Co je to vlastně hypnoporod? Název zní trochu ezotericky. Možná máte pocit, že žena porodí v nějaké hypnóze. Tomu tak ale opravdu není. V hypnoporodu jde především o to, aby žena využila všechny síly a výhody svého těla k tomu, aby porodila přirozeně bez jakékoli medikace či zbytečných zásahů lékaře.

Hypnoporodní techniky se snaží o to, aby se žádná chemie u porodu podávat nemusela a aby si žena mohla pomoci přirozenou cestou. Prodycháváním, meditacemi, aromaterapií, masážemi, velmi velkou úlohu v něm má také muž, atd..

Jak pracovat s hypnorodními technikami

Poradí vám s nimi porodní asistentka či dula. Můžete si také zajít na kurz hypnoporodu, který je určený ženám ale také mužům, kteří chtějí být s ženou u porodu. Naučí se tam, jak být ženě oporou a jak jí pomoci například v komunikaci se zdravotním personálem.

hypnoporod

Techniky hypnoporodu stojí na několika aspektech:

  • Meditace nebo relaxace, chcete li. Například od Jemného Zrození, které učí hypnoporodní techniky, lze zakoupit plno meditací. Ty ženu naučí, jak se napojit na své tělo, miminko, a jak s ním komunikovat, jak používat afirmace.
  • Afirmace – slouží (nejen u porodu) k tomu, aby si člověk přeprogramoval mysl na pozitivní myšlení. Strach pomocí nich přemění na pozitivní myšlenky, které se týkají krásného a bezproblémového porodu. Afirmace jsou zkrátka pozitivně mířené věty na danou situaci, které si žena opakuje vědomě každý den a začíná si je ukládat do mysli. Vaše mysl je přijme a stanou se realitou.
  • Dýchání – v hypnoporodu se učí napojit se na svůj vlastní dech. Každou vlnu (kontrakci) prodýchat vědomě a spíše pomalu než rychle.
  • Používání příjemných slov – místo slova kontrace používáme slovo vlna, jelikož kontrakce postupuje stejně, jako mořská vlna, je to taková vlna bolesti. Při porodu může žena i slovo bolí zaměnit za slovo tlačí, apod …
  • Uvědomění, že jsem se rozhodla pro vědomý porod – žena je hned klidnější, když ví, že může svůj porod ovlivnit a že ho má jen ona ve svých rukou. Nikoli lékaři. Ví také, co může čekat od okolí i od sebe.
  • Atmosféra – důležité pro uvolnění ženy a pro tvorbu oxytocinu a tím pádem pro urychlení porodu, je přítmí. Ve tmě se totiž oxytocin vyplavuje nejvíce. Proto se doporučuje zhasnout světla a udělat intimní atmosféru pomocí svíček či světýlek.
  • Porod bez zbytečné medikace. V některých porodnicích je bohužel upřednostněna kvantita nad empatií a kvalitou. Pokud žena rodí dlouho, lékaři doporučí léky na bolest, aby se rychle uvolnila, umělý oxytocin atd. Tyto chemické látky mají negativní vliv na průběh porodu, na tělo ženy i dítěte. Oxytocin tělo ženy přestane vyrábět, jakmile se mu podá umělý. To může ohrozit tvorbu mléka a vztah mezi maminkou a miminkem.
  • Rebozo šátek – úžasná věc, kterou si žena může pomoci od bolesti zad například podvázáním těžkého bříška. Pomocí něj se také dá změnit poloha miminka v bříšku, podpořit a urychlit porod atd…
  • Aromaterapie a masáže – ženám k uvolnění velmi pomáhají různé vůně, vonné olejíčky a také masáže například nohou či beder.
  • Jak se na porod připravovat už v těhotenství – bylinné napářky, nahřívání, masáže, jezení datlí atd…
podpora muže u porodu

Čím je hypnoporod odlišný od klasiky?

Pokud se žena učí hypnoporodní techniky – jak se pozitivně naladit, zjistí, co na ní nejlépe funguje, co zrovna jí pomáhá k uklidnění, učí se jak komunikovat se svým tělem – je pak porod mnohem krásnější a díky tomu i jednodušší.

