Bolest hlavy je nepříjemnost, která dokáže pořádně potrápit. Většina z nás tuto situaci snadno vyřeší pilulkou proti bolesti, aniž bychom vůbec pátrali po příčině. Proč ale bolest vzniká? A co pomáhá na bolest hlavy ze stresu? Pojďme si zodpovědět tyto a další otázky.
Nejčastější důvody bolesti? Stres, chřipka či kocovina
Důvodů, proč vás bolí hlava, může být opravdu mnoho. Bolesti hlavy vznikají buď jako primární onemocnění, což znamená, že sama bolest hlavy je chorobou, anebo sekundární onemocnění. V tomto případě mají bolesti souvislost s prvotní chorobou. Jejich intenzita se v průběhu mění, bolest je kolísavá. Příkladem je například úraz hlavy či zranění.
Chřipka doprovázená bolestí hlavy
Bolest hlavy také často bývá doprovodným příznakem u chřipky. Co pomáhá na bolest hlavy při chřipce? Jelikož je většinou způsobena ucpáním dutin, pomoci může inhalace roztoku nebo užívání přípravků na zvýšení průchodnosti nosní sliznice a dutin.
Ranní nepřítel kocovina
Jak si poradit s kocovinou? Každý ji určitě někdy zažil. Co pomáhá na kocovinu, která způsobuje nesnesitelnou bolest hlavy? Když už to s pitím přeženete, již s tím nic moc nenaděláte. Naštěstí existuje pár rad, jak projevy bolesti alespoň trochu zmírnit. U kocoviny je jasným řešením kuřecí vývar či šálek bylinkového čaje.
Příčiny bolesti hlavy
- stres, úzkost
- nedostatek spánku
- pití alkoholu
- špatné držení těla
- dehydratace
- nízký nebo vysoký krevní tlak
- nepravidelný režim
- nadbytek kofeinu
Typy bolesti a její příčiny
Důležité je si uvědomit, kde konkrétně nás hlava bolí. Každá bolest má totiž svá specifika a odlišné příčiny:
Druh bolesti | Příčina |
bolest hlavy na čele | migréna |
bolest hlavy na spáncích | stres, nedostatek spánku |
bolest hlavy v zátylku | špatné držení těla |
bolest hlavy za okem | únava |
bolest hlavy na pravé/levé straně | tenzní bolest |
bolest hlavy při předklonu | ucpané dutiny, nachlazení |
Tenzní bolest hlavy
Jedním z typických primárních onemocnění je tenzní bolest hlavy. Zároveň je nejčastějším typem bolesti hlavy vůbec, trápí až 80 % populace. Projevuje se tupou, nepulzující bolestí, která je popisována jako tlak po celém obvodu hlavy. Příčinou nejčastěji bývá stres.
Nepříjemný společník – migréna
Nejznámějším typem primárního onemocnění je migréna. Kdo ji nezažil, ten se může nazývat šťastným člověkem. Při migréně je typickým příznakem silná bodavá bolest hlavy na levé nebo pravé straně hlavy. Provází ji i další potíže, jako nevolnost nebo zvracení. Trvá několik hodin až dní a je velmi nepříjemná. Umí pěkně zkomplikovat až znemožnit běžný život. Na migrénu neexistuje žádná speciální rada, nejlépe zabírá spánek.
Bolest hlavy od krční páteře
Krční páteř bývá také častým zdrojem bolesti hlavy. Bolestmi trpí nejčastěji lidé se sedavým zaměstnáním. Jsou způsobeny zablokovanou krční páteří nebo ztuhnutím svalů šíje. Bolest bývá poměrně intenzivní. Většina lidí si v takovém případě automaticky vezme prášek na zmírnění bolestí. To ale není řešení.
TIP: Na zmírnění jsou vhodné protahovací cviky, které můžete najít na internetu. Pokud jsou bolesti opravdu velké, řešením je návštěva fyzioterapeuta. Pomoci vám mohou také speciálně tvarované polštáře na krční páteř. Základním pravidlem a prevencí předcházení těmto problémům je ale správné držení těla. Špatné držení těla je příčina, která způsobuje například bolest hlavy v zátylku.
Co pomáhá na bolest hlavy?
V následujících řádcích jsem sepsala 10 tipů, které by vám měly od bolesti hlavy ulevit. Pojďme si je představit.
1. Pijte dostatečně a pravidelně
Pitný režim je velmi důležitý. Snažte se pít v pravidelných intervalech a v dostatečném množství. Doporučuje se vypít 2–2,5 litru tekutin během dne.
POZOR! Ne každá tekutina je však vhodná. Nedoporučuje se konzumovat nápoje slazené, nápoje obsahující kofein a alkohol. Nejvhodnější je tedy obyčejná voda nebo čaj.
2. Zázrak jménem akupresura
Co pomáhá na bolest hlavy od stresu? Řešením může být akupresura. Akupresura funguje na principu stlačování tlakových bodů v oblasti hlavy či jiných částí těla. Vychází z tradiční čínské medicíny. Tato metoda je velice rychlá – pomůže vám zbavit se bolesti do několika minut. Akupresura nefunguje ale jen v případě bolestí hlavy ale také při chřipce či bolesti zubů. Spočívá v masáži konkrétního místa krouživými pohyby po dobu 30 sekund až 2 minut.
TIP: Vyzkoušet můžete například masáž bodu uprostřed hlavy přímo nad nosem (mezi obočím), nebo druhý bod, který se nachází zhruba 2 cm od linie vlasů.
