Konec roku vždy svádí k tomu dát si nějaké to předsevzetí. Co kdybychom si řekli, že letos típneme poslední cigaretu? Pojďte se podívat, jak toho docílit.

Jak přestat s kouřením?

Co si budeme povídat. Kouření je zlozvyk, který nedělá dobře ani našemu zdraví, ale ani peněžence. Navíc cigareta už prostě není příliš moderní, člověk si zapálí a hned mu načichne oblečení, vlasy… nemluvě o žlutých prstech a nepříjemném pocitu v ústech. Je tedy nejvyšší čas zatočit s kouřením jednou provždy.

Přinášíme 8 tipů, jak se závislosti zbavit:

  1. Svou motivaci si napište – Vezměte si kousek papíru a na ten si napište, proč jste se rozhodli přestat kouřit. Třeba: „Nechci dostat rakovinu plic. Chci začít běhat a nevypustit u toho duši. Už nechci, aby mi lidé říkali, že jsem cítit.“ Papírek si pak dejte na viditelné místo. Ideálně každý den si ho přečtěte a připomeňte si, proč celý ten boj podstupujete.
  2. Rozhlaste to – Ano, slyšíte dobře. O svém rozhodnutí řekněte všem, koho potkáte. Rodině, kamarádům, kolegům. A to hned ze dvou důvodů. Jednak vás nebudou lákat na cigaretu (kouřit před vámi), a zároveň budete mít pocit, že když se ke kouření vrátíte, všechny zklamete. Nehledě na to, že byste pak všem museli přiznat, že jste slaboch…
  3. Nechoďte na místa, která máte spojená s cigaretou – Dnes se sice již v restauracích, barech a hospodách nekouří, ale chuť na cigaretu obecně prohlubuje požívání alkoholu a kávy. A jestliže máte v práci kuřárnu, tak se jí raději vyhněte velkým obloukem.
  4. Ach, ty neposedné ruce – Držení cigarety obvykle zaměstnalo vaše ruce, které teď neklidně těkají po stole sem a tam a neví, co by. Zaměstnejte je. Jestliže jste byli zvyklí zapálit si třeba i doma u televize, můžete začít něco vytvářet (plést, háčkovat, lepit modely, skládat origami… fantazii se meze nekladou). Údajně pomáhá i cvakací propiska, ale především v práci pak zřejmě upadnete v nemilost vašich kolegů, kterým cvakání brzy poleze na nervy.
  5. Najděte si parťáka – Ve dvou se to lépe táhne. A stejně to platí i při odvykání kouření. Když se do toho pustíte třeba s kamarádkou, nebo kolegou, můžete se vzájemně podporovat a podržet se, když přijde krize. Ale i chlubit se úspěchy a nebo se podělit o triky, jak na závislost vyzrát. Na internetu existuje i mnoho podpůrných skupin, kam se lze přihlásit. Když se však se svým parťákem znáte a vídáte osobně, je to přece jen lepší. Do očí se totiž špatně přiznává, že jste selhali…
  6. Endorfin pomůže – Ráno jste obvykle začínali cigaretou a kávou? Tak teď raději obujte tenisky a jděte si zaběhat. Chuť na cigaretu vás přejde a navíc uděláte i něco pro své zdraví. Pokud vám běh nic neříká, můžete se pustit do jakéhokoliv jiného sportu. Hlavní je, aby vás bavil. A nabíjel dobrou náladou a odhodláním vše zvládnout.
  7. Zbavte se všeho – Vyhoďte všechny zásoby cigaret, které nejen doma máte. Nenajde se krabička třeba i v dílně, na chalupě, v práci? Zbavte se ale i popelníků, zapalovačů a všeho, co vám kouření připomíná. Pokud kouříte doma, vyperte i záclony, vymalujte, ať je ten začátek opravdu s čistým štítem.
  8. Odměňujte se a motivujte – Zbavit se závislosti na cigaretách je běh na dlouhou trať. Proto se nezapomínejte odměňovat. Kupte si třeba knihu, po které již delší dobu koukáte, dopřejte si masáž, hodinku v bazénu… rozmazlujte se. A pokud vám motivace jaksi upadá, připomeňte si, proč to děláte. Odměnou vám totiž bude nejen spokojenější život, ale i nějaký ten rok navíc.

Odměnou může být třeba i prima výlet, na kterém rozhodně na cigarety myslet nebudete. A nebo se pusťte do zábavného cvičení.

A co vaporizátor?

Pokud se nedokážete vzdát cigaret ze dne na den, mohla by pro vás být řešením e-cigareta. Elektronické zařízení, kterému se také říká elektronická cigareta, funguje na principu zahřívání kapalné náplně. Vdechuje se tak pouze pára bez zápachu.

Elektronická cigareta je méně toxická než je tomu u klasických cigaret, protože v tomto případě se nic nepálí, nevytváří se škodliviny spalováním. To však neznamená, že by tento způsob kouření byl zdravý. Výhodou je, že můžete postupně snižovat množství přijímaného nikotinu volbou náplně. Když už se pro e-cigaretu rozhodnete, nekombinujte ji s tou klasickou.

Kromě toho vám s odvykáním mohou pomoct různé žvýkačky, náplasti, kapičky a jiné vychytávky. Největší kus práce ale stejně bude na vaší pevné vůli a odhodlání. A když už se vám to povede, podívejte se, jak posilnit své plíce.