Nemusí být kratší nebo méně bolestivý – to se každé ženě podařit nemusí. Ale ať už je jakýkoli, odnese si z něj žena krásný zážitek, i pokud se děli věci, které nebyly v plánu. Může se stát naprosto cokoli.

Díky těmto technikám může žena předejít tomu, že bude potřebovat tlumit bolest nebo chtít jakoukoli chemickou podporu. Dýchání i další techniky totiž pomáhají ke snadnějšímu zpracování bolesti a dokonce jimi lze bolest výrazně snížit.

Důležitý rozdíl je i pro muže

Jestliže se ženou jdou na kurz hypnoporodu i muž, získá velmi cenné informace. Najednou se dozví, že i on má u porodu jistou a důležitou roli. Na kurz přijde s tím, že neví co by u porodu měl dělat, jak by mohl pomoci apod. Následně zjistí, že v tom není sám a je kolem něj dalších pět mužů, kteří jsou stejně bezradní.

Dozví se, že ženě může poskytnout opravdu obrovskou oporou nejen fyzickou ale i psychickou. Může komunikovat s personálem o tom, na čem se se ženou domluvili, může dělat komunikačního prostředníka, aby žena nemusela mluvit ve chvílích, kdy jí to nedělá dobře.

Může v místnosti udělat krásnou atmosféru, zapálit svíčky nebo zapnout jen světýlka místo zářivek, masírovat, podávat jídlo a vodu, dělat to, o co ho žena požádá.

Z kurzu zkrátka muž vyjde naprosto obohacený novými nápady a znalostmi o tom, jaká je jeho role u zrození jeho dítěte.

Bolest je transformační

U hypnoporodu je cílem porodit přirozenou cestou bez vnějších zásahů. Některé ženy však nezvládají velmi silné bolesti, které porod doprovázejí.

Lektorky této techniky učí ženy bolest přijmout a pochopit ji. Žena si potřebuje totiž uvědomit, že bolest, která je součástí porodu je chtěná. Tato bolest není jako když se bouchnete nebo se stane jakákoli nehoda. Porodní bolest je dobrá a žádoucí, jelikož čím silnější bolesti jsou, tím je žena blíže ke svému cíli. K porození svého miminka.

Porodní bolest je zcela přirozená, přírodou stvořená a ženské tělo je na ní připraveno. Dokonce naprogramováno. Proto není potřeba mít z ní strach. Po tomto uvědomění se s ní pracuje ženám daleko lépe. Mnoho žen díky těmto poznatkům zvládne porodit bez tlumících analgetik.

Za to jsou pak opravdu vděčné, jelikož porodní bolest patří k ženství a k transformaci, kterou porod dítěte přináší. Porodní bolest lze prožít ve stavu vyššího vědomí, které si žena může navodit právě nahrávkami různých porodních meditací. Ty vedou k uvolnění, napojení se na své tělo a hlubokému prodýchávání bolesti.

kurz hypnoporodu

Pro koho je hypnoporod vhodný a co žena získá?

Každá žena s mužem, jako oporou, mohou vyzkoušet hypnoporodní techniky. Bohužel nejsou tyto techniky pro každého – ne každý věří v sílu pozitivního myšlení a lidského těla, přírodní medicínu, afirmace či aromaterapie atd….

Pro ženu je porod jednou z nejdůležitějších událostí v životě. Mnoho žen má opravdu smutné až děsivé porodní příběhy. Ne vinou svojí, ale přístupem zdejších porodnic. To může žena v dnešní době konečně změnit právě tím, že se bude vzdělávat a zjišťovat si informace. Díky hypnoporodním kurzům získá kontakty na porodní asistentky, duly, lékaře a porodnice, o kterých se ví, že podporují přirozenou cestu.

Pokud žena prožije přirozený porod, bude šťastná. A to i v případě, že bude rodit dlouho, bolestivě, nebo že nastanou nějaké komplikace. Vědomí, že to zvládla přirozeně silami svého těla a mysli, ji natolik obohatí, že to ostatní půjde stranou.

V hypnoporodních technikách se čas dokonce věnuje i tomu, jak přistupovat k císařským řezům a také ženám, které chtějí po porodu císařským řezem rodit přirozeně.