Možná jste o něm ještě neslyšeli. Jemná oříšková chuť a navíc zdroj mnoha prospěšných látek. Dýňový olej je skvělý pomocník jak v kuchyni, tak v boji proti nemocem. Kde ho sehnat a na co je vhodný? Pojďme si ho blíže představit.
Zázrak plný potřebných látek
Dýňový olej má skvělé složení obsahující vysoký podíl vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Obsahuje vitaminy A, B1, C, D, E, F a K. Z minerálů obsahuje hořčík, draslík a fosfor. Dále je pak zdrojem selenu, manganu, mědi, zinku a nenasycených mastných kyselin.
Dýňový olej a jeho účinky
Dýňový olej má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Hodí se jako prevence proti různým onemocněním, kromě toho má ale i další funkce:
- zmírňuje příznaky menopauzy
- upravuje hladinu cholesterolu
- snižuje krevní tlak
- má protizánětlivé účinky
- podporuje růst vlasů a dodává jim lesk
- snižuje návaly horka a bolesti hlavy a kloubů
- pomáhá proti vysušení pokožky
- pomáhá na lámavost nehtů
- slouží jako léčba a prevence při problémech s prostatou, funguje při onemocnění močové soustavy
- je považován za prevenci proti rakovině
- pomáhá proti stárnutí buněk
Dýňový olej – vyšší cena, která se vám vyplatí
Jelikož se jedná o výživový doplněk, je několikrát dražší než jiné druhy olejů např. řepkový nebo slunečnicový. Cena se pohybuje mezi 100-400 Kč podle množství. Většinou můžete olej zakoupit ve skleněné láhvi o objemu 250 nebo 500 ml. Seženete ho ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, v běžném obchodě na něj většinou nenarazíte. Vyzkoušet můžete také bio dýňový olej.
Dýňový olej: Jak na užívání a dávkování?
Doporučuje se užívat dvě polévkové lžíce denně. Dávku je dobré rozdělit na dvě – jednu ráno a druhou večer. U dětí je dávkování poloviční. Existuje nejeden recept, kam lze dýňový olej přidat. Své místo nalezne v salátech, polévkách, nebo pomazánkách. Olej je možné kromě konzumace používat také na povrch pokožky, snižuje totiž vysušenost. Dýňový olej je také dobrý při zevním použití, pomáhá při lámání nehtů, kterým dodá potřebné vyživení.
Štýrský dýňový olej
Tento olej pochází z Rakouska, kde má pěstování dýní dlouhou tradici. Díky svým blahodárným účinkům a typické černé barvě se mu přezdívá „černé zlato.“ Dýňový olej se mimo jiné používá také jako zábal na vlasy.
Vyzkoušejte také dýňová semínka
Kromě oleje je dalším produktem také dýňové semínko. Tato semínka lze zakoupit neloupaná skoro v každém obchodě. Mají plochý oválný tvar a černou, hnědou nebo zelenou slupku. Stejně jako olej obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek. Jsou například největším zdrojem zinku. Semínka můžete konzumovat jak samotná, například jako pamlsek místo chipsů, nebo je lze konzumovat vmíchaná do jogurtů, smoothie nebo salátů. Doporučená denní dávka je okolo dvou polévkových lžic loupaných semen.
Hit jménem dýňová polévka
Dýňové polévky se staly doslova hitem posledních let. Výhodou je především rychlost přípravy, která vám nezabere více než půl hodiny vašeho času. Pokud jste ji ještě neochutnali, určitě doporučuji. Existuje několik osvědčených receptů, záleží ale čistě na vás, jaký si vyberete. Recepty jsou hodně podobné – budete potřebovat dýni, cibuli, zeleninový vývar, smetanu a koření podle chuti. Hotovou polévku pak můžete dozdobit dýňovými semínky nebo snítkou petržele.
Přečtěte si také o plnohodnotné a pestrém stravování nebo jak vyčistit a posilovat plíce.