Podzimní čas. Dny se zkracují a světla ubývá. Pro někoho může být toto období symbolem klidu, zapálených svíček a knih. Pro jiného nastává čas duševní nepohody, smutku a pochmurných myšlenek. Pokud patříte do druhé skupiny lidí, je možné, že vás trápí podzimní deprese.

Jak se podzimní deprese projevuje?

Ne každý z nás snáší podzimní dny s úsměvem na rtech. A není se čemu divit. Dny se zkracují, světla a slunce ubývá. Namísto teplých dní a zelených stromů, vidíme jen spadané listí a na nebi se honí černé mraky. Energie ubývá a dny se zdají být nekonečné. V důsledku toho se u nás mohou projevovat podzimní deprese.

Vlivem nedostatku světla dochází ke zvýšené únavě. Dále je charakteristická celková skleslost, špatná nálada, přecitlivělost, ale i poruchy spánku. Můžeme cítit nespokojenost a klesá u nás zájem cokoli dělat.

Podzimní deprese se může projevovat špatnou náladou a celkovou skleslostí.
Špatná nálada bývá projevem podzimní deprese.

U většiny z nás se bude jednat spíše o špatnou náladu než přímo o depresi. Deprese je velmi závažný psychický problém. Pokud trpíte depresemi, obraťte se na pomoc odborníka. V případě, že se u vás objeví špatná nálada, duševní nepohoda nebo únava, nezoufejte, na vše existuje nějaké řešení.

Jak na depresivní náladu?

Existuje několik osvědčených rad, jak s depresivní náladou zatočit a cítit se během podzimních dní lépe a radostněji. Každý počin vyžaduje určité úsilí, ale za klidně strávený podzim trochu snažení stojí.

Kvalitní spánek

Pro naše tělo je kvalitní spánek důležitý v každém ročním období. Během podzimních dní platí toto tvrzení dvojnásob. Pokud můžete, snažte se spát alespoň sedm hodin denně. Kvalitní spánek je zárukou dobré nálady a energie. V případě, že vás trápí nespavost, můžete zkusit bylinné čaje nebo meditaci před spaním.

Relaxace

Relax je důležitý pro naše tělo i mysl. Existuje mnoho možností, jak můžete relaxovat a dopomoci si tak k lepší náladě a celkové vitalitě. Vyzkoušet můžete nejrůznější masáže, wellness nebo procházku v přírodě.

Pokud raději trávíte čas sami. Můžete si přečíst svoji oblíbenou knihu, časopis nebo si pustit seriál či film. K hluboké relaxaci vám může dopomoci horká koupel, meditace nebo poslech oblíbené hudby.

Procházkou v přírodě můžete odvrátiti podzimní depresi.
I podzim může být pozitivním obdobím.

Vitamínová bomba

V podzimních měsících je důležité dbát na vyšší příjem vitamínů. V sychravých dnech je větší pravděpodobnost výskytu chřipek a nachlazení. Proto je dobré svěřit se do rukou přírody a doplňovat vitamíny, ať už za pomoci vitamínových suplementů nebo ovoce a zeleniny. Pokud bude vaše tělo nabité energií, pocítí to i vaše mysl.

Pozitivní mysl

I v potemnělém podzimní období je důležité udržet si pozitivní mysl. Dopřejte si čas strávený s rodinou nebo přáteli. Ve společnosti jiných lidí, nebude mít čas na černé myšlenky a depresivní náladu. Pokuste se myslet pozitivně a věřit, že každý problém má svoje řešení. Na chvíli se zastavte a přemýšlejte co hezkého vás v ten daný den potkalo nebo co vám v životě činí radost. Někdy postačí úsměv, který věnujete sobě nebo někomu jinému.

Hýbejte se

Už jste určitě slyšeli, že pohyb vyplavuje do těla hormony štěstí. Nemusíte každý den uběhnout několik kilometrů. Důležité je najít si pohyb, který vás bude bavit a bude vám přinášet radost. Vyzkoušet můžete například jógu, pilates, tanec nebo si zajít na delší procházku. Důležité je, si pohyb užívat a cítit při něm radost.

Vychutnávejte

A to doslova. Kdy naposledy jste si opravdu vychutnali své oblíbené jídlo nebo skleničku dobrého vína? Každý den je dobré začít kvalitní snídaní. Pokud nemáte ve svém nabitém rozvrhu čas. Dopřejte si klidnou snídani s rodinou nebo přáteli o víkendu.

Večer si můžete udělat chvilku klidu jen sami pro sebe a vychutnat si svoje oblíbené víno nebo jiný nápoj, který vám přináší radost. Pokud nechcete trávit čas sami, uvařte společně s dětmi nebo partnerem dobrou večeři a užívejte si společně strávené chvíle.