Víte, jak poznáte, že nepříjemné kousnutí na noze nebo na ruce je právě od mravence? Je bolestivé a svědí, zvlášť některé druhy mravenců jsou agresivní. Jiní mravenci naopak nekousnou, nebo si toho ani nevšimnete. Pokud jste byli v lese a vyskytovali se v blízkosti jejich obydlí, je pravděpodobnost, že bolestivý pupínek je právě od mravence, poměrně vysoká.
Jak vypadá mravenčí kousnutí?
Nejčastěji jde o malou červenou skvrnu, která intenzivně svědí, je zarudlá a pobolívá. Na rozdíl od kousnutí jiným hmyzem je přítomný otok, často hnisavý. Zároveň se ve většině případů déle hojí. Pokud máte alergii na kyselinu mravenčí, bude vás místo svědit o něco víc. Může dojít i k výsevu kopřivky. Zpozorněte ve chvíli, kdy je otok větší než 10 cm a příznaky nejsou ani po několika dnech mírnější.
Jde o kousnutí od mravence nebo od štěnice?
Za kousancem nestojí pokaždé mravenci. Velmi nepříjemné je i pokousání od štěnic. Na rozdíl od mravenců člověka většinou pokoušou na více místech. Nejčastěji napadnou část kůže, která se dotýká postele.
Co dělat, když vás kousne mravenec?
Jak tedy postupovat krok po kroku, pokud vás kousne mravenec?
- Kousanec umyjte mýdlem a vodou.
- Přiložte na místo ledový obklad.
- Alternativně místo ošetřete – olivovým olejem nebo jedlou sodou s citronem.
Tyto kroky by měly stačit, abyste se zbavily nepříjemných příznaků.
Příznaky většinou odezní samy
Mravenčí kousnutí vyžaduje léčbu jen v konkrétních případech. Nepříjemné svědění a bolest po několika dnech ustoupí. V domácím prostředí si můžete pomoct sami. Nabízí se několik možností:
- Přikládání ledu na otok
- Antihistaminika
- Směs citronové šťávy a jedlé sody
- Přikládání okurky na postižené místo
- Olivový olej
Výše uvedené metody můžete i libovolně kombinovat, díky tomu dříve dosáhnete úlevy a otok i svědění ustoupí.
Kdy navštívit lékaře?
Výjimečně se mohou vyskytnout i závažné případy, kdy domácí léčba nezabírá, případně se stav zhoršuje. Může se vytvořit puchýř a pokud praskne, hrozí vznik infekce. Přidá se horečka a zimnice, otok se zvětší a z kousance vytéká žlutě zbarvená tekutina. Takový stav je nutné řešit. Při vzniku puchýře s ním zacházejte opatrně a nechte ho zakrytý obvazem.
Jak předcházet kousnutí od mravence?
Mravenčímu kousnutí můžete předejít tím, že budete do lesa nosit uzavřené boty, dlouhé kalhoty, ponožky a rukavice. Vyhýbejte se místům, kde je mravenců nadbytek. Pokud už je budete chtít navštívit, například z toho důvodu, abyste předešli podzimním depresím, nezapomínejte na repelent.