Zvlhčovače vzduchu jsou výborní domácí pomocníci, kteří by své místo určitě měli mít v každé domácnosti, kde je přirozeně nižší vlhkost vzduchu. Zejména v topných sezónách. Tento přístroj bych jednoznačně doporučila všem lidem, které trápí alergie, astma nebo jiné potíže dýchacích cest. V článku si povíme vše o zvlhčovačích vzduchu a jak vybrat zvlhčovač vzduchu.

Suchý vzduch dráždí a vysušuje sliznice a tím vznikají mnohé komplikace, jako je zadýchávání se, suchý kašel, záněty dutin a další… Používání zvlhčovače je vhodné kdykoli. Pokud nepatříte mezi alergiky nebo astmatiky, i tak si zvlhčovač můžete pořídit jako prevenci.

Zvlhčovač je také dobré používat v prostoru, kde jsou malé děti. Díky jeho používání můžete předejít dýchací obtížím, které by se v budoucnu mohly objevit. Důležité je ale také vědět, kolik procent vlhkosti má ve vzduchu být, aby bylo zvlhčování pro Vaše tělo přínosné. Příliš mnoho vlhkosti může způsobit nepříjemnosti stejně jako suchý vzduch.

Ten je ovšem daleko větší a častější problém, především v topných sezónách. Zvlhčovač může také velmi pomoci lidem, kterém mají problémy se suchou pletí, kůží (ekzémy, lupénka apod…).

Výhodné pro zdraví jsou především zvlhčovače, které umí vzduch i čistit a eliminovat z vody bakterie.

Zvlhčovač vzduchu s ionizátorem

Přístroj, který navíc umí vzduch i čistit nebo ionizovat, navíc funguje jako prevence proti chřipkám a nachlazení. Ke zdravému tělu a dýchacímu systému naše tělo potřebuje v ovzduší záporné ionty, které se nacházejí v přírodě ve velkém množství. Jsou nejvíce obsaženy v horském vzduchu, u moře nebo také běžně po bouřce a dešti. 

Ionizátor funguje tak, že dokáže přeměnit kladné (tedy nechtěné) ionty na záporné – tzv. anionty. Čím více je vzduch kolem nás znečištěný, tím více je v něm kladných iontů. Ty škodí našemu zdraví. Mohou nám způsobit nízkou hladinu imunity, nespavost, úzkosti, potíže s dýcháním, bolesti hlavy, únavu.

Pokud se tedy chcete ráno probouzet odpočinutí se svěžím pocitem, jako byste byli třeba na horách, určitě si pořiďte zvlhčovač vzduchu s ionizátorem. Kladné ionty v ovzduší dokážou velmi posílit imunitu lidského těla, především v podzimním chřipkovém období přijde ionizátor vhod do každé domácnosti. 

Postará se také o lepší soustředěnost, energii, rychlejší rekonvalescenci, usnadní dýchání, oddálí proces stárnutí buněk, dokáže pohltit pachy a škodlivé mikroby ze vzduchu.

Ionizátor v kombinaci se zvlhčovačem a čističkou vzduchu je pro zdraví ještě přínosnější, jelikož čistička dokáže ze vzduchu odstranit často až 99% bakterií, virů, částic prachu, chlupy a další nečistoty, které nedělají dobře ani lidem bez dýchacích obtíží.

Kam zvlhčovač vzduchu umístit?

Zvlhčovač je dobré postavit na nějaký kus nábytku ideálně do výšky pasu, aby se pára nedostávala do podlahy, ale co nejvíce do prostoru. Zvlhčovač vzduchu nenechávejte na topení nebo v jeho blízkosti. To samé platí pro okna. Pokud budete mít zvlhčovač takto umístěn, hrozí okamžité vysoušení páry a vzduch nebude dostatečně zvlhčován. Dejte také pozor, aby nebyl položen přímo u zdroje napájení ale co nejdál od něj.

