Cítíte se unavení a vyčerpaní, bez chuti cokoliv dělat? Je mnoho způsobů, jak tělu dodat energii. Některé fungují pouze chvilku a jiné vás dokážou nakopnout na delší dobu. Možná vás napadne dát si šálek kávy, ale jsou i vhodnější způsoby, jak získat energii. A některé z nich můžete bez obav zařadit do svého denního režimu.

Udělejte si radost

Nejlepší způsob, jak získat pozitivní energii, je udělat si radost. Pobavit se, zažít něco nového, pořídit si něco nového. Pro každého je to něco jiného, někomu udělá radost koncert oblíbené kapely a jiného potěší dlouhý výlet na kole.  

Zaměřte se na zdravou stravu

Zkoušíte dodat tělu energii po dlouhé zimě nebo o nemoci? Vyzkoušejte vitamíny na energii. Ze zdravé stravy lze získat takové, které vitalitu podpoří a bojují proti únavě. Jde především o vitamín C, B-komplex a může pomoci i hořčík. Pokud začnete dodržovat vyvážený jídelníček a nezdravé potraviny nahradíte kvalitními, budete se cítit lépe.

Jde to i bez kofeinu! Nahraďte ranní kávu bylinkami

Jak získat energii bez kofeinu? Pokud si opravdu ráno nedovede přestavit bez oblíbeného nápoje, zkuste ho nahradit jiným. Můžete zkusit čaj matcha, který stimuluje tělo také, ale pozvolna, a účinek trvá delší dobu.

Pomůže i voda s citrónem

Důležité je se ráno hodně napít, po noci můžete být dehydratovaní. Ideální ranní nápoj je voda s citrónem. Další možností, pokud vás čeká náročný den, je smoothie, které vás probudí, a navíc dodá tělu řadu vitamínů.

Pohrajte si s domácím mazlíčkem

To opravdu funguje. Pokud doma máte zvíře, které máte rádi, zkuste s ním strávit trochu času. Vyzkoušejte si 15 minut pohrát se psem, nechat na sobě vrnět kočku, nebo si zkrátka jít na zahradu pohrát s jinými mazlíčky. Zvířata na náladu opravdu fungují!

Vyzkoušejte pohyb

I ve chvíli, kdy se vám nechce opravdu nic dělat, zkuste sami sebe přesvědčit a zvednout se ze sedačky. Vyběhněte ven, zacvičte si, nebo si jděte zaplavat. Fyzická aktivita vám umožní žít kvalitnější život, navíc podpoříte své zdraví.

Zaměřte se na spánek

Nedostatek spánku může být jednou z příčin, proč se cítíte nešťastní a unavení. Víte, kolik spánku vaše tělo ve skutečnosti potřebuje? Dopřejte mu ho! Jděte spát dříve než obvykle, dodržujte spánkovou hygienu a na vaši energii to bude mít výrazný vliv. 

Vyhýbejte se negativním lidem

Pokud to jen trochu jde, vyhýbejte se lidem, kteří z vás vysávají energii. To samozřejmě nemůžete pokaždé, pokud jde například o vaše spolupracovníky. Zkuste je vyslechnout, ale nenechte se vtáhnout do jejich problémů a ovlivnit jejich negativní energií.

Vyzkoušejte meditaci

Jak získat vnitřní energii? Mnoho lidí by vám řeklo, že meditací. Můžete to vyzkoušet. Pohodlně se posaďte, zavřete oči a plně se soustřeďte na svůj dech. Tím, že se zklidníte a budete jen dýchat, získáte nejen vnitřní energii, ale zlepšíte i své fyzické zdraví.

Jděte se projít do lesa

Tento tip určitě vyzkoušejte, zvlášť pokud někde v okolí máte les a možnost do něj zajít. Taková lesní procházka vám pomůže se zklidnit a v případě potíží se spánkem také zaznamenáte významné zlepšení.

Omezte alkohol

Mnoho lidí se v dnešní době snaží problémy řešit alkoholem. Není to ale ideální způsob, jak s problémy bojovat. Zkuste se své večerní skleničky vzdát. Lépe se vyspíte a opět prospějete jak duši, tak i tělu. Alkohol vás možní dokáže nabudit, ale většinou jen na krátkou dobu. Po pivu nejspíš máte pocit, že se vám lépe usíná, ale ve skutečnosti se nevyspíte tak dobře jako bez něj.  

Zatančete si

Tanec prokazatelně zvyšuje hladinu hormonů štěstí. Od toho se pak odvíjí i příval radosti a energie, kreativita a bude vám celkově lépe. Nemusíte hned na ples, tančit můžete i doma v obýváku.