Rádi byste v životě činili co možná nejlepší rozhodnutí, ať už jde o finance, vztahy, zdraví, nebo vzdělání? To nejlepší, co můžete udělat, je inspirovat se u lidí, kteří již daná rozhodnutí ve svém životě učinili a jejich kroky se ukázaly být těmi správnými.
1) Investic do svého životního vztahu nikdy litovat nebudete
Warren Buffett je možná nejúspěšnějším investorem všech dob. Jeho radami, jak obchodovat na burze, se řídí miliony lidí po celém světě. Na akciové trhy se ale podíváme až v dalších bodech tohoto článku. Buffett totiž také s oblibou obhajuje svou investici, která z finančního pohledu příliš smysl nedávala – mluvil o zásnubním prstenu. Do toho investoval v roce 1951 hned 6 % svého tehdejšího majetku, které přitom zásadní finanční zhodnocení nepřinesly. Buffett přesto říká, že šlo o nejlepší investici jeho života a stejný krok doporučil i ve své době nejbohatšímu muži Billu Gatesovi. Nejde ale jen o zásnuby. Dvořit byste se své ženě měli po celý život. Po několika letech vztahu už by asi zásnubní prsten nedával smysl, ale pořídit můžete třeba náušnice pecky. Spokojený vztah a fungující rodina jsou naprostým základem úspěšného života.
2) Investice do vlastního bydlení
V životě byste měli mít vyřešené základní otázky. Docílili-li jste toho hlavního a můžete se pyšnit stabilní a fungující rodinou, měli byste pro ni také zařídit stabilní zázemí. To má nejčastěji podobu bytu či rodinného domu.
Volnomyšlenkáři často zavrhují čerpání vysokých hypotečních úvěrů, kterými se na několik desítek let uvážete bankovní instituci. Jenže nájemní bydlení zkrátka jistotou není, navíc své peníze každý měsíc odevzdáváte někomu jinému.
Abyste se mohli soustředit na další důležité body tohoto článku, měli byste si zkrátka alespoň jednu vlastní nemovitost pořídit. Pokud v ní žít nechcete, můžete ji pronajímat a sami žít v nájmu někde jinde. Z hlediska cashflow na tom budete stejně, navíc ale budete mít vlastní nemovitost, a to se vždy počítá.
3) Neustále se vzdělávejte
Zapomeňte na výjimky v podobě těch, kteří ukončili studium na vysoké škole předčasně, a přesto zbohatli. Vzdělání je klíčem k úspěchu. Nemluvíme přitom jen o školském vzdělávacím systému. Na osobním rozvoji musíte pracovat celý život – číst knihy, navštěvovat kurzy, bavit se s ostatními a zejména si veškerou teorii ověřovat praxí.
4) Utrácejte méně, než vyděláváte
Není nic špatného na tom se zadlužit, pokud výsledkem bude větší bohatství v budoucnu. Ostatně příklad za všechny v podobě hypotečního úvěru jsme již zmínili. Vaše pravidelné osobní či rodinné výdaje by ale neměly být dlouhodobě vyšší než vaše příjmy. Jinak nenávratně míříte k osobnímu bankrotu, ze kterého se budete jen těžko dostávat.
Máte-li tedy pocit, že vás osobní rozpočet není dvakrát přebytkový, zrevidujte všechny položky na straně příjmů i výdajů a udělejte rázná opatření.
5) Přebytečné finance chytře investujte
Přebytkový rozpočet je totiž nezbytný k tomu, abyste mohli nechat své peníze vydělávat. Pravidelně byste měli investovat do výnosných aktiv, která vám pomůžou nejen překonat inflaci, ale v ideálním případě získat finanční svobodu. Zda si vyberte investování na burze, nebo půjdete čistě skrz nemovitosti či sběratelské předměty, již necháme na vás. V každém případě platí, že se musíte stát skutečnými odborníky na danou oblast, aby se investice setkaly s úspěchem.
Zkuste také článek o kalistenice nebo o zdravé snídani.