Jsou pro vás slova jako investice, akcie nebo finanční gramotnost španělskou vesnicí? Většina Čechů se bude snažit změnit téma, pokud dojde na finance. Téma financí zůstává u velké části populace tabu. Neradi se totiž bavíme o tématech, kterým nerozumíme. Jenže finance i finanční gramotnost není raketová věda a hlavně jejich znalost zásadně ovlivňuje kvalitu vašeho života.

Co je to investice a proč by mě měly zajímat?

Peníze jsou nejlepším zaměstnancem, kterého kdy můžete mít. Peníze neonemocní, nebudou chtít větší výplatu a pokud jim to nedovolíte, nebudou ani nikdy spát. Lidé bohužel pracují pro peníze a ne naopak.

Investiční poradci se shodují na tom, že především Češi se budou i s neznámým člověk bavit o vztazích, drogách nebo sexu raději než o penězích. Přitom stačí odloupnout i malou část z vašeho měsíčního příjmu a uskutečnit proces, díky kterému se vaše peníze budou zhodnocovat.

Dalším důvodem, proč lidé neinvestují a nechávají své peníze raději ležet na běžných bankovních účtech, je strach. Slova jako investice, akcie a podílové fondy jsou strašákem. Natož když tuto skupinu slov doplníte souslovím investiční riziko.

Je investiční riziko zbytečným strašákem?

Investiční riziko je definováno jako míra pravděpodobnosti, že se sníží hodnota vašeho investovaného obnosu. Lidé si často ale neuvědomují riziko, které nastává, když peníze nechají ležet „pod polštářem“. To snižuje jejich hodnotu kvůli zvyšující se inflaci každou minutou, a to dokonce i bez úroku například na spořícím účtu, který tento efekt alespoň snižuje.

Počítáte každou korunu? Zkontrolujte svůj rodinný rozpočet.
Počítáte každou korunu? Zkontrolujte svůj rodinný rozpočet.

Všeobecnou doporučenou poučkou je rozdělení vašich peněz určených pro investování do více různých produktů. Tomu se říká diverzifikace portfolia. Portfolio je soubor všech investičních produktů, do kterých investujete.

Investovat může skutečně každý

Na hokejových trénincích dětí byste viděli desítky rodičů zavěšených na mantinelech doufajíc, že právě oni mají doma dalšího Jágra. Víte že pravděpodobnost, že máte doma Jágra je nekompromisně nižší než to, že se stanete milionářem díky investování? I investování s nízkým investičním rizikem z vás může udělat v milionáře.

100 Kč měsíčně postačí v dlouhodobém horizontu, že každým rokem máte více peněz aniž byste víc šetřili, méně utráceli a nebo více pracovali. Každý dokáže vyžít se svojí výplatou nižší o 100 Kč. Ta částka může být i zcela určitě i větší. A pokud máte pocit, že o sto korun míň měsíčně by vás zruinovalo, pak se zamyslete nad svým rodinným rozpočtem.

Je nákup nemovitostí zátěží nebo investicí?

Máme vlastní byt, ve kterém bydlíme a je to tak nejlepší. To je určitě věta, kterou hlásá mnoho vlastníků bytů a domů. Co je na tom ale pravdy, když sedmdesátiletá důchodkyně bydlí sama ve vlastním čtyřpokojovém bytě.

Je nemovitost vhodnou investicí?
Je nemovitost vhodnou investicí?

Je taková situace pro tuto seniorku ten nejvýhodnější styl života? Ekonomicky výhodné je v důchodu zvolit nájem, přestože vlastnictví nemovitosti často lidé vnímají přesně naopak.

Dokonce již existují firmy, které v obdobných případech odkupují byty a zároveň nechají původní majitele dožít v daném bytě za výhodný nájem. Takový člověk si může skutečně své peníze z nemovitosti (konečně) užít.

Investice do kryptoměn aneb je investice do bitcoinu riskantní?

Jak by řekla Eva Holubová ve filmu Pelíšky. Rozmohl se nám tady takový nešvar. Mnoho lidí se při pojmu investice omezí na myšlenku nákupu bitcoinu či dalších ze souboru kryptoměn. Ale není tomu tak. Mnoho investorů, kteří se vydávají konzervativnější cestou, nedoporučují investici do kryptoměn úplným lajkům.

Bitcoin je jednou z prvních známých kryptoměn.
Bitcoin je jednou z prvních známých kryptoměn.

Většina z nás, za předpokladu, že na celý proces investice přistoupíme, hledá jednoduchou cestu. Měsíčně posílat peníze „někam“, kde se zúročí a minimalizují se tak negativní dopady inflace.

Pokud se nechcete pustit do sledování grafů a kontrolování trendů a výkyvů křivek, pak je pro váš možná vhodnější konzervativní cesta a s tím spojené tradičnější produkty. Na druhou stranu, pokud chcete jít cestou aktivního investora, tak si dnes můžete otevřít účet na jedné z investičních platforem, kde můžete investovat do akcií nebo raději v začátcích do ETF, což je soubor mnoha akcií. Docílíte tím výrazného snížení rizika a zároveň můžete mít slušný (někdy i dvouciferný) roční přírůstek.

Investice konzervativní cestou

Každá banka uznávaná Českou národní bankou poskytuje investiční služby. Pokud váháte a jste vůči investování skeptičtí, pak si sjednejte schůzku v kamenné pobočce vaší banky. Na domluvené schůzce by vám měl váš osobní bankéř vše vysvětlit a nabídnout jen takové produkty, které jsou pro vhodné.

Respektive v případě banky se nestane, že koupíte rizikový produkt, který vás přivede na mizinu. Budou vám nabídnuty přesně takové produkty, které jsou pro vás vhodné.

Vhodnost investičního produktu se odvíjí od výše počátečních částky, výše pravidelných vkladů a délku doby, po kterou chcete investovat.

Investiční svět nabízí stále více nových ale i těch tradičních produktů. K pochopení základních informací o investicích stačí rozkliknout webové stránky vaší banky. Na webu najdete informační grafiku a srozumitelný text

Při investování pamatujte i na další důležitý pozitivní faktor. Kromě toho, že cílené vyhýbáte negativním vlivům inflace na vaše peníze, také uplatňujete princip složeného úročení. To znamená, že úročící procento ovlivňuje vždy celkovou investovanou částku. Čím více a čím déle investujete, tím více peněz získáváte.

Investování je v dnešní době zbytečným strašidlem, pokud uvážíte benefity, které vám může přinést. Pamatujte stále na důležitou vlastnost peněz, kterou zmiňuji v úvodu. Peníze jsou nejlepším zaměstnancem, kterého kdy můžete mít.