Zima nám právě ukazuje svoji sílu, což pro venkovní zvěř znamená překážku v hledání obživy. Proto se lidé již od nepaměti snaží zvířata přikrmovat, a to zejména ptactvo. Mnozí v domnění, že konají užitečnou věc, spíše škodí. Ač o tomto tématu informují mnohá média, stále se najdou lidé, kteří do krmítka naservírují kdejaký zbytek od oběda, čímž mohou způsobit až úhyn ptáka. Čím krmit ptactvo, a kterým potravinám se vyhnout obloukem?

Slunečnicová semínka

Mezi nejčastější pokrm, jež lidé umisťují do krmítek, jsou jednoznačně slunečnicová semínka. Seženete je snadno v zemědělských potřebách, zverimexech, či některých e-shopech. Slunečnicová semínka obsahují mnoho cenných vitamínů a jsou významným zdrojem energie. A kteří pěvci si na nich pochutnají nejvíce? Jsou to zejména sýkorky a hrdličky.

Na trhu můžete sehnat také neloupané semínka slunečnice, ale tím přijdete o zábavné okamžiky, kdy se snaží ptáci slupku rozloupnout. Dalším podnětem, proč je lepší servírovat ta neoloupaná, je ten, že pěvci si rádi semínka odnáší do svých skrýší a dělají si tak zásoby na zimu.

Slunečnicová semínka
Slunečnicová semínka.

Jablka a jiné ovoce

Jednotvárná strava neprospívá lidem ani zvířatům. Proto je dobré soustředit se i na jiné druhy příkrmů. Ptákům můžete naservírovat i určité odrůdy ovoce, jako jsou třeba jablka, hrušky, jeřabiny i šípky. Nejoptimálnější bude, když ovoce rozprostřete po zahradě. Pokud máte na zahradě domácí mazlíčky, je lepší, když jednotlivé kousky nabodnete do patřičných výšek tak, aby se k nim nemohla ostatní zvířata dostat. Jestliže takové možnosti nemáte, můžete využít i krmítko. Ovoce nenechávejte na zahradě dlouho, zkazí se a jeho konzumace by mohla vést k otravám až úhynu ptáků.

Čím krmit ptactvo - ovoce
Na ovoci si ptáci rádi pochutnají.

Lojové koule

Zavěšené lojové koule vám přilákají na zahradu především sýkorky, červenky a brhlíky. Můžete si je zakoupit, ale také vyrobit. Jak na to? Nejprve si obstarejte hovězí lůj, který necháte v hrnci rozpustit. Počkáte až mírně vychladne a přisypete do něj například slunečnicová semínka, ovesné vločky, vlašské ořechy či kukuřici. Směs následně můžete lít do vašich připravených formiček či v ní obalit například šišky, které se mohou po zatuhnutí zavěsit v okolí krmítka. Jako formičky vám poslouží třeba skořápky kokosových ořechů.

Čím krmit ptactvo - Lojové koule
Lojové koule.

Co dalšího můžete ptactvu nabídnout?

• Konopná a sezamová semínka,
• nastrouhanou mrkev,
• moučné červy,
• proso,
• dýňová semínka.

Jakým potravinám se vyhnout?

To, že ptáci sezobnou kde co, neznamená, že je to pro jejich organismus příznivé. Proto pečlivě zvažujte, co jim do krmítek nandáte. Kterým pokrmům byste se měli vyhnout?

Pečivo

Nikdy neumisťujte jakékoliv druhy pečiva do krmítek či mimo ně. POZORpečivem nikdy nekrmte labutě a kachny na řekách! Staré pečivo může obsahovat plísně, které nemusí být vidět, pro ptáky jsou ale vysoce jedovaté. Navíc je tento nepřirozený druh potravy zaplní, tudíž ptáci nemají potřebu si shánět kvalitní potravu z okolí a dochází u nich k podvýživě. V České republice neustále probíhá osvěta na toto téma, ale opakovaně se setkáváme s lidmi, kteří hází úlomky pečiva do vody, často i přes výstražné cedule.

Pečivo do krmítek nepatří
Pečivo do krmítek nepatří.

Kořeněná a sladká jídla

Určitě ptákům neservírujte do krmítek zbytky z vaší kuchyně. Slaná, kořeněná i uzená jídla jim mohou způsobit závažné trávicí problémy i smrt. Stejně tak je nepotěší ani nic sladkého.

Nejenže je přikrmování zahradního ptactva dobrým počinem, ale také vám nabídne ojedinělou podívanou. Můžete se dlouhé hodiny kochat výhledem z okna na skotačení nejrůznějších druhů opeřenců či zachycovat jedinečné okamžiky na svůj fotoaparát. A pro ty, kteří této aktivitě zrovna nefandí a chtěli by vyzkoušet něco akčnějšího, máme návod, jak začít se zimním otužováním!