Nezapomínejte na větrání a správnou míru vlhkosti.

Větrání totiž s ideálním ovzduším v domácnosti úzce souvisí. Pravidelné větrání 2x – 4x denně na pár minut stačí, aby se v místnosti vyměnil vzduch a tím se i alespoň trochu vyčistil a zvlhčil. Pokud jste v místnosti 24 hodin a dokonce ve více lidech, tak se doporučuje větrat 4x denně.

Prostor byste měli větrat a zvlhčovat co nejčastěji v topné sezóně, ale nemějte zvlhčovač zapnutý neustále. Nejefektivněji Vám s tímto poradí zvlhčovače, které umí měřit procenta vlhkosti ve vzduchu.

Dle procent snadno určíte, zda je potřeba zařízení zapnout či nikoli. Některá dokáží běžet na automatický režim – zvlhčovač se sám zapne pokud vlhkost vzduchu klesne pod 45 % a vypne se, pokud přesáhne 50 %. 45 – 50% je ideální vlhkost ovzduší.

Zvlhčovače se doporučuje používat především přes noc – alergici tím eliminují jinak častou ranní rýmu a svědivost v krku. Vzbudíte se do příjemně svěžího vzduchu, nebudete mít těžko na plicích.

Přes den lze zvlhčovač používat také, ale je vždy dobré ho na pár hodin vypnout. Prodloužíte tím jeho životnost a také nebudete muset každou chvíli kupovat zcela nové filtry, pokud Váš zvlhčovač některé obsahuje nebo umí vzduch i čistit. Filtry jsou většinou použitelné minimálně 6 měsíců.

Při nočním používání zvlhčovač neumisťujte k hlavě. Pára se dostane do celého prostoru v závislosti na tom, kolik metrů čtverečních dokáže pokrýt. Nemusíte se tedy bát, že by k Vaší posteli zvlhčený vzduch nedošel.

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Zvlhčovač vybírejte dle toho, co chcete, aby uměl. Může umět například:

  • čistit vzduch od bakterií, virů, prachů, chlupů pomocí různých filtrů
  • filtrovat vzduch – odstraňovat pachy, mikroorganismy, těkavé látky
  • pouze zvlhčovat
  • ionizovat vzduch – přeměňovat ionty na záporné a vysoce zkvalitnit vzduch
  • ovládání na dálku (např. přes mobilní aplikaci)
  • měřit procenta vlhkosti ve vzduchu
  • automatický režim zapnutí/vypnutí
  • a další přídavné funkce…

Pokud plánujete zařízení používat především v noci, neměl by Vás vyrušovat při spánku. Dejte si tedy pozor, aby uměl zvlhčovač noční režim, kdy se jeho hlasitost i funkce sníží. Pokud nemá noční režim může mít nejnižší hladinu hluku maximálně 38 dB, aby nenarušoval kvalitu Vašeho spánku, ta je s kvalitou dýchání velice spjata.

Vybírejte také podle plochy, kterou je zvlhčovač schopný pokrýt. Existují zařízení, která pokryjí 15 metrů čtverečních, ale také jsou zvlhčovače, které zvládnou zvlhčit prostor o velikosti 106 metrů čtverečních – za to už si samozřejmě musíte připlatit.

Pokud máte velký byt, ve kterém chcete pokrýt většinu prostoru, aniž byste museli kupovat do každé místnosti jeden zvlhčovač, je vhodné pořídit ten, který má větší dosah. Pokud ale nejsou místnosti v bytě spojené otvorem nebo jsou často zavřené dveře, nemá smysl takové zařízení kupovat. Vyplatí se sehnat například dva zvlhčovače, který mají rozsah např. kolem 40 metrů čtverečních.

