Malý kouzelný stát v srdci Evropy s bohatou historií a různorodými tradicemi. To je Česko, tak jak ho popíšou ti znalejší. Naše malá země však přinesla světu mnoho průlomových vynálezů a technologií. Některé z nich, bez jakéhokoli zveličování, svět natolik obohatily, že jsou běžně užívanými věcmi na denní pořádku a často to nevíme ani my sami Češi.

Češi jsou dlouhodobě největšími konzumenty piva na světe.
Češi jsou dlouhodobě největšími konzumenty piva na světe.

Oblasti medicíny, technologií ale i potravinářství čítají mnoho neuvěřitelných věcí, které Češi světu přinesli. Především pak z oblasti vědy a lékařství jsou předně uznávanými odborníky právě Češi. Na čem všem se zlaté české ručičky podílely a co české hlavy vymyslely?

Medicínské objevy: Jakou máte skupinu krve vy?

Odběr krve nebo její transplantace dnes neproběhne bez zjištění krevní skupiny. Jan Jánský při svých výzkumech zjistil, že krve od čtyř skupin lidí se sebou reagují nepřátelsky. Na základě toho rozdělil lidi do skupin a učinil tak první krok k dnes již známým označením A, B, AB a 0.

V historii medicíny byl velkým průkopníkem i Karel Raška. Ten se svůj život zasvětil epidemiologii. Byl zakladatelem české moderní epidemiologie a je označován klíčovou osobností v celosvětovém vymýcení pravých neštovic.

Modro-bílé pouzdro na kontaktní čočky
Kontaktní čočky usnadňují život milionům lidem po celém světě.

Druhá polovina 20. století byla průlomová především i pro dnešní lidi se zhoršeným zrakem. Kontaktní čočky jsou vynálezem připisovaným Otto Wichterlemu. Jeho objevování bylo základem pro dnešní měkké kontaktní čočky, které usnadňují životy milionům lidí na celém světě.

O prodloužení milionů životů se opět zasloužil Čech. Tým vědců v čele s chirurgem Milanem Krajíčkem vynalezl umělé cévy jako náhradu za ty opotřebované především u pacientů s kardiovaskulárními chorobami. Genialita tohoto vynálezu spočívá především v principu. Tyto umělé cévy slouží jako konstrukce. Tělo následně získá oporu a čas, aby z vlastních tkání vytvořilo nové zdravé cévy.

I kdyby udeřil hrom, tak jsme v bezpečí

Od medicíny se obloukem dostáváme k propojení mezi technologiemi a roboty. Spisovatel Karel Čapek učinil obrovský průlom do světa. Slovo robot je českým slovním vynálezem, který převzaly veškeré jazyky do svého pomyslného slovníku. Anglicky mluvící tak často ani netuší, že umí české slovo, aniž by se, kdy cokoli česky učili.

Příroda krajina a úder blesku při bouřce
Hromosvody jsou dnes běžnou ochranou domů a budov před bouřkami.

Dnešní hromosvod chránící váš dům před poškozením při silných bouřích. Pokop Diviš byl vynálezcem tehdy nazývaného bleskosvodu. Běžné součásti ochranného systému našich budov vděčíme právě jemu. Při úderu blesku do budovy svede tento vynález bleskový výboj do země, čímž eliminuje poškození domu. Tím může být riziko požárů a zničení elektrického systému.

Na druhé straně stojí Češi za vynálezem, pokud byste chtěli naopak něco záměrně nechat vyhodit do vzduchu. Název nese i po svém původu. Na předměstí Semtína vznikla celosvětově známá trhavina semtex. Trhavina se využívá nejen při demolicích, ale zároveň i pro vojenské účely.

Čím si sladíte kávu nebo čaj?

Možná by bylo po tak náročných vynálezech příjemné, se trochu zchladit. Jenže to by nebyli Češi, aby to opět nebylo něco, co si podmaní svět. Samozřejmě se jedná o vynález piva. Milovaný nápoj nemá přímo původ na dnešním území Česka, jelikož už v Mezopotámii jsou historické prameny o nápoji z chmelového kvasu. Na čem se Češi ovšem určitě zasloužili, je pivovarnictví. A především se postarali o popularitu piva, neboť v Česku nese svou dlouholetou tradici.

tři kostky cukru poskládané na sobě
Kostky cukru byly vynalezeny, jelikož dřívější způsob získávání byl nebezpečný.

Sladký život s trochou cukru do kávy si dopřává mnoho z nás. Kostka cukru patří je další adept na pomyslný seznam – vynalezeno v Česku. Dle historie kostky cukru se manželka ředitele rafinerie cukru v Dačicích zranila při sekání cukru. Což byl tehdy běžný způsob, jak nějaký cukr získat. Od doby, kdy by vydán patent na kostkový cukr uběhlo bez mála již 180 let.

Dnes se často říká, že kolo už znovu nikdo nevynalezne. Většina zmíněných objevů je opravdu velká. Ale i tito lidé nestáli nad svými vynálezy a neměli jasno, zda to bude fungovat a zda to posune celý svět. Každý velký vynález má ve své historii mnoho nezdárných pokusů.

Zkuste také článek o nano houbičkách a o kyselině hyaluronové.