Strie se tvoří napínáním kůže, kdy dochází k jejímu praskání vlivem rychlého růstu v období puberty nebo nabírání na váze např. v době těhotenství. Často se objevují i u mužů, kde mohou být způsobeny velkým nárůstem svalové hmoty. Nové strie mívají růžovou až fialovou barvu a ačkoliv časem samy vyblednou, existuje několik způsobů, jak tento proces urychlit. Nejsou však žádným příznakem choroby ani vadou na kráse.

Přírodní léky na zmírnění strií

Podle dostupných studií zatím na strie neexistuje žádný univerzální lék, nicméně následující metody pomohou urychlit jejich hojení a následné vyblednutí do takového stádia, kdy si jich už téměř nevšimnete.

Vitamin A

Vitamin A v přípravcích pro péči o pleť se označuje jako retinoid. Díky retinoidům může pokožka vypadat hladší a mladistvější. Používají se v mnoha volně prodejných krémech na obličej. Vyhlazují vrásky, dodávají pleti mladistvou svěžest, zbavují ji akné a v neposlední řadě podporují tvorbu kolagenu.

Zpočátku si na tento druh produktu může vaše pokožka nějakou chvíli zvykat, je proto vhodné brát prvně více naředěný koncentrát, aplikovat ho 2 – 3x týdně a postupně navyšovat. Ačkoliv je vitamin A pro naši pokožku velmi prospěšný, měly by se mu vyhnout těhotné a kojící ženy.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je účinná složka pro hydrataci a hojení pokožky. Často se používá v krémech, pleťových vodách a sérech. Bohužel stejně jako v případě kolagenu ji s věkem naše tělo ztrácí a neumí si ji zpětně vyrobit. Pokožka je tak suchá a ztrácí na pružnosti. I to může být jeden z důvodů, proč se strie tvoří.

Proto, abychom pokožce mohli navrátit její pružnost, je nutné kyselinu hyaluronovou i kolagen pravidelně doplňovat. Naštěstí jdou tyto přípravky spolu ruku v ruce a často jsou obsaženy v jednom produktu. Vyzkoušejte tak tyto látky nejen na vaši pleť, ale i na čerstvě vytvořené strie.

Centella

Centella asiatica je bylina, která je oblíbenou složkou korejských kosmetických produktů, tzv. K-beauty. Výrobky obsahující tuto rostlinu, známé také jako cica krémy, se někdy používají k ošetření jizev nebo ke zklidnění a obnově citlivé pleti. Jsou stále populárnější, ale mohou se prodražit.

Centella pomáhá zmírňovat záněty a podporuje tvorbu již zmíněného kolagenu. Podle některých výzkumů by kosmetika s výtažky z centelly mohla předcházet tvorbě strií během těhotenství nebo výrazně zmírnit jejich vzhled.

Aloe Vera

Aloe vera má dlouhou historii jako přírodní prostředek k ošetření pleti. Želé z vnitřku listů rostliny lze aplikovat přímo na pokožku, aby se zklidnila a hydratovala.

Výzkum z roku 2018 naznačuje, že aloe vera pomáhá hojení pokožky při popáleninách a poraněních. Protože strie jsou typem jizvení poškozené kůže, mohou regenerační vlastnosti aloe pomoci při prevenci vzniku strií nebo jejich blednutí.

Studie sice ještě neprokázaly, zda je aloe vera účinná i při zmírnění strií, nicméně při hydrataci naší pokožky je opravdu jedničkou.

Ačkoli existuje jen málo klinických důkazů pro aloe vera jako lék na strie, čistá aloe vera může stát za vyzkoušení, protože dokáže změkčit a zacelit podrážděnou pokožku.

Kokosový olej

Panenský kokosový olej je znám svými přínosy pro lidskou pokožku, pomáhá totiž udržet její ochrannou bariéru. Tím mimoděk nejen skvěle hydratuje, ale i dobře hojí kožní rány a drobné jizvy.  Může proto fungovat jako dobrá prevence proti vzniku strií.

Cukr

Cukr je oblíbeným exfoliačním prostředkem. Malé krystalky jemně drhnou odumřelou kůži a zanechávají pocit hladší pokožky. Ta se tak jeví zářivější a víc svěží. Spolu s jemně mletou kávou navíc vytvoříte peeling, který nejen může zmírnit zabarvení nových strií, ale prokazatelně zatočí i s celulitidou.

Na cukrový peeling budete potřebovat:

  • 1/2 šálku cukru
  • 1/2 šálku mletých kávových zrn
  • 1/2 šálku kokosového oleje
  • pár kapek vanilkového extraktu (volitelné)

Smíchejte všechny ingredience dohromady a uzavřete je ve vzduchotěsné nádobě. Vmasírujte peeling na žádaná místa 2-3x do týdne při sprchování nebo koupeli a opláchněte vlažnou vodou. Jelikož peeling obsahuje olej, může se časem zkazit, proto doporučujeme si ho připravovat po menších dávkách.