Znáte terapii červeným světlem? Jde o novou formu léčby, která by mohla být užitečná pro řadu kožních problémů. Tato terapeutická technika spočívá v léčbě pomocí červeného světla, kterému je pokožka vystavená. Kromě vrásek, jizev a strií si ale umí poradit i s řadou dalších problémů. Které to jsou?

1.     Zlepšení akné

Jeden z hlavních důvodů využívání červeného světla je zmírnění akné. Terapie je užitečná obzvlášť v případě, kdy na akné nezabírá konvenční léčba. Dojde ke snížení zánětu v mazových žlázách, a pleť bude vypadat mnohem lépe.

2.     Boj proti vráskám

Dnešní doba se snaží intenzivně bojkotovat známky stáří. I v tomto případě můžete kromě jiných procedur vyzkoušet červené světlo. Pravidelná terapie zvýší hustotu kolagenu a vrásky budou méně viditelné.

3.     Bojuje proti zánětu

RLT (red light therapy) má protizánětlivé účinky. Není zatím zcela objasněn důvod, ale kromě lokálních účinků pozitivně působí i na zánět v těle. Díky tomu může mít přínos i v léčbě některých civilizačních chorob, jako je cukrovka, Alzheimerova choroba nebo artritida.

4.     Má pozitivní vliv na zdraví mozku

Terapie může zlepšit průtok krve v mozku. Díky tomu se mohou vytvořit nové synapse a neurony u osob, kteří prodělali mrtvici nebo traumatické poranění mozku. Je pravděpodobné, že se tímto způsobem dají mírnit příznaky po prodělání otřesu mozku.

5.     Podporuje růst vlasů

Alopecie neboli nadměrné vypadávání vlasů se vykytuje jak u mužů, tak u žen. V 90 % jde o androgenní alopecii, která je dědičná. Léčba RLT má pozitivní vliv na růst vlasů i na jejich hustotu. Díky lepšímu prokrvení vstřebá vlasová pokožka více živin a vlasy pak mohou vyrůst a zesílit.

6.     Snížení bolesti

Léčivé červené světlo pomáhá snižovat bolest u chronických stavů. To je užitečné například u neuropatie. U sportovců pak napomáhá regeneraci a snížení bolestivosti po tréninku. Navíc je užitečné při léčbě svalových zranění.

Červené světlo a spánek

Kromě modrého světla má vliv na spánek i červené světlo. Naštěstí ne negativní, právě naopak stimuluje produkci melatoninu. Kromě toho pomáhá snižovat pocit malátnosti a únavy po probuzení. Důležité je se před spaním vyhnout modrému světlu nejméně 30 minut před usnutím, právě ono často stojí za problémy se spánkem a usínáním.

Vyzkoušet se dá i doma

Na trhu najdete lampy s červeným světlem pro domácí použití. Infralampy můžete i doma použít na řadu zdravotních problémů. V případě, že si budete chtít užívat světelnou terapii v domácím prostředí, vybírejte u ověřených výrobců. Pokud si pořídíte necertifikovaný produkt, jedná se o risk a lampa může v tomto případě způsobit víc škody než užitku.