Kouření je neřest, kterou provozuje spousta lidí. Možná mezi ně patříte i vy. I když cigareta znamená třeba úlevu od stresu nebo vítanou možnost popovídat si s kolegy, druhou stránkou je samozřejmě zanesení plic způsobené cigaretami a s tím spojené riziko rakoviny plic. V případě, že jste se rozhodli přestat kouřit, je to rozhodnutí chvályhodné a pomůžete svému zdraví. 

Jenže od něj až ke skutečné očistě plic vás čeká ještě dlouhá cesta. Jak se na ní vydat a co všechno je třeba udělat, abyste stav svých plic zlepšili? A proč by měli posílení plic věnovat pozornost i nekuřáci?

Jak se projevuje zanesení plic

V první řadě si vysvětlíme, jak vyčistit plíce od kouření a proč je opravdu nezbytně nutné tento krok provést. V případě, že necháte svoje plíce zanesené, může se to projevit – a s vysokou pravděpodobností se to také projeví – velmi pestrou škálou příznaků, počínaje třeba ucpaným nosem a rýmou spojenou s kýcháním a krvácením z nosu.

Dále sem patří dušnost a kašel. Nejde ale jenom o potíže s dýchacími cestami, projevy mohou být mnohem více různorodé. Třeba se objeví blokáda krční páteře, bolesti zubů, i když v nich není kaz, nejrůznější kožní obtíže včetně ekzémů, příliš silné pocení, ale i deprese i bolest hlavy.

Nejenom kouření, ale i špatný vzduch

Dobrá funkce plic je pro život naprostou nezbytností. Asi si to neumíte úplně představit, ale plíce jsou vlastně největším orgánem v našem těle. Kdybychom rozložili celkovou plochu plic do prostoru, dostali bychom se až ke čtyřiceti násobku povrchu našeho těla, tedy pokožky.

A to už je opravdu co říct. Navíc tento maxi orgán není znečištěn pouze kouřením cigaret, kterým si ho ničíme sami. Především jde o to, že dýcháme silně znečištěný vzduch, ve kterém se nachází smog, pyly, prach a další látky. Už to samo o sobě je značně zatěžující a z těchto důvodů je recept, jak vyčistit plíce velmi potřebný. 

Plíce a jejich schopnost regenerace

Plíce mají velmi silnou schopnost samoočisty, tedy pokud jste jinak zdraví. V případě, že je váš zdravotní stav horší, například máte problémy s dýcháním nebo sníženou imunitu, kondice vašich plic dramaticky klesá. To samé platí pro lidi, kteří v dlouhodobém horizontu užívají léky na inhalaci nebo delší dobu kouřili. 

Kladete si otázku, jak vyčistit plíce? Očista plic může mít řadu různých podob. Ve hře je pochopitelně spousta metod. Jejich součástí je také úprava životního stylu. Pohyb je taky skvělý recept, jak posilovat plíce. Změna jídelníčku, zařazení více potravin z kategorie antioxidantů tělu rozhodně prospěje. Odbourat těžké kovy a další toxiny vašemu tělu také.

Krok č. 1 – Změna jídelníčku

Začněme ale změnou jídelníčku. Co tedy jíst a co ne pro posílení plic?

Zvyšte podíl zeleniny a vynechejte mléčné výrobky

Jako první rozhodně zvyšte množství konzumované zeleniny a ovoce. Tím v těle nabývá podíl vitamínů, vlákniny a minerálů, což se také odráží v lepší kondici plic. 

Pokud přemýšlíte, jak vyčistit plíce, je na vašem zvážení, zda ze stravy nevynechat průmyslově zpracované, tedy pasterizované výrobky z mléka. Podporují totiž tvorbu hlenu, což má vliv na plíce – hlen podporuje kašel, který se postupem času může stát chronickým. Odbourání hlenu napomáhá pití kvalitní pramenité vody během dne a také zvlhčování vzduchu v místnostech, kde pobýváte.

Pozor na průmyslově zpracovanou stravu

Při zahlenění byste měli vyhnout také sladkostem a pomerančové šťávě zvyšující kyselost. Také příliš tučná jídla je třeba vypustit. Nadměrné množství cholesterolu v krvi snižuje množství kyslíku, které v krvi najdete. 

Potíže s dýcháním mohou podporovat i aditiva či barviva a konzervační látky ve stravě, proto je na místě z jídelníčku odbourat co nejvíce průmyslově zpracovaných potravin. Tyto potraviny v některých případech i podporují vznik astmatických záchvatů, což platí zejména pro osoby, které jsou k těmto chorobám náchylné.

