Řada z nás tráví 90 % svého času v uzavřených prostorách. Z toho až 60 % u sebe doma. To je dostatečný důvod pro to, abychom si v domácnosti zajistili zdravé klima. Dýchejte čerstvý a především čistý vzduch bez alergenů a nečistot. Jak na to? Nechte si nainstalovat decentralizované ventilační zařízení s rekuperací. 

Co je to decentrální rekuperace? 

Decentrální rekuperace, označována také jako lokální rekuperace, je ucelený systém menších větracích jednotek v jednotlivých místnostech s centrálním ovládáním z jednoho místa. Jedná se o relativně jednoduchá zařízení, která se starají o řízenou výměnu vzduchu v budovách a významně zlepšují stav vnitřního klima. 

Decentralizované ventilační zařízení zajistí přívod čerstvého vzduchu do vašeho domu nebo kanceláře. Díky tomu dochází ke zlepšení vnitřního mikroklima, což má pozitivní vliv i na naše zdraví a psychickou pohodu. Zároveň slouží jako prevence proti tvorbě vlhkosti a plísní. Moderní větrací jednotky jsou navíc vybaveny účinnými prachovými filtry, které se postarají o čistý vzduch bez prachu a pylů. To ocení zejména alergici a astmatici. 

Decentrální větrací systémy disponují účinností okolo 90 %. Umožňují tedy přívod čerstvého vzduchu při němž nedochází k téměř žádnému úniku tepla ven z místnosti. Díky rekuperačnímu výměníku se tak mohou snížit vaše náklady na vytápění, a to až o 50 %. 

Do jakých objektů se decentrální rekuperační jednotky hodí?

Decentrální rekuperace je v podstatě nezbytná pro nízkoenergetické a pasivní domy. Zároveň se hodí do bytů i starších rodinných domů, u nichž se rekonstrukcí změnily jejich původní parametry. Jsou ideálním řešením pro menší bytové prostory za účelem provětrávání a v neposlední řadě jde i o skvělou volbu do objektů, kde je potřeba vyřešit problémy s potícími se okny, vlhkostí a plísní. Decentrální jednotky lze použití jak pro jednu místnost, tak i pro celý dům.

Jaké jsou výhody decentrální rekuperace?

  • Čerstvý a čistý vzduch v místnosti bez prachu a pylů.
  • Mimořádně snadná a rychlá instalace bez rozvodů.
  • Regulace teploty a vlhkosti vzduchu v místnosti.
  • Až 90% účinnost rekuperace tepla.
  • Až 50% úspora energie na vytápění.
  • Možnost použití pro jednu místnost, ale i pro celý dům.

Princip decentralizovaného větrání místností 

Moderní decentralizované ventilační zařízení pracuje na principu střídavého přepínání fáze odvodu a fáze přívodu vzduchu. Tím dochází k ohřívání nebo ochlazování keramického výměníku, který funguje jako jakási teplotní brzda. Čerstvý venkovní vzduch, který je vháněn do obytné místnosti, je v zimních měsících tímto způsobem ohříván a v letních měsících naopak ochlazován. Cyklus střídání fází trvá cca 70 sekund. 

Rychlá a snadná instalace

Decentralizované větrání obytných prostor je oblíbené i pro svou mimořádně snadnou a rychlou instalaci. Lokální ventilační jednotky se montují přímo do obvodových stěn, proto odpadá nutnost montáže složitých a leckdy prostorově náročných rozvodů.

Původní či čerstvý vzduch je přepravován jen krátkým izolovaným potrubím bez tepelných mostů. Navíc je zde možnost instalace libovolného množství jednotek jen do těch místností, u kterých je to potřeba. Můžete tak vynechat méně využívané prostory a zaměřit se pouze na pokoje s vyšší frekvencí pohybu.