Věděli jste, že až polovina maminek má v mateřském mléce nedostatek omega-3? Potřebné a hlavně prospěšné jsou ale už mnohem dřív – během prvních týdnů těhotenství. Na co všechno mají vliv?

Co jsou omega-3?

Omega-3 jsou nenasycené mastné kyseliny, které jsou součástí tuků. Tuto živinu si tělo samo nedokáže vytvořit a přijímáme ji ze stravy. Dá se říct, že jde o velice zdravé tuky, kterých však máme nedostatek právě proto, že jíme málo potravin bohatých na omega-3.

To jsou hlavně tučné mořské ryby. Pro optimální hladinu omega-3 to znamená jíst ryby 2-3x týdně, nebo užívat rybí tuk. Omega-3 samozřejmě najdeme i v rostlinných olejích. Tento zdroj ale není ideální, protože má v těle malou vstřebatelnost.

Proč jsou omega-3 důležité v těhotenství?

Protože maminka jimi zásobí i miminko. Stejně to funguje po porodu, když dítě získává omega-3 skrze mateřské mléko. Už od prvních týdnů těhotenství mají mastné kyseliny vliv na vývoj mozku. Ten začíná zhruba v 6. týdnu a ohromně se rozvíjí až do započetí školní docházky.

Omega-3 podporují správný vývoj mozku a nervové soustavy, ale také zdravé srdce a zrak.

Během těhotenství nelze opomenout ani samotnou maminku. Omega-3 potřebuje ona, i miminko, proto dobré dbát na zvýšený příjem. Mastné kyseliny našemu zdraví prospívají po celý život a jestliže se rozhodnete pro jejich užívání právě ve formě rybího tuku, pak vězte, že je to to nejlepší. Rybí tuk je totiž navíc zdrojem i vitamínu D pro podporu imunity!

Omega-3 začněte užívat už v době plánování

Uvažujete o miminku? Pak byste měli podpořit své zdraví jak jen můžete. Vynechte kouření, alkohol a jiné zlozvyky a místo nich se snažte mít pestrý jídelníček. Pokud nějaké potraviny nejíte, ověřte si, zda vám kvůli tomu nemohou chybět nějaké vitamíny a další živiny.

Obecně se doporučuje začít užívat kyselinu listovou, vitamín D a omega-3. Jak už jsme zmínili, jsou potřebné i pro samotnou maminku. Později, čím víc miminko roste, je i náročnější na příjem výživy, proto buďte s doplňováním opravdu poctiví!

Přečtěte si také o tom, jak vyzrát na akné.