Dostatek všech potřebných látek je samozřejmě nejlepší získat z pestré stravy, v praxi to však někdy nefunguje úplně nejlépe, a proto jsou tu doplňky stravy. Ty by měl užívat asi každý bez ohledu na věk nebo pohlaví. Rozdíl je však ve složení samotných doplňků. Jiné požadavky mají děti, jiné dospělé ženy a muži. A co by takový kvalitní doplněk stravy pro muže měl obsahovat?

Vitamin C

Vitamin C je základ všech multivitaminových doplňků. Neměl by tedy chybět ani v těch pro muže. Tento vitamin je důležitý v mnohých ohledech a bez něj by organismus nemohl vůbec fungovat. Funguje jako silný antioxidant a posiluje imunitní systém. Závisí na něm také správný vývoj a tvorba všech pojivových tkání. Nezbytný je pro zdravé klouby. Podílí se totiž na tvorbě kolagenu.

Vitamin E

Velmi opomínaný vitamin E je neméně důležitý. Ovlivňuje totiž fungování imunitního systému. Chrání také buněčné membrány proti poškození volnými radikály, jinými slovy funguje jako antioxidant. V tomto ohledu je ze všech látek nejdůležitější. Nejlepším přírodním zdrojem jsou různé oříšky a semínka. Ty totiž obsahují také tuky, ve kterých se vitamin E rozpouští a tělo jej tak lépe využije. Muži potřebují tohoto vitaminu o něco více než ženy (přibližně 15 mg).

Vápník

Vápník je součástí kostí, kloubů, zubů a je zodpovědný za jejich tvrdost a strukturu. Kostra však zároveň funguje jako zásobárna vápníku. V případě, že ho tělo nemá dostatek, začne se z ní uvolňovat. To může mít za následek osteoporózu (zvýšenou lámavost kostí) a problémy se zuby. Kromě toho je vápník nezbytný k přenosu nervových vzruchů a správnému srážení krve. Čím je člověk starší, tím více vápníku potřebuje, obecně ho však mužům stačí méně než ženám.

Tip: Přečtěte si také, jak na bělení zubů.

Hořčík

Hořčík (jiným názvem magnesium) je velice důležitý minerál pro lidský organismus. Jeho nedostatek negativně ovlivňuje nejen fyzické, ale také psychické zdraví. Až třetina lidí trpí jeho deficitem, protože se přirozeně vyskytuje v poměrně malém množství potravin, a navíc je těžko vstřebatelný. Tomu napomáhá vitamin B6. Nízká hladina hořčíku se projevuje svalovými křečemi, silnou únavou, bolestí hlavy a vyčerpáním a psychickou nepohodou. Bylo navíc zjištěno, že jeho nedostatek se podílí na vzniku celé řady civilizačních chorob jako jsou cukrovka nebo kardiovaskulární onemocnění.

Zinek

Zinek je součástí až 200 druhů důležitých enzymů, které se podílí na vzniku DNA a RNA. Bez něj by tedy organismus nebyl schopen fungovat. Jako součást superoxid dismutázy chrání buňky před volnými radikály a funguje tak jako přirozený antioxidant. Je významným prvkem pro udržení zdravého vzhledu pokožky, vlasů a nehtů. Prospívá plodnosti a zvyšuje kvalitu i životaschopnost spermií. Jeho nedostatek se nejčastěji projevuje záněty všeho druhu.

Extrakt ze zeleného čaje

Zelený čaj je známý a velice oblíbený pro své silně antioxidační účinky. Jeho výtažky se z tohoto důvodu přidávají také do doplňků stravy. Antioxidanty z něj chrání veškeré buňky proti volným radikálům, což se projevuje zdravým kardiovaskulárním systémem, zdravými vlasy, nehty i pokožkou, silnou imunitou a funkční reprodukční soustavou.

Chrom

Chrom je důležitý stopový prvek, který ovlivňuje normální metabolismus makroživin jako jsou tuky, cukry a bílkoviny. Přispívá také k udržení normální hladiny glukózy v krvi. Jeho nedostatek je spojován se špatným metabolismem a s tím související nadváhou, nebo s vysokou hladinou cholesterolu. S přibývajícím věkem se potřeba chromu zvedá.

Základní vitamínový komplex

Základní komplex obsahuje celou řadu vitamínů B (takzvaný B-komplex), dále pak vitamíny A, D, E, K a vitamin C. V souvislosti s nevyváženou stravou a nedostatečnou konzumací ovoce a zeleniny je u velkého množství lidí pozorován nedostatek těchto nesmírně důležitých látek, což způsobuje celou řadu zdravotních komplikací.

Doplňky pro podporu erekce a zdraví prostaty

Mnohé doplňky stravy v této kategorii obsahují výtažky z kotvičníku, ženšenu, řeřichy peruánské a různých bylin, které bývají označovány jako přírodní afrodiziakum. Pro kvalitní sexuální život, a to i ve vyšším věku, je v nabídce lékáren celá řada přípravků. Pro plodnost, vyšší libido i energii sklízí skvělé recenze Amarex – doplněk stravy pro muže.