Problém s nadváhou už neřeší pouze dospělí. Čím dál častěji se setkáváme s nadváhou a obezitou u dětí a dospívajících. Nadváha a obezita se stala civilizační chorobou, je léčitelná, ale mnohem snazší je jí od batolecího věku předcházet. Pokud se ve vaší rodině objevují predispozice k nadváze, zaměřte se na zdravý jídelníček od ukončeného 6. měsíce věku dítěte. Čím dříve vytvoříte zdravé návyky stravování, tím lépe.
5 nejčastějších příčin dětské nadváhy
Podle ministerstva zdravotnictví ČR má více než pětina dětí ve věku 11 až 15 let problém s nadváhou či obezitou. Častěji nadváha či obezita trápí chlapce a dle dostupných údajů tato čísla stále narůstají. Asi nikoho nepřekvapí, že nedávné studie ukazují, že k epidemii obezity přispívá především nedostatek pohybu, rychlé občerstvení a dlouhé hodiny prosezené u počítače či mobilu.
1. Vyšší váha v těhotenství
Již před porodem je na každé matce, jaký start do života svému nenarozenému miminku přichystá. Dříve se tradovalo, že žena musí jíst v době těhotenství za dva. Dnes už víme, že to není pravda. Ano ve druhém a třetím trimestru se doporučuje navýšit počet kalorií za den, ale stále mějte na paměti, že to co sníte, jde rovnou k vašemu miminku. Snažte se vyživovat své tělo a jíst vyvážené a zdravé potraviny. Prospějete svému miminku ještě před narozením a snížíte je predispozici k nadváze či obezitě.
2. Nevhodná strava
Jídelníček plný tuků a cukrů bez dostatečného přísunu živin vede k rychlému nárůstu váhy. Vyhnout by se měli děti především sladkostem, slazeným limonádám, sirupům a šťávám, rychlému občerstvení a slaným pochutinám. Škodit mohou také polotovary a konzervované potraviny. Je na každém rodiči, jaké potraviny bude svému dítěti nabízet.
Zdravou stravu nemusíte dodržovat 100%. Když si jednou za čas vaše dítě dopřeje nějakou sladkou nebo slanou dobrotu, nepovede to ihned k dětské nadváze či obezitě. Pokud bude zbytek jídelníčku vaší rodiny zdravý a vyvážený, jedna dobrota to nezmění. Vždy je lepší dopřát svému dítěti sladkosti v přiměřeném množství, než ho od nich odrazovat úplně. Pokud mu budete nezdravé potraviny striktně zakazovat. Je velmi pravděpodobné, že je v pozdějším věku bude jíst ve velkém množství bez vašeho svolení. A to potom povede k nárůstu hmotnosti.
3. Životní styl rodiny
V případě dětské nadváhy hraje velkou roli rodinná historie, psychologické faktory a životní styl. Děti, jejichž rodiče, či jíní rodinní příslušníci trpí nadváhou či obezitou, budou své vzory s velkou pravděpodobností následovat. Myslete na to, že vy jste příkladem pro své dítě. To co vidí u vás mu přijde přirozené a bude vaše vzorce chování opakovat. To platí i pro stravovací návyky. Když svému dítěti od batolecího věku ukážete, že zdravá strava může být chutná, pestrá a zábavná. Nebude mít v pozdějším věku problém s nadváhou. Dobrým začátkem je stravovací metoda BLW (Baby Led Weaning), která vaše dítě vede k správným stravovacím návykům.
4. Nedostatek pohybu
Další z příčin dětské nadváhy je nízká pohybová aktivita. Problém s nedostatkem pohybu trápí nejen děti, ale i dospělé. Bez pohybu na váze přibere dítě i dospělí. Vhodnou fyzickou aktivitou spalujete kalorie, posilujete svaly a udržujete své fyzické i psychické zdraví. Vyzkoušejte se svými dětmi sport, který baví celou rodinu. Nejen, že prospějete svému zdraví, ale udržujete rodinné vztahy a to je velmi důležitý faktor k celkové rodinné pohodě.
5. Psychika
Možná vás napadne, že dítě nemůže mít psychické obtíže. V každém případě i děti jsou lidé jako my a okolí, ve kterém se pohybují může jejich psychiku ovlivňovat. Pokud dítě trápí psychické problémy, trpí úzkostmi nebo se jen nudí. Je pravděpodobné, že své negativní emoce začne zajídat nezdravým jídlem a problém s nadváhou na sebe nenechá dlouho čekat.
Zdravotní rizika spojená s nadváhou
Obézní děti mají vyšší předpoklady ke vzniku zdravotních problémů než jejich vrstevníci s optimální váhou. Hrozí jim celá řada chronických zdravotních obtíží, které si mohu nést až do dospělosti. Nadváha u dítěte může zvýšit šance na srdeční choroby, mozkovou mrtvici, onemocnění jater, poruchy spánku, brzký nástup menstruace u dívek, růst prsou u chlapců, kožní onemocnění nebo únavu.
S nadměrnou váhou se u dětí může zvyšovat krevní tlak, propuknout diabetes 2. typu a problémy s klouby. Nadváha neovlivňuje jen fyzické zdraví, ale i psychické. Hlavně v období dospívání může dítě trápit nedostatek sebevědomí, odpor ke svému tělu, který může vyústit k psychickým problémům. Dítě své psychické problémy zajídá dalším jídlem nebo může nastat opačný problém v podobě odmítání jídla a následné anorexii nebo bulimii.
Jak řešit problém s nadváhou?
V žádném případě se neuchylujte k extrémním řešením jako jsou například redukční diety. Myslete na to, že dítě je vývinu a potřebuju dostatek živin a energie pro růst. Raději se zaměřte na zdravou, chutnou a pestrou stravu, která vašemu dítěti dodá všechny potřebné vitamíny a minerály, které pro svůj vývoj potřebuje.
Pro začátek je nejlepší začít u sebe a svého jídelníčku. Dítě přijímá naše stravovací návyky a konzumuje stejné potraviny jako zbytek rodiny. Úprava stravování musí začít v první řadě u rodičů. Zkuste nekupovat sladkosti, sladké sycené nápoje nebo šťávy. Vyhýbejte se rychlému občerstvení a zkuste uvařit zdravá jídla doma. Konzumujte lokální a zdravé potraviny, namísto polotovarů a konzervovaných jídel. Vaření společného zdravého pokrmu můžete využít k stmelování rodiny a zkusit něco nového.
Zaměřte se na vaření zdravých a chutných pokrmů. K vaření využívejte nejrůznější bylinky a koření, které jídlo obzvláštní a bude dítěti chutnat. Pokud připravíte jídlo společně s dětmi a poté ho sníte u jednoho stolu, uvidíte, že se stravovací návyky vaší rodiny zlepší. Další z faktorů, který bývá příčinnou přejídání je sledovaní televize u jídla. Je dokázáno, že pokud se plně nesoustředíte na konzumaci svého pokrmu, sníte více jídla, než byste snědli bez vnějších rozptylujících podnětů.
Velmi důležitý a nezbytný je zdravý pohyb. Pokuste se vaše dítě motivovat ke sportu, který ho baví. Když ho bude daná sportovní aktivita bavit, je větší pravděpodobnost, že u ní dlouhodobě zůstane. Všem v rodině prospějí společně plánované rodinné aktivity. Nemusíte uběhnout maraton. Postačí procházka v přírodě, ve městě nebo občasná horská túra.