Trápí vás často krvácení z nosu? Ve většině případů jde o banalitu, ale může jít i o závažný problém. Krvácení z nosu, neboli epistaxe, může trvat jen několik sekund, ale klidně i 15 minut. Krev vytéká buď z jedné nebo z obou nosních dírek. Víte, co dělat, když začnete krvácet subjektivně bez příčiny?
Jak zastavit krvácení z nosu?
Nejprve se vzpřímeně posaďte a hlavu nakloňte mírně dopředu. Dýchejte ústy. Chyťte měkkou část nosu mezi palec a ukazováček, stiskněte a držte nejméně 5 minut. Pokud vás i po této době trápí krvácení z nosu, držte ho stisknutý dalších 10 minut. Krvácení by mělo ustat.
Příčiny krvácení z nosu
Příčiny jsou různé a většina z nich je snadno řešitelných. Jaké jsou ty nejběžnější?
1. Infekční onemocnění nebo alergie
Nachlazení a sinusitida mohou způsobit krvácení z nosu. Typy onemocnění, při kterých často kýcháte, bývají jednou z nejčastějších příčin. Dbejte na správný životní styl a podporujte imunitu. Kromě běžného nachlazení bývá důvodem i alergie. Po odeznění příznaků/zaléčení by se epistaxe neměla opakovat.
2. Suchý vzduch
Pobyt v místnostech se suchým vzduchem lidskému zdraví všeobecně neprospívá, ale může stát za krvácením nosu, obzvlášť v zimě. Stejně tak prašné prostředí. Vyhýbejte se místnostem, kde je suchý vzduch a pokud je to možné, větrejte. Pokud máte doma příliš suchý vzduch, pořiďte si zvlhčovač vzduchu.
3. Užívání antihistaminik a léků na alergie
Nejen léky na alergie, ale i léky na nachlazení nebo problémy s dutinami mohou způsobit vysušení nosní sliznice. Kromě těchto léků mohou mít negativní vliv i léky ovlivňující srážlivost krve. V takovém případě je občasné krvácení z nosu běžné.
4. Mechanické poškození
Další variantou je mechanické poškození. Úraz hlavy nebo nosu, případně zlozvyky, při kterých si nejčastěji děti strkají prsty do nosu, nebo vložení předmětu do nosu. Malé děti přitom jsou ohroženy o něco více, protože mají křehčí drobné cévy než dospělí.
5. Hypertenze
Zejména u starších osob může krvácení z nosu souviset s hypertenzí. Vysoký tlak je nebezpečný, jelikož poškozuje cévy a toto je jedním z příznaků. V případě, že by u vás mohlo náhle vzniklé krvácení z nosu souviset s vysokým krevním tlakem, byste měli navštívit lékaře.
6. Poruchy srážlivosti krve
Poruchy srážlivosti krve jsou často provázeny silným a častým krvácením z nosu. Navíc jde o krvácení, které jde špatně zastavit. Pokud trpíte hemofilií, proberte s lékařem stav, kdy krvácení trvá déle než obvykle. Může vám poradit, jak zasáhnout, aby nedošlo k velkým ztrátám krve.
7. Nádor v nosní dutině
Nejobávanější, naštěstí vzácnou příčinou je nádor v nosní dutině. Při častějším a masivnějším krvácení navštivte ORL, kde vás vyšetří a vyloučí onkologické onemocnění. Zároveň by vám zde měli zjistit reálnou příčinu a nastavit adekvátní léčbu.
Další příčiny
Existuje řada dalších příčin, které mohou sát za krvácením z nosu. Nedostatek vitamínu C, železa, různé hormonální poruchy nebo onemocnění štítné žlázy. K nadměrnému krvácení může docházet i během těhotenství, a to z důvodu hormonální nerovnováhy. Občas se stane, že krvácíte bez zjevné příčiny a nejste si vědomi žádného problému. Vždy záleží na četnosti a síle krvácení.
Kdy jít za lékařem?
Pokud se krvácení z nosu opakuje často, nebo máte pocit slabosti, únavy, dušnosti, je vhodné navštívit lékaře. Stejně tak v případě, že jste nasadili nové léky, nebo kromě krvácení z nosu zaznamenáte neobvyklé modřiny po těle. Pohotovost navštivte ve chvíli, kdy se vám krvácení nedaří zastavit ani po 20 minutách, nebo pokud následovalo bezprostředně po úderu do hlavy nebo jiném vážnějším poranění.
Shrnutí
Krvácení z nosu není většinou život ohrožující stav a lze léčit doma. Vzniká nejčastěji z banálních příčin, a tak rychle, jako přišlo, i odezní. Udržujte doma dostatečnou vlhkost, vyhýbejte se suchému vzduchu a prašnému prostředí, a pokud kouříte, omezte to. Pak by ke krvácení z nosu ve větší míře docházet nemělo.