Rádi byste začali běhat, ale nevíte jak na to? Stává se vám, že přepálíte start a pak se k běhání několik týdnů neodhodláte? Ideální formou pro začátečníky je tzv. indiánský běh! Je založený na střídání lehkého klusu a svižné chůze, takže se tak rychle neunavíte. Zároveň je to přirozený způsob hubnutí bez nutnosti držení přísných diet nebo počítání kalorií.

Původ indiánského běhu

Původ indiánského běhu je, jak napovídá název, u indiánů. Ti se tímto způsobem dokázali přepravovat na poměrně dlouhé vzdálenosti za využití co nejmenší energie. V dnešní době je to oblíbená metoda u začínajících i pokročilých běžců.

Nemusíme však chodit pro inspiraci až k indiánům. Stačí pozorovat malé děti, ty běhají přesně tak. Chvíli běží, vzápětí jdou krokem a po načerpání sil zase utíkají.

Jak na to?

Princip je jednoduchý. Rozběhnete se lehkým klusem a dříve, než se unavíte, přejdete do svižné chůze. Jakmile si trochu odpočinete, opět se dáte do klusu. Je důležité poslouchat své tělo a nepřecenit síly. Pokud nemáte s během moc zkušeností, doporučuje se začínat s kratší dobou klusu. Klidně můžete běžet jen 1 minutu a 5 minut jít, pak zase 1 minutu běžet. S každým dalším pokusem délku běhu prodlužujete.

Doporučuje se však při běhu nesledovat čas a víc se soustředit na vlastní tělo. Ještě se vám běží hezky? Pokračujte! Už se začínáte zadýchávat? Přejděte do kroku! Budete pak mít z celého běhu mnohem příjemnější zážitek, než kdybyste se každou chvíli dívali na hodinky. Pozorujte krásy okolní přírody a poslouchejte šumění větru ve větvích.

Pro dosažení co nejlepších výsledků je důležitá pravidelnost. Nestačí si jít zaběhat jednou za měsíc, ideální je obden nebo alespoň 3x týdně. Zároveň se snažte vyvarovat začátečnickým chybám, jako je špatně zvolena obuv nebo absence rozcvičky.

Výhody

  • Nespornou výhodou indiánského běhu je pozvolný start a důraz na vnímání vlastního těla. Tolik se neunavíte a při chůzi se opět regenerujete. Pokud indiánský běh praktikujete pravidelně, brzy dosáhnete dobré kondice, takže pak zvládnete i delší tratě.
  • Střídání běhu s chůzí je pro naše tělo přirozené, pracuje s vlastní energií a učí se ji šetřit.
  • Mezi další výhody patří prevence obezity a podpora imunity.
  • Indiánský běh vám rovněž pomůže shodit přebytečná kila velmi příjemným způsobem.

Na co si dát pozor

Je důležité dobu běhu a chůze střídat podle vlastních sil a nesnažit se vyrovnat nějakým tabulkám. Tělo bude postupně sílit a na běh si zvykat, takže i těm se jednou vyrovnáte, ale musíte na to jít pozvolně.

Běh se moc nedoporučuje lidem s obezitou, pokud na něj nejsou zvyklí. Lepší je začít svižnou chůzí.

Lidé s cukrovkou, srdečními problémy nebo jiným onemocněním by jej měli konzultovat se svým lékařem.

Vyzkoušeli jste indiánský běh, ale nedaří se vám zrychlit tempo? Nechte se inspirovat v našem článku! A kdybyste chtěli své trénování posunout ještě výš, zaměřte se na jídelníček pro sportovce!