Neustále vznikají nové možnosti plateb. Znáte je ale všechny? Ptáte se, jak dlouho trvá převod peněz z účtu na účet? Nebo jak dlouho trvá převod peněz z jedné banky do druhé? Pojďme si objasnit nejčastější dotazy související s platbami.

Tip: Pokud vám převod peněz z účtu na účet přijde příliš zdlouhavý a složitý, tak můžete vyzkoušet Revolut. Tato, dnes již bankovní, služba je extrémně rychlá a inovativní. Můžete mezi známými posílat peníze během vteřin. Nyní pro fintech nadšence můžete posílat a platit také v Bitcoinu a dalších kryptoměnách. Okamžitá platba se hodí především pro přesun menších částek.

Jaké máme typy plateb?

Vybrat si můžete hned z několika možností:

  • Bankovní převod
  • Expresní platba
  • Okamžitá platba
  • Platba virtuální kartou
  • Online platba kartou
  • Elektronická peněženka
  • Odložená platba

Bankovní převod

Bankovní převod slouží pro přesun jakékoliv peněžní částky mezi osobami či institucemi a mezi jejich bankovními účty. Převod lze provést jak na pobočce banky, tak přímo ze svého internetového bankovnictví, což je dnes určitě častější varianta.

Jak dlouho trvá převod peněz?

Peníze by v pracovní dny měly dorazit okamžitě. Záleží však, jestli je posíláte v rámci banky nebo do banky jiné. V případě odeslání platby ve státní svátek či o víkendu se doba může prodloužit. Vždy je tedy lepší raději počítat s doručením peněz do druhého dne.

Jak poslat peníze na účet?

Jednoduše zvolíte ve svém internetovém bankovnictví možnost nové platby, vyplníte částku, číslo účtu příjemce a případně zprávu pro příjemce. Někdy je vyžadováno zadání variabilního, specifického nebo konstantního symbolu.

Internetové bankovnictví se u každé banky trochu liší. Například Moneta používá k vyřizování těchto plateb aplikaci Internet Banka.

Převod peněz můžete provádět odkudkoliv

Druhy převodů peněz

Bankovní převod má několik druhů:

  • převod v rámci jedné banky
  • převod mezi bankami
  • převod peněz do zahraničí

Převod peněz v rámci jedné banky

Jak dlouho trvá převod peněz na účet? U většiny bank je tento typ převodu okamžitý. Běžně peníze dorazí na účet příjemce do pár vteřin, maximálně minut po odeslání. Problém může nastat při posílání peněz mimo pracovní dny, raději tedy počítejte s následujícím dnem.

Převod peněz mezi bankami

V roce 2020 se převod peněz mezi bankami výrazně zrychlil. Jak dlouho tedy převod peněz mezi bankami trvá? Doba převodu se stále liší podle jednotlivých bank. Zatímco někde je otázkou pár minut, u jiných může trvat několik hodin až dní. Záleží také na tom, kdy jste platbu odeslali. Pokud platbu pošlete v pátek večer nebo o státních svátcích či víkendech, její zpracování může trvat déle.

Převod peněz do zahraničí

U zahraničních převodů existují dvě možnosti plateb. Prvním druhem je SEPA platba. Tyto platby lze uskutečnit pouze v eurech a za jejich provedení většinou nic neplatíte. Další možností jsou SWIFT platby, které slouží pro provádění transakcí v jiné měně než euro. Oproti SEPA platbám bývají zpoplatněny.

Jak dlouho trvá převod peněz do zahraničí?

U SEPA plateb jsou platby provedeny většinou nejpozději do druhého dne po odeslání. SWIFT platby jsou na tom hůře – provedení trvá většinou delší dobu. Vždy ale záleží na konkrétní bance, částce, měně a zemi, do které platbu posíláte.

Ohledně toho, jak dlouho trvá převod peněz ze zahraničí, je odpověď podobná, jako v předchozím případě. Jak dlouho tedy trvá například převod peněz ze Slovenska? Zde je potřeba počítat až se třemi dny. Zároveň se jedná o zemi, ze které lidé nejčastěji posílají peníze do ČR. Banka si za tuto službu opět může účtovat menší poplatek.

Další typy plateb

Kromě bankovního převodu existují i další typy plateb. Liší se jak dobou vyřízení, tak poplatky, která si za ně banka účtuje. Pojďme si je představit.

Expresní platba

Expresní platba je typem okamžité úhrady na účet příjemce. V řadě bank jsou časově omezeny. U Komerční banky můžete platbu odeslat v pracovní dny vždy do 14:30, v případě osobní návštěvy na pobočce pak do 13:00. Oproti tomu Raiffeisenbank má časový limit stanoven do 14:00.  V případě pozdějšího zadání transakce banka platbu zpracuje až následující den. Tento typ plateb bývá zpoplatněn.

Okamžitá platba

Okamžité platby jsou limitovány částkou a také tím, jestli je daná banka umí přijímat. Tento typ musí umět zpracovat jak banka odesílatele, tak i banka příjemce. Platba bývá doručena během několika sekund a je možné ji poslat i o víkendech či svátcích. Na rozdíl od platby expresní nebývá nijak časově omezena. Poslat ji tedy můžete kdykoliv v průběhu dne.

Platba virtuální kartou

Některé banky nabízejí možnost placení virtuální kartou. Jedná se o vygenerované údaje, které při platbě zadáte místo těch na vaší fyzické kartě. Můžete si zde nastavovat limity. Údaje virtuální karty je navíc možné kdykoliv opětovně vygenerovat, například po každém nákupu. Výhodou je, že zneužití údajů je prakticky nemožné. Příkladem takové služby je například Twisto.

Online platba kartou

Platba kartou probíhá přes platební bránu, kam zákazník zadává údaje ze své karty. Konkrétně se jedná o číslo karty, datum platnosti a CVC kód. Transakci musí zákazník potvrdit buď ve svém internetovém bankovnictví nebo přes kód v SMS zprávě. Výhodou placení kartou přes internet je hlavně její rychlost.

Tip: Přečtěte si také článek, jak je možné vydělat peníze na internetu.

Elektronická peněženka

Elektronická peněženka je aplikace nebo webová stránka sloužící k propojení s platebními kartami, kterou lze používat při placení na internetu. Platby se ověřují pomocí e-mailu a hesla. Díky tomu nesdělujete obchodníkovi žádné své údaje, jelikož s ním nesdílíte údaje o platební kartě ale jen e-mailovou adresu. Nejznámější jsou aplikace PayPal, GoPay, Google Pay nebo Apple Pay.

Odložená platba

Jedná se o alternativu dobírky. Zákazník má možnost zboží zakoupit a zaplatit až za 14 dnů. Zboží si tak může vyzkoušet a případně jej neplatit a vrátit. Tuto službu nabízí například MALL Pay nebo již zmiňované Twisto.

Přečtěte si také jak sestavit spolehlivý rozpočet domácnosti nebo jak vybrat nejvýhodnější povinné ručení.