Jsou sice drobné, ale dokáží způsobit velké problémy. Mušky octomilky – častý a bohužel také opakovaný problém ve spoustě domácností. Naštěstí existuje několik způsobů, jak na octomilky doma vyzrát.

Co jsou octomilky zač?

Octomilky jsou malé černé mušky. Někdy mohou být i žluté či šedé. Jinak jsou nazývány také jako mušky banánové, ovocné či vinné. Naštěstí nejsou zdravotně nijak nebezpečné, často ale kladou vajíčka do již nahnilého ovoce či zeleniny. V případě pozření takové potraviny se nám sice nic nestane, nicméně mít byt zamořený octomilkami není nic příjemného. Jak vyzrát na octomilky? V následujícím článku vám přinášíme několik tipů, jak se zbavit mušek octomilek.

1. Ovoce uklízejte do lednice

Ovoce je pro octomilky největším lákadlem. Zbožňují především banány, švestky, broskve a hroznové víno. Pokud jste tedy zvyklí nechávat ovoce například v míse na jídelním stole, nedělejte to. Mušky preferují převážně ovoce kvasící či již nahnilé. Proto jej okamžitě vyhazujte. Ne však do odpadkového koše ale rovnou do popelnice. Doporučuje se ovoce před vyhozením nejdříve zabalit do igelitového sáčku, octomilky se pak k němu nedostanou.

TIP: Ovoce místo kuchyňské linky ukládejte do lednice. Druhy, které do lednice nepatří, se pokuste co nejdříve spotřebovat anebo jej nakupujte raději v menším množství.

2. Vyčistěte odpad ve dřezu

Dřez je také jedno z míst, kde se mohou mušky líhnout. Proto je dobré ho alespoň jednou týdně důkladně vyčistit. Pravidelné čištění odpadu je jednou z účinných metod, jak se zbavit octomilek.

TIP: Pokud nemáte po ruce speciální čistič, můžete si ho vyrobit sami doma, Není třeba nutně používat chemické přípravky. Bohatě vám postačí sáček jedlé sody, který zalijete octem a necháte působit přibližně 10 minut, pak stačí jen propláchnout.

3. Pozor na odpadkový koš

Jednou z možností, jak se zbavit octomilek v domácnosti, je pravidelné vynášení odpadkového koše. V něm totiž octomilky kladou svá vajíčka. Odpadkový koš je potřeba nejen pravidelně vynášet ale také vždy důkladně vymýt vnitřek horkou vodou a jarem. V případě protržení stávajícího pytle koš raději umyjte a použijte nový pytel na odpadky. Pokud jdete cestou zero waste, tak ani nebudete tvořit dost odpadu pro octomilky.

4. Použijte vysavač

Jednou z metod, jak se zbavit octomilek v bytě, je vysání mušek vysavačem. Tato metoda je sice trošku náročnější než ostatní ale zato je opravdu účinná.

TIP: Připravte na talířek kousek ovoce, využít můžete například citron, který octomilky přímo zbožňují. Počkejte, až se mušky slétnou okolo a poté je vysajte vysavačem. Tento postup je třeba několikrát opakovat, než se zbavíte všech mušek v bytě.  

5. Vyrobte si past na octomilky

Jelikož octomilky letí především na sladké, můžeme toho při jejich hubení využít. Jak vyrobit past na octomilky? Postačí vám nádoba – zavařovací sklenice, odříznutá spodní část plastové láhve nebo obyčejný hrnek. Potřebovat budete také potravinářskou fólii a gumičky.

Do vybrané nádoby nalijte trochu Coca Coly, džusu, šťávy, vína či piva. Vršek nádoby překryjte potravinářskou fólií. Pomocí gumiček připevněte k hrdlu. Poté stačí už jen do fólie udělat dírky. Mušky naláká sladká vůně, vlezou dovnitř nádoby, ale ven už se nedostanou.

TIP: Nádob naplněných sladkou tekutinou je třeba mít připravených hned několik. Rozmístěte je rovnoměrně po bytě, například do každé místnosti jednu či dvě. Past pak bude účinnější a mušky se do ní snáze nachytají. Tento trik je jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak se zbavit mušek.

6. Špinavé nádobí ihned umyjte

Jak se zbavit octomilek v kuchyni? Nikdy nenechávejte na lince stát neumyté nádobí. Ať už se jedná o hrnky, talíře, plechovky nebo skleničky s nedopitým pitím. Nádobí raději ihned po konzumaci opláchněte od zbytků jídla, pití anebo rovnou vložte do myčky.

7. Smrtící koktejl pro octomilky

Další možností, jak se zbavit octomilek, je využít ocet. Stačí smíchat ocet, cukr a jar a tuto směs nalít do sklenice. Díky výrazné vůni octa ji mušky samy najdou. Jar je pak rychle usmrtí.

8. Vyzkoušejte speciální vonné pásky

V případě, že předchozí metody nezabírají, můžete využít speciálních vonných pásek. Tyto pásky svou vůní nalákají octomilky, které si na ně sednou, přilepí se a už neodletí. Pásky můžete koupit v každé drogerii.

Nejen octomilky nám znepříjemňují život

Octomilky si lze někdy splést také s muchničkami. Muchničky jsou malé černé mušky, oproti octomilkám ale mohou způsobit nepříjemné štípance. Vyskytují se především v okolí vodních toků. Kromě octomilek se můžete v domácnosti setkat také se smutnicemi. Smutnice jsou malé šedočerné mušky vyskytující se především v květináči, kde parazitují v zemině nebo na rostlinách.

Přečtěte si také Jak používat vonné esence a oleje? nebo 7 tipů: Jak se zbavit roztočů v domácnosti?