Vysoký krevní tlak je jedním z nejčastějších civilizačních onemocnění dnešní doby. Onemocnění nebolí a není doprovázeno jasnými příznaky. Obvykle se na něj přijde až při běžné lékařské kontrole. Nejčastějším a nejrychlejším způsobem léčby je podávání léků, které snižují vysoký krevní tlak. Dobrou zprávou je, že vysoký krevní tlak jde snižovat i přírodní cestou.
Co je vysoký krevní tlak?
Vysoký krevní tlak se odborně nazývá hypertenze. Při hypertenzi stoupají hodnoty naměřeného tlaku nad 140/90. Normální hodnoty tlaku u zdravého člověka by měly být 120/80. Tyto hodnoty jsou orientační a může docházet k malým odchylkám.
Vysoký krevní tlak není radno podceňovat. Pokud není vysoký krevní tlak léčen, postupem času dochází k poškozování cévních stěn a k jejich kornatění. Negativně pak ovlivňuje srdce, ledviny a mozek. V České republice trpí na vysoký krevní tlak přibližně 40 % populace ve věku mezi 25-65 lety. V mnoha případech je vysoký krevní tlak neléčený a pacient o tomto problému neví.
Vysoký krevní tlak může vzniknout z důvodu genetické predispozice, nadměrnému pití alkoholu, nadměrnému příjmu soli v jídle, obezitě, nadváze, kouření, sedavému způsobu života nebo vlivem každodenního stresu.
Každý z těchto faktorů je více či méně ovlivnitelný a vysokému krevnímu tlaku lze předcházet a zmírnit jeho průběh a příznaky. Nejrychlejším řešením jsou správně naordinované léky. Dobrou zprávou ale je, že vysoký krevní tlak lze řešit i přírodní cestou.
Prohlubujte dýchání
Krevní tlak se zvýší při každé stresové situaci. Ve stresu začnete dýchat zrychleně a povrchně. Ke zklidnění vám může pomoci zpomalení a prohloubení dechu. Pokud se zhluboka několikrát nadechnete a dlouze vydechnete. Vaše tělo pošle mozku zprávu, že je vše v pořádku a stres začne z vašeho těla pomalu odcházet, což bude vést k postupnému snižování krevního tlaku.
Pro snižování stresu a vysokého krevního tlaku lze vyzkoušet osvědčené metody, při kterých dochází k prohlubování a vědomému zpomalování vašeho dechu. Do svého týdenního harmonogramu můžete zařadit jógu, meditační cvičení nebo tai-chi.
Vsaďte na omega-3 mastné kyseliny
Díky potravinám, které mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, můžete snížit svůj krevní tlak. Pokuste se do svého jídelníčku zařadit více olivového oleje, lněných semínek, oliv a volně žijících ryb (například lososa).
Pokud z nějakého důvodu nemáte ve svém jídelníčku dostatek výše zmiňovaných potravin. Bude pro vás jasnou volbou doplněk stravy ve formě rybího oleje, který obsahuje vysoké množství omega-3 mastných kyselin a dokáže snižovat zánět ve vašem těle, který ve většině případů bývá důvodem vysokého krevního tlaku. Doporučené dávkování je 1 000 mg rybího oleje každý den.
Hořčík a draslík
Hořčík přispívá k uvolnění krevních cév a může mít okamžitý vliv na snížení krevního tlaku. Mnoho lidí má hořčíku nedostatek a tak je dobré ho doplňovat. Pomoci může vyvážený jídelníček nebo doplňky stravy. Doporučená denní dávka je 500 mg.
Vedle hořčíku je zásadní prvek při snižování krevního tlaku draslík. Draslík najdeme v potravinách jako je meloun nebo avokádo. Největší obsah mají banány a kokosová voda. Právě kokosová voda je skvělým pomocníkem při boji s vysokým krevním tlakem. Můžeme ji popíjet celý den a získávat tak benefity pro naše zdraví. Zajímavostí je, že hořčík je lepší získávat z potravin než potravinových doplňků. Potravinové doplňky tohoto typu by měl vždy předepsat lékař.
„Sůl nad zlato“
V tomto případě neplatí známé pořekadlo „sůl nad zlato“. Pokud trpíte na vysoký krevní tlak, měly byste omezit konzumaci soli. Kuchyňská sůl obsahuje sodík, který je pro naše tělo nepostradatelný, ale v dnešní době je konzumován v nadměrné množství. Pokud se nám podaří snížit denní příjem sodíku, můžeme si tak dopomoci k nižšímu krevnímu tlaku.
Doporučený denní příjem sodíku je asi 1500 mg. Pokud chceme sodík v našem jídelníčku eliminovat je dobré nejen méně solit, ale sledovat množství sodíku ve zpracovaných potravinách a k dochucování jídel používat jiná koření, namísto soli.
Pohybem ku zdraví
Na rozdíl od předchozího rčení, toto rčení platí bez omezení. I krátká procházka každý den, může vézt ke snižování krevního tlaku. Pokud vás procházky nebaví, můžete vyzkoušet jiné pohybové aktivity. Například plavání, jízda na kole, běh, aerobik nebo jóga. Je na každém, jaký pohyb si zvolí. Důležité je myslet na svůj aktuální zdravotní stav, nepřepínat se a pohyb si užívat.
Alkohol s mírou
Většina odborníků zastává názor, že čím méně budete pít alkohol, tím více snížíte svůj krevní tlak. Jiné studie ukazují, že jedna sklenka vína denně u ženy a dvě sklenky u muže, můžou snižovat výskyt srdečních onemocnění. Studie se mohou lišit, ale zdravý rozum napovídá, že nadměrná konzumace alkoholu není prospěšná pro naše zdraví. Pokud chcete snížit svůj krevní tlak, omezte alkohol na minimum. Je doporučeno vynechat tvrdý alkohol. V případě, že si občas alkohol dopřejete, snažte si vybírat kvalitní víno nebo pivo.