Zatímco převod peněz v rámci České republiky je pro většinu lidí nedílná součást života a málokdo se bez něj obejde, u zahraničních plateb stále hodně lidí tápe. Není to ale nic těžkého. Jak si poradit s převodem peněz do zahraničí?

Jak tedy na převod peněz do zahraničí?

Převod peněz do zahraničí lze uskutečnit velice jednoduše, aniž byste museli navštívit pobočku banky. Operaci je možné snadno provést ve vašem internetovém bankovnictví. Co k tomu potřebujete znát?

  • číslo účtu příjemce ve formátu IBAN (International Bank Account Number) standardizovaný formát čísla účtu definovaný mezinárodní normou
  • SWIFT/BIC kód banky příjemce (mezinárodní bankovní kód, většinou 8–11 míst)
  • částku
  • měnu, ve které chcete peníze poslat
  • typ poplatku (BEN – zaplacení poplatku příjemcem, OUR – zaplacení poplatku odesílatelem, SHA – rozdělení poplatku mezi odesílatele a příjemce)
  • datum splatnosti

Dále je možné vyplnit další nepovinné údaje jako identifikační údaje příjemce (jméno, příjmení, adresa), popis platby či účel. Ten vyžadují některé země, jako je například Jordánsko.

Převod peněz do zahraničí není žádná věda, jen je třeba pečlivě vyplnit údaje.

Pokud internetovému bankovnictví příliš neholdujete, můžete platbu odeslat přímo v bance, ať už u bankéře nebo pomocí papírového příkazu, který vyplníte a následně přinesete na pobočku.

Typy zahraničních plateb: Jaký zvolit?

Existují dva základní typy zahraničních plateb. Liší se především měnou, ve které peníze posíláte, ale i dalšími věcmi. Pojďme si vysvětlit, jaký je mezi nimi rozdíl.

1) SEPA platba

EHP platby (platby v rámci Evropského hospodářského prostoru) se standardně zpracovávají jako SEPA úhrady (Single Euro Payments Area). Lze je uskutečnit pouze v eurech. Jsou většinou zdarma nebo za menší poplatek (liší se podle jednotlivých bank). Výhodou je také jejich rychlé provedení, které většinou netrvá déle než druhý pracovní den po odeslání.

2) SWIFT platba

SWIFT (společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci) se jinak nazývá také mezinárodní platba. Tyto platby jsou prováděny ve prospěch účtů mimo Evropskou unii či Evropský hospodářský prostor, v jiných měnách než je euro. Oproti SEPA platbám převod trvá déle. Je také třeba počítat s vyšším poplatkem.

Poplatky za převod peněz do zahraničí? Ne všude

Poplatek za převod peněz do zahraničí se liší banka od banky. Díky novému nařízení, které vyšlo v platnost v roce 2019, poskytuje většina bank tuto službu zdarma, nebo za menší poplatek, ať už se jedná o platby odchozí či příchozí. Důležité je zmínit, že toto platí pouze u plateb v rámci EU, u SWIFT úhrad se mohou částky lišit. Například Česká spořitelna si za SEPA převod peněz do zahraničí účtuje poplatek 7 Kč.

U mezinárodních plateb již to není tak jednoduché. Zde se částky liší podle toho, jestli je úhrada příchozí či odchozí. Převod peněz ze zahraničí do České spořitelny (tedy příchozí platba) se tak dle platného ceníku pohybuje od 100 do maximálně 1 000 Kč. Oproti tomu odchozí platba vás vyjde na 220 až 1 500 Kč.

Jak dlouho trvá převod peněz do zahraničí?

U SEPA plateb jsou úhrady velmi rychlé, většinou dorazí na účet příjemce do druhého pracovního dne. Záleží ale na měně a čase, kdy platbu posíláte. Převod by ale určitě neměl trvat déle než 3 dny. V případě, že byste potřebovali platbu dříve, každá banka nabízí možnost expresního převodu. Pro lepší orientaci, kdy příjemce peníze obdrží, je dobré si zjistit předpokládané doručení dle konkrétních časů odeslání. Tyto informace najdete na webových stránkách své banky.

Jak dlouho trvá SWIFT převod peněz do zahraničí v bance Česká spořitelna? Úhrady tohoto typu mají délku převodu podobnou jako u výše zmíněných plateb. Většina bank nabízí zpracování nejpozději do dvou dnů.

Přečtěte si také jak vybrat nejvýhodnější povinné ručení nebo jak na řešení finančních problémů.