Dalším aspektem, dle kterého je třeba vybírat, je cena. Doporučujeme projít si na internetu různé recenze, ještě než zařízení pořídíte. Některé zvlhčovače jsou totiž levné, ale bohužel už se nikde nedočtete, že mají například mnoho záhybů, proto se špatně čistí, nebo že se nedá nádrž na vodu rozebrat k vyčištění a lze ji pouze vyplachovat – což je ideální prostředí pro tvorbu bakterií. Také je pohodlné, když do zvlhčovače můžete vodu rovnou nalít například konvičkou.

U některých musíte celou nádrž odebrat a dojít ji naplnit k umyvadlu. Tyto informace je zkrátka dobré si zjistit, jelikož Vám mohou usnadnit práci a také čas.

Záleží také, zda si přejete zvlhčovač parní, či ultrazvukový.

Parní zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač, který využívá ke své funkci páru má celkem vysokou spotřebu energie a je dost hlučný. U nejlevnějších modelů se můžete setkat s tím, že pára, která z přístroje vychází bude horká, což nemusí být zrovna komfortní především v domácnosti s dětmi. Dnes už se tento problém ale vyskytuje velmi málo. Pára je často přímo v přístroji ochlazena na bezpečnou teplotu.

Parní zvlhčovač má ale tu výhodu, že pára dokáže desinfikovat. Nehrozí tedy, že by se v zásobníku na vodu začali tvořit a množit bakterie a další mikroorganismy. Ty jsou při ohřevu vody ve zvlhčovači zničeny. U parního zvlhčovače vzduchu se doporučuje používat změkčovadla na vodu, jelikož se v nádrži může vyskytnout vodní kámen.

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu

Zařízení, které pomocí ultrazvuku přeměňuje, tedy rozbíjí, kapky vody na drobné mikrokapénky, nijak neovlivňuje a nemění teplotu ani kvalitu vody. Nehrozí tedy, že by se Vám v místnosti po chvíli zvlhčování ochladil vzduch.

Jsou výkonnější a daleko úspornější než klasické parní zvlhčovače. Jsou také o dost tišší, asi proto patří mezi oblíbenější. Díky těmto výhodám se ale také řadí mezi ty dražší kousky.

Nevýhody, které k ultrazvukovým zvlhčovačům patří, jsou množení bakterií v nádrži na vodu a také usazování vodního kamene. Ten se může postupem času začít objevovat bohužel na nábytku, pokud zvlhčovač plníte tvrdou vodou. Tyto dva neduhy se dají vyřešit velmi častým čištěním a dezinfikováním nádržky a nebo pořízením filtrů proti vzniku a množení bakterií a vodního kamene.

Stejně jako u parního zvlhčovače můžete používat změkčovadla vody. Můžete do nádržky také nalévat převařenou vodu, to vznik vodního kamene i bakterií sníží.

Kdy používat zvlhčovač vzduchu

Pokud jste milovníkem tepla, určitě již teď začínáte hodně vytápět svůj domov, což není dobré pro dýchání. Obzvlášť pokud někdo z Vaší domácnosti trpí alergiemi nebo astmatem a dalšími dýchacími obtížemi. Tato doba je nejvhodnější pro používání zvlhčovačů a různých čističek vzduchu.

Zvlhčovat vzduch v domácnosti můžete aniž byste měli jakýkoliv problém. Používáním tohoto zařízení totiž můžete spoustě problémů předejít. Funguje jako prevence chřipek a nachlazení, pomáhá předejít astmatickým a jiným chronickým obtížím dýchacích cest.

Toto zařízení můžete sehnat v jakékoliv prodejně s elektronikou. Zvlhčovač vzduchu má ale také například lidl, který ho stále nabízí na svém e-shopu spolu s dalšími vychytávkami do domácnosti.

V dnešní době existuje mnoho zvlhčovačů, které lze propojit s mobilními aplikacemi a dají se tedy ovládat na dálku. 

Zkuste také článek o panické atace nebo o tom, jak pracovat se strachem a úzkostí.