Berte přírodní antioxidanty z potravin

Nejlepší období na pročištění nebo “detoxikaci” plic je podzim, od září do listopadu. To ale samozřejme neznamená, že se do něho nemůžete pustit teď hned. 

Zkuste využít kapacitu přírodních antioxidantů. Výborný je česnek, protože obsahuje látku zvanou alicin. Nejlepší je konzumovat ho syrový, ale ne každý to zvládne, protože dráždí žaludeční sliznice. Dobrý efekt má kysané zelí a křen. Skvělá je cibule, zejména ta naťová. Tyto potraviny totiž vykazují vysoký obsah vitamínu C, který má na plíce a celkovou imunitu silný vliv. Nezapomínejte na vitamín D, jezte ryby i vejce (a choďte na slunce!).

Užitečnou práci při očistě a posílení plic vykoná i zinek získaný z vajec, mořských plodů nebo pšeničných klíčků. Svůj význam mají rovněž betaglukany. Jde o polysacharidy, které najdete v kvasinkách, houbách, ale také ovsu či ječmenu. Betaglukany aktivují makrofágy, buňky první linie našeho imunitního systému. 

Krok č. 2 – Tipy podle čínské medicíny

Čínská medicína na povzbuzení plic také doporučuje některé potraviny. Jsou to především mrkev, houby shiitake, jablka, olivy, ředkvičky či jedlé kaštany, ale i mandarinky a hrušky. Dále jahody, čínské zelí, vaječný bílek, meruňky, řeřichu nebo hořčici – tento výčet je užitečný proti suchosti v plicích. 

Kromě toho pomáhají bylinky – sléz, černý bez i mateřídouška. Na vlhký kašel se hodí lišejník islandský, břečťan, divizna, borovice. Proti zahlenění zázvor. Máta peprná a bazalka také podporuje funkci plic. Lékořice tlumí záněty průdušek. Uvolnění plic zajistí i oregano třeba ve formě čaje.

Dobrým řešením je, když zařadíte do jídelníčku chlorelu s vysokým podílem antioxidantů. Dokáže mírnit projevy astmatu i chronické plicní obstrukční nemoci.  Zvlhčování suchých plic si bere na starosti také ženšen nebo bílá část z pórku.

Krok č. 3 – Aromaterapie a akupresura

V žebříčku tipů, jak posilovat plíce, má velký význam i dýchání s využitím aromaterapie pomocí esenciálních olejů. Zde je vynikající eukalyptus, který zbavuje hlenů. Šalvěj nastartuje energii plic a odstraní stísněnost na hrudi. Cypřiš účinně uvolňuje dech. Borovice má protiplísňové, antibakteriální a antivirové účinky. Tymián posiluje a rozpouští hleny. Zklidňující efekt mají Bachovy květové esence. 

Aromaterapii by ale měl provádět proškolený odborník, protože s využitím esenciálních olejů se to nesmí přehánět. Reflexní terapie a akupresura také povzbuzuje očistu plic a jejich posílení. Uvolňuje energii.

Krok č. 4 – Hluboké dýchání i dechová cvičení

K postupům a zásadám, jak posilovat plíce, patří i jejich plná aktivita: dlouhé a hluboké dýchání, které podporuje rozšíření jejich kapacity. Pohyb v podobě procházek i rozmanitého cvičení podporuje jejich trénovanost. Dobrým tipem, jak posilovat plíce, je běh. Sami poznáte, že když budete pravidelně běhat, uběhnete více a nebudete tak zadýchaní. 

Dýchání při sportu má však svoje pravidla, která byste měli dodržovat, pokud chcete aby pohyb zlepšoval kapacitu vašich plic. Platí, že když uvolňujete svaly, tedy nezabíráte jimi, nadechujete se. Při výdechu naopak zabíráte. Dobře se to dá natrénovat třeba s činkami.

Zároveň je důležitý pomalý a rovnoměrný nádech i výdech. Svoje pravidla dýchání má rovněž zmiňovaný běh. Chcete-li se zahřát krátkým proběhnutím, dýchejte nejprve nosem, pak ústy. Vytvořte si také rytmus po kolika krocích běhu se budete nadechovat. 

Čerstvý vzduch má doslova kouzelnou moc, ale očistu plic podporují i různá dechová cvičení, protože ta mají pozitivní vliv na zvýšení podílu kyslíku v krvi. Tím klesá dušnost a zlepšuje se celkový stav organismu. 

Přečtěte si také článek o tipech na home office.