onemocnění. Postupujte pomalu a postupně nahraďte nezdravé potraviny vhodnějšími. Důležitá je udržitelnost. Pokud budete chtít všechno hned, je riziko, že svou snahy rychle vzdáte.

Zařaďte pravidelný pohyb

Fyzická aktivita má na lidském zdraví obrovský podíl. Zde se vyplatí experimentovat a zjistit, jaký typ pohybu vám dělá dobře. U cvičení záleží na tom, jak jste trénovaní. Je pohyb vaší součástí, nebo trávíte většinu času u počítače? Bude vás bavit běh nebo silové cvičení? Začněte, zkoušejte, kombinujte, ale nepřepalte start.

Spěte

Spánek je zcela zásadní. Bez kvalitního odpočinku chybí energie jak tělu, tak i mozku. Zlepšení spánkových návyků je nezbytné. Jděte do postele každý den ve stejnou dobu a zkuste spát 7–9 hodin. Při problémech s usínáním vyzkoušejte meditaci a 2 hodiny před usnutím omezte modré světlo. Pomůže i úplná tma. Uvidíte, že se vám další den bude vstávat lépe.

Meditujte a učte se

Trénujte svou mysl. Naučte se zvládat stres, meditujte a vzdělávejte se. Pomohou dechová cvičení, vnímání přítomného okamžiku, nebo psaní deníku. Práce v této oblasti má velký význam.

Pijte kávu

Biohackeři často pijí kávu. Většinou ale ve vylepšené formě – s ghee a skořicí. Tzv. „neprůstřelná káva“ vám dodá energii na mnohem delší dobu, a lze ji pít i místo snídani. Do vylepšené kávy lze přidat i MCT olej. Díky tomuto vylepšení nebudete pociťovat hlad celé dopoledne.

DIY bilogie

Lidé jsou často schopni kvůli prodloužení života nadmíru riskovat. Přesto, že u nás je biohacking spíše bezpečným vylepšením životního stylu, někteří lidé neváhají s aplikací mikročipů, nebo „hacknutím“ DNA. Do biohackingu spadá vše, od otužování, změny stravy až po invazivní metody, jako je úprava lidského genomu.

Nebojte se experimentovat

Sami víte, co vašemu tělu dělá a nedělá dobře. Nebojte se experimentovat a zkoušet, dokud si nenajdete svůj vlastní styl. Nemusíte hned zkoušet měnit DNA, což často na hraně nebo i za hranou zákona, ale zmírnění stresu a vylepšení stravovacích návyků tělu jen prospěje.