Ze všech možných skvrn jsou mastné a olejové skvrny těmi nejhoršími. Nejspíš jste i vy zažili, že se vám na nově zakoupeném oblečení objevila mastná skvrna a nevěděli jste, jak z něj mastnotu odstranit. Je to velice nepříjemná záležitost, obzvláště pak pokud jde o oblečení značkové.

I když není odstranění takových skvrn jednoduché, rozhodně to není nemožné. Níže najdete tipy, které vám pomohou zbavit se mastných skvrn na oblečení.

Záleží na druhu materiálu

Většina olejů a tuků je při pokojové teplotě tuhá, což znamená, že jejich odstranění z oblečení vyžaduje teplou nebo horkou vodu.

Záleží také na materiálu. Syntetická vlákna, jako je například polyester, jsou obzvláště náročná na ošetření. A protože syntetická vlákna jsou stále oblíbenější, možná tak máte s nepříjemnými skvrnami bohaté zkušenosti. Nyní však již nemusíte zoufat, objeví-li se vám mastná skvrna na krásných nových šatech. Poradíme vám, jak ji dostat pryč.

čištění solí

Jak odstranit mastnotu z oblečení?

Odstranění mastnoty z oblečení není nemožné. Důležité je, jednat co nejrychleji – nejlépe ihned. Jamile skvrna zaschne, bude se dolů dostávat mnohem hůře. Jak je to možné? Protože mastnota je lipid a není rozpustná ve vodě, je tedy obtížnější dostat ji dolů než většinu ostatních skvrn. Tyto typy vám mohou pomoci odstranit mastné skvrny nejen z oblečení, ale i z bot.

1. První pomoc – jedlá soda

Jedlá soda je nejlepší první pomocí, při čištění čerstvé mastné skvrny. Pokud se vám tedy stane, že se například při vaření zastříkáte od oleje, jedlá soda vám pomůže účinně se skvrn zbavit.

Postup: Pod oděv položte ručník nebo kousek kartonu. Pokud je skvrna čerstvá, nasypte na mastnotu jedlou sodu. Pomocí zubního kartáčku vetřete jedlou sodu do skvrny. Ponechte ji na oblečení 5-10 minut. U čerstvých skvrn jedlá soda mění barvu. Následně ji seškrábněte a aplikujte další. Postup opakujte, dokud jedlá soda nezhnědne.

2. Jar na nádobí odstraní zaschlé skvrny

Jar se využívá u již zaschlých skvrn, které se jen horko těžko odstraňují. Dokáže se prořezat skrz materiál a skvrnu tak účinně odstranit.

Postup: Pod skvrnu položte kousek kartonu. Důležité je pracovat na skvrně suché, tudíž nemáčet ji pod vodou. Naneste několik kapek jaru a nechte chvíli vsáknout. Poté jar rozetřete prsty nebo zubním kartáčkem, který vám pomůže jar do skvrny zapracovat. Nechte 5 minut působit a opláchněte teplou vodou.

3. Křída dokáže rychle odstranit mastnotu!

Křída funguje na stejném principu, jako jedlá soda. Doporučuje se, používat ji na menší druhy skvrn a to obzvláště ty čerstvé.

Postup: Přetřete křídou mastnou skvrnu a nechte ji, aby nasákla olej. Poté křídu setřete a oblečení vyperte. Pokud skvrna přetrvává, pokračujte v tření křídou po tkanině, dokud skvrna nezmizí.

křída a mastnota

4. Dětský pudr si poradí s menšími skvrnami

Dětský pudr je dostatečně jemný, aby vyplnil štěrbiny mezi vlákny a absorboval mastnotu.

Postup: Nasypte ho na skvrnu a nechte 10-15 minut působit. Poté jej seškrábejte. Pokud je mastnota stále slabě viditelná, dejte ji do pračky a vyperte ve studené vodě – po vytažení z pračky by měla být skvrna pryč.

čištění pudrem

5. Zázrak jménem: kukuřičný škrob

Kukuřičný škrob dokáže – skoro až zázračně – nasáknout čerstvé mastné a olejové skvrny. 

Postup: Nasypte malé množství prášku na skvrnu a nechte čtvrt hodiny působit. Kukuřičný škrob můžete poté seškrábat, nebo jej nechat dále působit i při praní. Oblečení vyperte za studena a mastná skvrna by měla být pryč!

6. Lak na vlasy umí odstranit barvu i mastnotu

Lak na vlasy se hojně používá na odstranění zaschlých barevných skvrn z oblečení. Své užití však našel i u mastných skvrn, které dokáže skvěle absorbovat a tím pádem je z oblečení dostat dolů.

Postup: Umístěte karton nebo ručník pod skvrnu, mezi přední a zadní díl oblečení. Naneste lak na vlasy v takovém množství, aby byla skvrna vlhká. Nechte působit a to 20-30 minut. Následně vyperte v pračce.

7. Multifunkční šampon

Šampon je jedním z nejlepších odstraňovačů mastnoty z měkkých tkanin. Poradí si nejen s čerstvými skvrnami, ale i s těmi zaschlejšími.

Postup: Naneste malé množství šamponu na skvrnu. Šampon zapracujte prsty nebo kartáčkem na zuby. Nechte působit 30 minut. Perte v pračce v běžném cyklu.

šampón na čištění