Přinášíme vám tři tipy, jak vytvořit printscreen na vašem zařízení rychle a jednoduše. Zatímco na mobilu je již nějakou dobu ustálena u většiny přístrojů jednoduchá zkratka přidržením dvou tlačítek po straně, tak u počítačů máte daleko více možností.

Jak udělat prinscreen 3x jinak

V následujícím článku dostanete tipy, jak udělat nejrychleji a nejúčinněji snímek vaší obrazovky neboli printscreen.

Windows 10 printscreen

Jste-li pc uživatelem, který má operační systém Windows 10, představíme vám tři způsoby, jak vytvořit screenshot.

  1. Pomocí klávesové zkratky Widnows + Prt Sc uděláte printscreen celé obrazovky, který se uloží do složky Obrázky/Snímky obrazovky.
  2. Pokud chcete vytvořit screenshot pouze aktivního okna, použijte následující kombinaci kláves: Alt + Prt Sc. Vyfocené aktivní okno se uloží do schránky a vy ho pak pomocí Ctr+V můžete vložit např. do mailu.
  3. Poslední možností je aplikace Výstřižky zabudovaná přímo ve Windows. Díky ní můžete vytvořit screenshot jen určité části obrazovky. Do vyhledávání ve startu zadejte heslo vystříž, poté by se vám měla ukázat samotná aplikace. V ní je tvoření printscreenu velmi jednoduché. Kliknete na tlačítko nové, poté označíte část plochy, jež chcete zachytit. Vystřižený úsek se vám ukáže v aplikaci, který díky nabídce v menu můžete libovolně upravit.

Tip: V případě, že často potřebujete do printscreenů psát a dělat nákresy, tak určitě oceníte rozšíření do Chromu, Lightshot. S ním zvládnete více a rychleji. Existuje také pro Mac.

Mac printscreen

Vlastnící Macbooků nemusí smutnit, i přes absenci tlačítka printscreen lze vytvořit screenshot několika způsoby. Snímek celé obrazovky pořídíte zadáním klávesové zkratky Shift + Command + 3. Máte-li novější verzi Macbooku (od roku 2018) lze screenshot udělat i díky zkratce Shift + Command + 5.

Po zadání této kombinace vám vyskočí okno, kde uvidíte různé možnosti, jak vytvořit snímek obrazovky nebo i přímo její video. Chcete-li vytvořit prinstcreen jen určité části, zadáte zkratku Shift + Command + 4. Pomocí šipky označíte potřebnou oblast, uvolníte tlačítko myši a označená část se uloží jako screenschot na plochu.

Snipit

Printscreen můžete vytvořit i díky aplikace od Googlu. Ten vytvořil jednoduchý program, který si stáhnete a uložíte do svého Google prohlížeče. Nemusíte znát žádné klávesové zkratky, jednoduše vždy kliknete na aplikaci a označíte plochu, kterou chcete vyfotit. Screenshot můžete různě upravit a editovat, poté vyberete způsob, jakým chcete snímek uložit. Můžete vytvořit pouze link ke sdílení nebo si uložit screenshot do vašeho zařízení.

Doufáme, že jsme vám stručným návodem pomohli k vytvoření prinstcreenů na vašem zařízení. Jste-li nyní na home office, mohlo by se vám hodit: 10 tipů: Jak zvládnout home office efektivně?