Při práci se nashromáždí spousta virtuálního nepořádku, víte jak počítač tohoto balastu zbavit? Přečtěte si ty nejzákladnější tipy, jak vyčistit počítač a držet si virtuální pohodu. Zvládne je úplně každý, nestojí moc času a vůbec žádné peníze.

Jak vyčistit disk v počítači

Při běžném provozu se v počítači postupně nahromadí v mezipaměti nepoužívané soubory. Nejde o staré fotografie z roku 2011, ale o různé soubory, kterými si váš počítač pomáhá. Zpravidla si jich vy jako uživatel ani nevšimnete.

Tyto soubory lze vyčistit zdarma, nové verze Windows mají za tímto účelem navrženou vlastní funkci. Stačí zadat „Vyčištění disku“ do vyhledávání na liště.

V rámci funkce vyberete, jaký typ souborů chcete pročistit. Pokud jste zvyklí občas zachránit nějaký ten dokument z koše, pozor. Aplikace by soubory v koši nenávratně smazala. Krom toho se nemusíte bát označit všechny možnosti a pořádně tak vyčistit počítač.

vyčištění disku

Podobně je nutné čas od času vyčistit počítač od fragmentů v různých oddílech na disku. Ty vznikají především při instalaci nebo odinstalaci různých programů. Počítač pak musí jednotlivé fragmenty hledat, což ho velmi zpomaluje.

I v tomto případě nabízí Windows vlastní aplikaci zdarma. Podobně jako v předchozím případě vyhledejte funkci „Defragmentace a optimalizace jednotek“.

Díky této funkci můžete vyčistit počítač bezpečně, ani v tomto případě se nemusíte bát, že by po vyčištění počítač nefungoval, jak má.

Defragmentaci je dobré nastavit si automaticky alespoň jedenkrát týdně. Stačí kliknout na volbu Změnit nastavení, a vybrat vhodný interval,“ radí Pavel Matějíček, manažer technické podpory bezpečnostní společnosti ESET.

Jak vyčistit počítač od virů?

I ti nejopatrnější uživatelé se dříve nebo později setkají s malwarem. Jedinou pomocí je spolehlivý bezpečnostní program neboli antivirus či software pro internetovou bezpečnost. Stáhli jste si v minulosti několik různých trial verzí, abyste si zkusili, jak se konkrétní program v praxi chová? Kdo ne?! Ovšem řada lidí už zapomíná ty, které si nevyberou, odinstalovat.

Antivirové programy po vypršení licence nebo zkušebního provozu je nutné odinstalovat. Jinak běží stále v pozadí a spotřebují nemalou část výkonu počítače. Většina bezplatných antivirů je navíc nastavena tak, že se snaží stále prodat placený produkt díky nainstalované verzi v PC. Tak se stává z antiviru spam, který vám zatěžuje počítač. Obecně bych doporučil vybírat bezpečnostní řešení i podle nároků na systém. Čím nižší, tím lépe,“ doporučuje Matějíček. Použít podle jeho slov lze například program ESET AV remover, který firma nabízí na webu zdarma ke stažení.

Příliš mnoho antivirových programů počítač zpomaluje a znepříjemňuje jakoukoli práci, navíc mezi nimi může docházet i ke konfliktům nebo vzájemnému nahlašování škodlivosti či sledování. Pokud chcete opravdu komplexní ochranu na internetu, tak pro vás může být nejlepší antivirus od ESETU. V případě, že nechcete investovat do své bezpečnosti na internetu, tak můžete zvolit některý z antivirů zdarma. Téměř jakékoliv řešení je lepší než nic.

Jak udržet počítač v dobré kondici

Zvykněte si provádět čištění dočasných souborů a defragmentaci pravidelně nebo si nastavte automatická pravidla. 

Vyplatí se také mít přehled o nainstalovaných programech a aplikacích, ty nepoužívané odinstalujte. 

Pokud chcete udržet počítač čistý od malwaru, pravidelně aktualizujete zbývající programy a operační systém. Samozřejmostí by měl být také spolehlivý bezpečností software.

Přečtěte si také o tom, jak vydělat na internetu.