Kryptoměny mají poměrně krátkou historii. Jedná se o víceméně novinky v oblasti financí a platidel. Fungování kryptoměn je pro některé lidi stále opředeno mnohými záhadami a doprovázeno neporozuměním a nedůvěrou. Možná i vy hledáte odpovědi na to, co to vlastně Bitcoin je, odkud přišel a jak to celé funguje. Na tyto otázky vám velmi jednoduchou formou odpoví následující článek.

Co je to Bitcoin?

Bitcoin je internetová platební síť, a zároveň také kryptoměna, která se v této síti používá. Velkou výhodou této měny je to, že je prakticky neovlivnitelný a nepadělatelný. Jeho hodnotu nemohou ovlivňovat vlády ani jednotlivci, nelze ho padělat, a dokonce ani nepodléhá inflaci. Dnešní cena jednoho Bitcoinu je vysoká – v únoru roku 2021 se vyšplhala až na milion korun českých.

Měna je závislá pouze a jen na komunitě lidí, kteří jej těží, vlastní nebo s ním obchodují. V malé míře mohou kurz ovlivnit i média. Na Bitcoin není možné si fyzicky sáhnout, existuje pouze virtuálně. Uložen je v elektronické peněžence, která je zabezpečena a nachází se v počítači majitele. Peněženku je ale možné mít i v papírové formě. Bitcoin nepodléhá inflaci z toho důvodu, že jeho množství je přesně stanoveno a není možné tvořit další. Celkové množství Bitcoinů činí přibližně 21 000 000 a odhaduje se, že budou všechny vytěženy v roce 2140.

Možná si říkáte, jak s Bitcoinem tedy lze platit, když jeden stojí v přepočtu asi milion korun, Odpověď je jednoduchá – lze platit i zlomky Bitcoinu. Může se dělit až na 8 desetinných míst a jeho dělitelnost lze ještě do budoucna rozšířit.

Odkud Bitcoin přišel a proč vznikl?

Tato síť vznikla v roce 2008, kdy člověk nebo skupina lidí, známý/á pod jménem Satoshi Nakamoto, Bitcoin popsala na zaregistrované doméně se stejným názvem. V roce 2009 začala celá síť fungovat. Od roku 2011 se o Bitcoinu pravidelně pořádají konference, na kterých se mimo jiné řeší dopady Bitcoinu na světovou ekonomiku.

V září 2012, kdy se síť poměrně rozrostla, bylo nutné vytvořit Bitcoin Foundation, která zajišťuje veškerou infrastrukturu okolo Bitcoinu. Nadace ale nemá žádné větší pravomoci a o všem rozhoduje právě celá síť majitelů Bitcoinů. Posláním Bitcoin Foundation je pouze zjišťování hrozeb, vylepšování protokolu, zajišťování konferencí a propagace měny. Lidé, kteří mají tyto věci na starosti jsou placeni ve formě této kryptoměny.

Kdo stojí za vznikem kryptoměny Bitcoin není dodnes přesně známo. Neví se ani, zda to byl jednotlivec či skupina lidí. Jméno Satoshi Nakamoto je pouze pseudonym. V roce 2016 se jako autor sítě označil Australan Craig Steven Wright. To bylo ale rychle zpochybněno a má se za to, že on autorem není. Někteří lidé jsou si téměř jisti, že za vznikem Bitcoinu stojí Elon Musk. Ten má totiž velké znalosti jak v oboru ekonomie, tak v různém šifrování a kódování. Musk se ale již několikrát nechal slyšet, že on za vznikem Bitcoinu nestojí.

Kde se berou bitcoiny, jak se těží a jak je získat?

Jak již bylo řečeno, konečný počet Bitcoinů byl stanoven a není možné vytvářet další. Někde v kyberprostoru jich je tedy asi 21 000 000. A jak je možné je získat? Pomocí počítačů se řeší velice složité matematické rovnice. Když je vyřeší, dostane majitel určitý počet Bitcoinů. Tento proces se nazývá těžba.

Tu lze uskutečnit v programu, který je nastaven tak, aby vydával nové mince stabilně, tempo se ale postupně zpomaluje. V současné době je v oběhu už 17 milionů mincí a v roce 2033 bude vytěženo už 99 % všech Bitcoinů.

Na začátku těžili mince jednotlivci. To je ale dnes poměrně nákladné, a tak je těží celé skupiny. Poté, co mince získají, jsou na adresu majitele převedeny unikátní číselné kódy mincí. Lidem, kteří Bitcoiny těží, se říká mineři nebo těžaři. 

Podívejte se také na článek o tom, jak udělat printscreen nebo jak na home office.