Většina lidí chápe hlavní výhody životního pojištění : Vaše rodina dostane peníze, pokud zemřete – a vy získáte jistotu, že budou mít prostředky, které jim pomohou pokračovat bez vás. I když tyto výhody obecně platí pro všechny druhy životního pojištění, existují další důvody, proč nad životním pojištěním popřemýšlet.

Mnoho výhod životního pojištění

Všechna životní pojištění vám mohou poskytnout finanční jistotu, že vaše rodina bude mít finanční stabilitu ve vaší nepřítomnosti. Obecně ale platí, že čím lépe nastavené pojištění máte, tím více nečekaných událostí dokáže pokrýt. Patří mezi ně zejména:

 • Náhrada příjmu za roky ušlé mzdy
 • Splácení hypotéky na dům či byt
 • Splacení dalších dluhů, jako jsou půjčky na auta, kreditní karty a studentské půjčky
 • Poskytování finančních prostředků na vysokoškolské vzdělání vašich dětí
 • Pomoc s dalšími povinnostmi, jako je péče o stárnoucí rodiče
   

Kromě výše vašeho krytí mohou různé druhy pojistek poskytovat i další výhody:

 • Životní pojištění má daňové výhody, protože výplaty dávek v případě smrti jsou obecně osvobozeny od daně; a některé zásady mají funkce, které mohou pomoci převádět peníze na dědice s menšími daňovými povinnostmi. 
 • Některé pojistky mají peněžní hodnotu, která se v průběhu času hromadí a lze ji použít k zaplacení pojistného později, nebo dokonce využít jako pomoc při přežití v důchodu. 
 • Životní pojištění může být často spojeno s jinými typy ochrany, jako je pojištění invalidity, které nahradí část vašeho platu, pokud nemůžete pracovat. Na www.yespojisteni.cz najdete seznam dalších typů připojištění, které je možné k pojistce sjednat. 

Jak získat více výhod – a hodnoty – při nákupu životního pojištění

Obecně platí, že nákladově nejefektivnějším způsobem, jak si pořídit životní pojištění, je uzavřít ho, když jste mladší a zdravější. Životní pojišťovny obecně poskytují mladším zákazníkům nižší sazby z důvodů, které jsou snadno pochopitelné:

 • Pojistné smlouvy mají delší životnost
 • Je méně pravděpodobné, že byla klientovi diagnostikována vážná nemoc
 • U pojistných smluv na několik desítek let se lépe rozpočítají náklady a rizika

Už vám není dvacet? Nebojte se. Stále existuje spousta cenově dostupných možností. Ale pokud chcete z pojištění vytěžit maximum, vyplatí se udělat si domácí úkol a zjistit, co přesně od svého pokrytí chcete. 

Jinak vypadá pojištění pro živitele rodiny, která je zatížena hypotékou, jinak pro studenta. Rozdíl je i v tom, jestli máte finanční rezervy, nebo jestli jedete na doraz každý měsíc. Nastavení pojištění je velmi individuální záležitost a proto se vyplatí ji pořádně promyslet a případně se i poradit, jaké pojistné limity by pro vás byly vhodné. S tím vám dokáže pomoci kalkulačka životního pojištění.

Pokud například nemáte finanční rezervy a jste OSVČ, pak je pro vás v podstatě každé vypadnutí z pracovního procesu likvidační. Vaše životní pojištění by mělo tedy obsahovat pravděpodobně i pojištění pro případ nemoci nebo úrazu. Jste-li zaměstnanec, a máte rezervy, toto pojištění pro vás není nebytné. Dostanete nemocenskou a v případě propadu příjmů máte odkud brát. 

Ano, můžete namítnout, že kvalitně nastavené pojištění není zrovna levná legrace, a navíc je můžete léta platit, aniž by se vám něco stalo. Máte naprostou pravdu. Životní pojištění není produkt, který nezbytně potřebujete. Je to věc, která by vám měla přinést klid a jistotu. 

Zkuste také článek o běhání v zimě nebo o tom, jak se uklidnit.