Moderní doba příliš nepřeje dlouhodobým vztahům. Často máme problém s někým vydržet déle než pár měsíců. Možná je to dáno tím, že nejsme zvyklí na vztazích pracovat. Jenže jinak to nejde…

Dnes je snadné dát druhému sbohem hned, co se objeví sebemenší problém. Je to znát i na množství rozvodů. Vzory dlouholetých svazků tak představují už jen naše babičky a dědečkové. Mladší generace naopak pochází většinou z neúplných rodin.

Proč dlouhodobé vztahy nefungují?

I do této oblasti se promítl trend digitalizace. Dnes máme pocit, že díky seznamkám a sociálním sítím je na dosah stále někdo lepší, hezčí, zajímavější než je náš partner, kterého máme doma.

Syndrom FoMO tak působí i zde. Lidé se bojí, že jim něco uteče, pokud život prožijí po boku jednoho muže či ženy.

Je dobré mít dlouhodobý vztah

Pevný partnerský vztah přináší hned několik výhod. Tou první je bezesporu zázemí. Člověk ví, že pokud se v životě něco přihodí, má se o koho opřít. Ať už jde o ztrátu zaměstnání, nebo třeba zdravotní problémy.

Jen s trvalým partnerem lze vytvořit to, čemu se říká domov. Místo, kde si na nic nemusíte hrát, kde vás mají rádi takové, jací jste. Znají vaše sny, strachy, chápou váš humor i nálady. A takové místo je k nezaplacení.

Máte problém někoho takového najít, protože se příliš stydíte? I s tím lze pracovat.

I vztahy se musí vyvíjet

Stejně jako i my sami procházíme během života určitým vývojem a neustále se měníme, tak ani vztahy nezůstávají neměnné. Existuje dokonce několik etap, kterými si každý vztah projde:

 1. Období zamilovanosti – Nosíme růžové brýle, vznášíme se na obláčku a zcela ignorujeme nedostatky, které náš partner má.
 2. Období prozření – Růžové brýle jsme odložili, jenže na partnerovi teď pro změnu hledáme samé chyby. I z toho důvodu se hodně párů v tomto období rozchází.
 3. Období boje – Pokud se vám podařilo přežít druhé období, přichází takzvaný boj o nadvládu. Často se snažíme toho druhého změnit, aby se přiblížil k našemu vysněnému ideálu. Přicházejí první hádky a rozepře.
 4. Krize v sedmi letech – Na tomto propadu má největší podíl stereotyp. Partneři mají pocit, že stagnují a nečeká je již nic zajímavého. Znají se už příliš dobře, není co objevovat…
 5. Období stability – Jestliže se partnerům podaří překonat sedmiletou krizi, opět si k sobě najdou cestu. Začnou druhého brát takového, jaký je – včetně všech zlozvyků a jiných neduhů.
 6. Období spokojenosti – Pokud se partneři dostanou až k tomuto období, je velká pravděpodobnost, že spolu již zůstanou napořád. Roli hraje i fakt, že je obvykle spojují i další skutečnosti, jako je rodina, majetek.

Ani dopracování se k poslední fázi však neznamená, že odteď bude obloha zcela bez mráčku. Stále je potřeba na vztahu pracovat. A jak na to? Zaručený recept neexistuje, ale i odborníci se shodují na několika stěžejních pilířích fungujícího vztahu:

7 tipů, jak si udržet dlouhodobý vztah

 1. Respektujte se – V každém vztahu se někdy objeví hádka či problém. To je normální a jinak by to ani nešlo. Ale i když na sebe zrovna štěkáte, snažte se být slušní, vynechte nadávky a nevytahujte špinavé prádlo. Důležité je umět uznat chybu a omluvit se partnerovi v případě, že nemáte pravdu.
 2. Mluvte spolu – Komunikace je základ každého vztahu. Mluvte nejen o provozních záležitostech vaší domácnosti, ale i o tom, co cítíte, z čeho máte obavy, nebo co vás naopak potěšilo. Nezapomínejte také naslouchat druhému, neodbývejte ho s očima přilepenýma k telefonu či televizi. Zaslouží si vaši plnou pozornost.
 3. Dotýkejte se – A to nejen při milování. Důležité je i obyčejné pohlazení, pusa na rozloučenou. Doteky totiž vytvářejí pocit sounáležitosti a intimity mezi partnery.
 4. Neberte se jako samozřejmost – Jestli si říkáte, že když už jste spolu, není potřeba se o nic snažit, kráčíte cestou směřující k rozchodu. Stále je potřeba se o druhého zajímat, dávat mu najevo své city. Vztah nefunguje samospádem, ale vaší iniciativou.
 5. Smějte se spolu – Říká se, že smích je kořením každého vztahu. Nemusíte mít nutně úplně stejný smysl pro humor, ale ukažte tomu druhému, co vás dokáže pobavit.
 6. Dělejte kompromisy – Bez těch to totiž asi nepůjde. Je potřeba se smířit s tím, že ne vše bude vždy podle vašich představ a plánů. Vyjděte partnerovi vstříc. Třeba tak, že se budete snažit mít alespoň trochu rádi jeho otravného kamaráda… a nebo ještě otravnější maminku.
 7. Najděte si chvilku jen pro sebe – To se lehce říká, ale hůř provádí. Především pokud už jsou ve vztahu děti. I tak je ale velmi důležité, aby partneři strávili alespoň nějaký čas spolu sami a nemuseli řešit jen každodenní starosti.

Vztahy bez cíle

Už jste někdy slyšeli termín přechozený vztah? Odborníci tak nazývají svazky, jenž nespějí k založení rodiny. Samozřejmě i bez dětí mnohou vztahy fungovat, ale odborníci se shodují, že je vždy potřeba mít nějaký společný projekt. Přechozené vztahy obvykle směřují k rozchodu kolem šestého roku.

A kde toho pravého či pravou potkat? Možná na on-line seznamce? Nebo raději v parku, při společné chvilce sportu…