Problémy s vyprazdňováním mohou potkat kohokoliv z nás. Pohyby střev ovlivňuje strava, životní styl, ale například i stres nebo nemoc. V takovém případě se vyplatí sáhnout po přírodních prostředcích, které nám s vyprázdněním pomohou.

Co je zácpa?

Chodíte na toaletu dostatečně často, nebo máte problémy s vyprázdněním? Za zácpu se považuje stav, kdy dochází k vyprázdnění méně často než třikrát za týden. Může za tím být i prostá dietní chyba, jako nedostatečný pitný režim, nebo nedostatek vlákniny.

Jak rychle vyvolat stolici

Nejjednodušší možností je sáhnout po laxativech z lékárny. Je to rychlý a snadný způsob. Pokud to je jen trochu možné, měli byste raději dát přednost přírodnímu projímadlu, kterých existuje celá řada. A především se zaměřit na zdravý životní styl, který zahrnuje dostatek pohybu, tekutin a vlákniny.

Přírodní prostředky na vyprázdnění

Pokud stojíte o nejlepší přírodní projímadlo, existuje mnoho alternativ. Některé vyvolají vyprázdnění rychle a u jiných si musíte chvíli počkat. O která přírodní projímadla jde?

Sušené švestky

Sušené švestky patří k rychlým projímadlům. Koupíte je v obchodě se zdravou výživou, a k vyprázdnění jich stačí sníst pár kousků. Jsou velmi bohaté na vlákninu a výrazně urychlí pohyby střev.

Káva

Ačkoliv to zní překvapivě, i pití kávy prospívá trávení. Stimuluje trávící trakt, a navíc může obsahovat i rozpustnou vlákninu, která přispívá k udržení rovnováhy ve střevech.

Lněný olej

Lžička lněného oleje nalačno funguje jako skvělé přírodní projímadlo. Pokud se rozhodnete zařadit ho do jídelníčku, nezapomeňte navýšit pitný režim.  

Kiwi

Kiwi obsahuje velké množství vlákniny. Kromě toho, že dokáže rychle vyvolat stolici, má i další zdravotní přínosy. Je plné vitamínů a minerálů. Při konzumaci dvou kusů kiwi denně se četnost vyprazdňování upraví.

Bylinky k odstranění zácpy

K odstranění zácpy se používají často i bylinné čaje, nebo konkrétní bylinky. Mezi nejznámější patří Senna, která je považována za účinné rostlinné projímadlo. U nás se používá i kořen pampelišky nebo lékořice, ideálně v kombinaci s dalšími vhodnými bylinkami.

Kysané zelí

Kysané zelí a šťáva z něj má velmi pozitivní účinky na střevní trakt. Mí silné probiotické účinky. Zelí je užitečné i v případě chronické zácpy. Pravidelné pití šťávy z kysaného zelí navíc zvyšuje imunitu, pomáhá stabilizovat hladinu cukru, snižuje únavu a pozitivní účinky se projeví i při léčbě žaludečních vředů.

Jak preventivně předcházet zácpě?

Kromě užívání přírodních prostředků usnadňujících vyprazdňování můžete zácpě předcházet i adekvátním životním stylem. Víte, na co si dát pozor a co změnit? I chronické zácpy se můžete zcela zbavit.

Pravidelné cvičení

Zařaďte dostatek pohybu do běžného života. Stačí rychlá procházka nebo běh, a střeva se rozpohybují. Sedavý životní styl vyprazdňování příliš nepomáhá.

Zdravá strava

Významný podíl na léčbě zácpy má zdravá strava s vysokým obsahem vlákniny. Jezte pravidelně a nevynechávejte svačiny. Zařazujte ovoce, zeleninu a psyllium, abyste tělu dodali dostatek vlákniny.

Pitný režim

Nezapomeňte na pitný režim. Měli byste vypít nejméně 2 litry vody, zařadit můžete i bylinné čaje a minerální vody s obsahem hořčíku. Během horkých letních dnů nebo v případě sportovního výkonu je nutné doplnit tekutin více.

Zbavte se stresu

Samozřejmě na vině bývá i stres. Meditace, jóga a jakýkoliv druh uvolnění má výrazný vliv na zdraví. Zařaďte dechová cvičení a pokuste se snížit stres.

Jaké jsou další možnosti?

Léky na zácpu najdete i v lékárně. Sáhnout můžete po laktobacilech, klasických projímadlech nebo změkčovači stolice. Vyzkoušet můžete i klystýr nebo rektální čípek. Přesto je nejlepší zácpě předcházet, jelikož do budoucna se s ní pojí i další možné zdravotní problémy jako hemeroidy, vředy nebo břišní kýla.