3. Vyzkoušejte bylinky
Bylinky jsou jedním z přírodních způsobů, které vám pomohou bolest hlavy zmírnit. Existuje jich hned několik. Výhodou je, že spousta z nich se běžně nachází u vás doma. Příkladem je například máta peprná. V obchodech seženete jak mátu sušenou, tak čerstvou. Čerstvá máta je samozřejmě lepší a účinnější. Dalšími účinnými bylinkami je meduňka, kopretina řimbaba, rozmarýn a rakytník. Za zmínku také stojí esenciální oleje z levandule, mateřídoušky či heřmánku, které snižují napětí.
TIP: Promněte lístky máty či meduňky v dlaních a poté přiložte na spánky. Další možností je udělat si čaj. Čaj je vhodné nechat 10–15 minut louhovat a poté scedit.
4. Vynechte nikotin a kofein
Kouření není na bolesti hlavy to pravé. Nejen, že dráždí cévy, ale vede ke stažení jejich stěn, kvůli kterému dochází ke snížení krevního průtoku mozkem a jeho obaly. Snížení krevního průtoku zároveň tlumí mozkovou aktivitu a mohou tak vznikat migrenózní bolesti.
O škodlivosti kofeinu se vedou spory. Jedni tvrdí, že nic nezabírá na bolest hlavy lépe než šálek kávy, druzí si naopak stojí za tím, že kofein vše ještě zhoršuje. Jak to tedy s kofeinem je? Jelikož je kofein látka, na kterou rychle vzniká závislost, neměli bychom to s jeho konzumací příliš přehánět. Konzumaci je vhodné provádět v menším množství.
5. Dopřejte si relaxaci
Odložte mobil a vypněte počítač či televizi. Koukání do displejů těchto zařízení bolest hlavy často ještě zhoršuje. Naopak si zkuste lehnout nebo alespoň na pár chvil relaxovat. Můžete si například napustit vanu nebo se posadit na chvíli do křesla s čajem a nad ničím nepřemýšlet – prostě vypnout.
6. Upravte svůj spánkový režim
Spíte dostatečně? Spousta z nás chodí spát pozdě a brzy vstává. To ale není pro náš organismus vůbec zdravé a takový spánkový režim může časem poznamenat naše zdraví. Tělo potřebuje v průměru 6–8 hodin spánku denně. U dětí a dospívajících je to ještě více. Pokud spíte méně, tělo se nestihne dostatečně zregenerovat a vy se tak další den cítíte unavení. Únava poté způsobuje nepříjemné bolesti hlavy – například bolest hlavy za okem je typickým příznakem únavy.
TIP: Zjistěte, kolik hodin spánku vyhovuje přímo vám. Snažte se dlouhodobě nespat méně než 8 hodin. Nejkvalitnější spánek je do půlnoci, proto je dobré chodit spát dříve. Pokud nemůžete usnout, zkuste si chvíli před spaním otevřít okno. Také před usnutím nepijte energetické nápoje nebo nápoje obsahující alkohol, příliš cukru či kofeinu. Vhodné je neuléhat s plným žaludkem, spánek potom není tolik kvalitní.
7. Teplý nebo studený obklad na čelo
Při migrénách je vhodný spíše studený obklad. K tomu vám bohatě postačí kostka ledu zabalená do kuchyňské utěrky. Pokud nemáte led, vystačíte si s pytlíkem mražené zeleniny nebo s čímkoliv studeným. Pozor, obklad by v žádném případě neměl být úplně ledový!
Při bolestech svalů se doporučuje naopak přikládání teplého obkladu. Ten může pomoci, pokud se bolest hlavy nachází spíše vzadu (v zadní části hlavy).
8. Máte dostatek hořčíku?
Jedním ze způsobů, jak předejít bolestem hlavy, je pravidelné užívání hořčíku. Nedostatek hořčíku může vyvolávat svalové křeče nebo třes. Hořčík tlumí vylučování stresových hormonů a tím snižuje nervozitu. Pravidelná konzumace navíc pomáhá regulovat krevní tlak. Tělo si bohužel hořčík nedokáže samo vytvářet, a proto je potřeba ho doplňovat v tabletách nebo ve stravě.
TIP: Potraviny bohaté na hořčík jsou například luštěniny, datle, banán, ořechy anebo také ryby. Doporučená denní dávka je 300–400 mg.
9. Pohyb na čerstvém vzduchu pomáhá
Pohyb venku je tím nejlepším lékem proti bolesti hlavy. Často stačí pouze vyjít ven a nadýchat se čerstvého vzduchu. Tělo se tak prokrví a bolest hlavy rychleji odezní. Řešením je také pohyb, který může být různý – běh, protahování nebo jen obyčejná procházka v přírodě. Pokud nemůžete vyrazit ven, zkuste alespoň otevřít okno. Uvidíte, že při pravidelném větrání se vám udělá lépe.
10. Poslední možností jsou léky
Poslední možností, pokud nic jiného nezabírá, jsou léky. V současné době je na výběr z mnoha druhů pilulek. Mezi volně prodejná léčiva na bolesti hlavy, která jsou k dostání v každé lékárně, patří například Paralen, Ibalgin, Nalgesin nebo Valetol.
POZOR! Vždy dodržujte předepsanou dávku. Pokud léky nezabírají, v žádném případě ji nepřekračujte. Léky neúčinkují ihned, proto vyčkejte nějakou dobu, než začnou působit. Po konzumaci nepijte alkoholické nápoje.
Závažnějším problémem je dlouhodobá bolest hlavy, která rozhodně není v pořádku. V takovém případě navštivte svého lékaře a poraďte se s ním. Důvodů může být mnoho. Vždy je ale dobré vědět konkrétní příčinu bolesti a mít tak jistotu, že jste zdravotně v pořádku.
Přečtěte si také jak na převod peněz do zahraničí nebo jak na správné otužování ve sprše a přechod ven.