Diety jsou velmi oblíbeným tématem, zvlášť pokud se chystáte na dovolenou. Po předchozích převratných dietních program je tu další hit, a tím je sirfood dieta. Jejími zakladateli jsou Aidan Goggins a Glen Matten. V čem tato zázračná dieta spočívá?

Jak funguje sirfood dieta

Dieta je založena na tom, že speciální povolené potraviny v těle aktivují specifické bílkoviny zvané sirtuiny. Jejich funkcí je chránit buňky v těle, mírnit zánět, umí také zrychlovat metabolismus a díky tomu pomáhají tělu spalovat tuky. Výrazný efekt má zařazení pravidelného pohybu. Tato dieta by údajně měla vést k úbytku 7 kilogramů týdně.

Jak držet sirfood dietu?

Sirfood dieta – návod je velmi jednoduchý, ale i tak to není dieta pro každého. Dieta se drží tři týdny.  Skládá se ze dvou fází. V obou jde o razantní omezení kalorií. První tři dny můžete jíst jedno jídlo denně a k tomu tři koktejly. Denní příjem je do 1000 kcal. Od 4. dne zařadíte místo jedno koktejlu druhé jídlo, a příjem se navýší na 1500 kcal. Po týdnu přijde druhá fáze. Ta trvá dva týdny. Jíte 3 jídla denně a pijete 1 zelený koktejl. Tento třítýdenní cyklus opakujete do té doby, dokud se vám nepodaří získat vysněnou váhu.

Co jíst při sirfood dietě?

V této dietě máte seznam povolených potravin, kterým je potřeba se řídit.

Zelenina:            Kapusta, cibule, petržel, rukola, čekanka.

Ovoce:                Jahody, borůvky, jablka.

Nápoje:               Červené víno, matcha čaj, káva.

Ale patří tam i potraviny jako je hořká čokoláda, datle, kapary nebo vlašské ořechy.

Jak začít se sirfood diet?

Základem je správná příprava. Nakupte si dopředu všechny ingredience. Především na prvních pár dní – za začátku budete hlavně pít koktejly. K tomu je potřeba mít i vhodný odšťavňovač. A především začněte ve chvíli, kde jste opravdu připraveni.

Recept na zelený koktejl

Jak si připravit zelený koktejl, který budete pít v prvních dnech několikrát denně? Stačí vám odšťavňovač a tyto ingredience:

  • 2 hrsti kapusty
  • 1 hrst rukoly
  • 2–3 stonky řapíkatého celeru
  • ½ zeleného jablka
  • malá hrst petrželky
  • 2 cm čerstvého zázvoru
  • šťáva z ½ citrónu
  • ½ lžičky matcha čaje

Kapustu, petržel a rukolu dejte do odšťavňovače. Pak pokračujte odšťavněním celeru, jablka a zázvoru. Slijte vše dohromady a přimíchejte citrónovou šťávu. Vše promíchejte, odlijte trochu šťávy, přimíchejte matcha čaj a promíchejte. Nakonec dolijte zbytkem šťávy a můžete podávat.

Sirfood diet – jídelníček

Jak by mohl vypadat váš jídelníček při dodržování této diety? V první fázi sirfood diety moc možností není. Druhá část už se může odvíjet více od vašich preferencí. Může vypadat například takto:

  1. den

Začněte a skončete sifrood koktejlem. K obědu si můžete připravit kuřecí prso s rajčatovou salsou, o během odpoledne si dejte ovocný koktejl s ovesnými vločkami a sojovým mlékem.

2. den

K snídani si připravte kapustovou omeletu, a jako hlavní jídlo tofu burger s celozrnným chlebem a salátem. Proložte Sirfood koktejlem.

3. den

Den začnetě i ukončete sirfood koktejlem, mezitím si připravte pečenou rybu s restovanou zeleninou a datlové jednohubky.

Sirfood dieta – zkušenosti

Sirfood dieta má stejně jako jiné krátkodobé diety mnoho příznivců. Řada lidí, kteří ji vyzkoušeli, na ni nedají dopustit. Proslavila ji zpěvačka Adele, která díky zhubla 45 kg. Dodržujte ji, a určitě se zbavíte nějakých kilogramů. Komplikaci ale může být jojo efekt. Ve chvíli, kdy ji přestanete držet a vrátíte se zpět do obvyklých kolejí, se vám mohou veškerá kila vrátit i s úroky.