Určitě jste někdy zatoužili po dokonale bílých zubech. Bohužel ne každý má to štěstí, a tak si musí k bělejším zubům dopomoci. Přinášíme tipy, jak na bělení zubů z pohodlí domova a navíc přírodně.

Jaké jsou příčiny žloutnutí zubů?

Žloutnutí zubů je přirozená věc. Jen málokterý člověk má od přírody dokonale bílé zuby. Existuje mnoho odstínů zubní skloviny. Jednou z příčin, proč vám zuby žloutnou, je věk. Časem se totiž sklovina opotřebovává a slábne. Dalšími důvody může být:

 • častá konzumace barevných nápojů (káva, červené víno, černý čaj, Coca Cola…)
 • častá konzumace potravin jako borůvky, ostružiny, červená řepa, čokoláda…
 • kouření
 • špatná nebo nedostatečná ústní hygiena
 • užívání některých léků
 • nadbytek cukrů ve stravě
 • přirozeně nažloutlejší barva skloviny

Tyto potraviny a nápoje mohou zanechávat pigment na zubech, kterého je těžké se zbavit. Proto se doporučuje výše jmenované pokrmy z jídelníčku vynechat nebo je alespoň omezit. To samozřejmě platí i v případě cigaret.

Čištění zubů
Důkladná ústní hygiena je nejlepší prevencí před žloutnutím zubů.

Kromě žloutnutí se také mohou objevit bílé skvrny na zubech. Jsou způsobeny demineralizací, tedy odvápněním skloviny, které je počáteční fází vznikajícího zubního kazu. Jak se těchto potíží zbavit? Bílé fleky na zubech bohužel nelze nijak odstranit. Jediným řešením je předcházet těmto problémům zlepšením ústní hygieny a omezením konzumace kyselých potravin.

Jak si doma snadno a rychle vybělit zuby?

Dobrou zprávou pro vás může být, že metod jak si vybělit zuby existuje hned několik. Ne všechny jsou ovšem k zubům šetrné. Pojďme se tedy podívat na způsoby, jak přírodně vybělit zuby.

1. Jak vybělit zuby sodou?

Samotná soda stačit nebude, připravte si také zubní pastu a alobal. Jak vybělit zuby alobalem? Je to jednoduché. Smíchejte zubní pastu s trochou jedlé sody. Směs nalijte na alobal a ten přiložte na své zuby. Doba působení by neměla být příliš dlouhá, stačí několik minut. Pro lepší výsledky pravidelně opakujte. Nedoporučuje se však tuto proceduru provádět příliš často kvůli poškození zubní skloviny.

2. Kokosový olej – skvělý pomocník při péči o zuby

Jednou z metod, jak si doma vybělit zuby, je bělení pomocí kokosového oleje. Kokosový olej má hned několik funkcí – pomáhá jako prevence před zubním kazem a odstraňuje zápach z úst. Navíc působí antibakteriálně.

O účincích bělení zubů kokosovým olejem se ale vedou spory. Jedni tvrdí, že pomáhá, jiní naopak o jeho účincích pochybují. Jak je to doopravdy? Při pravidelném používání můžete pocítit změnu v barvě zubů. Toto ale není způsobeno vybělením skloviny, nýbrž odstraněním plaku a bakterií na povrchu zubu. Výhodou kokosového oleje také je, že ho můžete používat každý den.

Kokosový olej má v péči o zuby mnoho využití.

Jak vybělit zuby kokosovým olejem?

 1. Nejprve si vyčistěte zuby klasickou zubní pastou, abyste odstranili nečistoty.
 2. Kokosový olej rozehřejte tak, aby byl tekutý. Pokud se vám nechce čekat, vložte kousek tuhého oleje do úst a převalujte na jazyku, dokud se nerozpustí.
 3. Poté vezměte kartáček na zuby a namočte ho do kokosového oleje.
 4. Důkladně zuby krouživými pohyby vyčistěte. Olej poté nemusíte z úst vyplachovat.

3. Jablečný ocet odstraní skvrny na zubech

Způsobem, jak přírodně vybělit zuby, je také použití jablečného octa, který účinně odstraňuje skvrny na zubech. Jablečný ocet má ale i nežádoucí účinky – obsahuje totiž kyselinu, která může způsobit narušení zubní skloviny.

Postup

 1. Jablečný ocet smíchejte s vodou.
 2. Poté do něj vložte zubní kartáček a vyčistěte si s ním důkladně zuby.
 3. POZOR! Po této proceduře je nutné si pečlivě vypláchnout ústa obyčejnou nebo ústní vodou a poté vyčistit klasickou zubní pastou, abyste se vyvarovali poškození zubní skloviny.

4. Peroxid vodíku nezkušeným na zuby nepatří

Bělení pomocí peroxidu je sice nejúčinnějším způsobem, není ale dobrým nápadem tento způsob praktikovat doma. Peroxid dokáže zesvětlit zuby až o několik odstínů, hrozí však nežádoucí účinky jako trnutí zubů, zvýšená citlivost, pálení dásní atd. U osob s citlivými zuby toto platí dvojnásob. Od roku 2012 je kvůli toxickým účinkům obsah peroxidu ve výrobcích na domácí bělení zubů snížen na 0,01 %.

POZOR! Zatímco povolený obsah peroxidu v České republice při profesionálním bělení u zubaře je 6 %, lze momentálně zakoupit přípravky ze zahraničí (především z USA), které obsahují až 14 % peroxidu, což je výrazně více. Tuto variantu tedy nelze považovat za bezpečný způsob jak vybělit zuby podomácku.

5. Kurkuma, jahody, citron aneb další metody

Jak jsem již zmiňovala výše, metod jak rychle vybělit zuby je mnohem více – například bělení kurkumou nebo aktivním uhlím. Asi nejznámější a nejvíce rozšířenou metodou, jak vybělit zuby je použití citronu. Citron ovšem obsahuje kyseliny a sklovinu tak vlastně „naleptává“. Stejně tak je tomu u bělení zubů jahodou se solí. Opět je zde vysoký obsah kyselin, které mohou způsobit nenávratné poškození zubní skloviny. Proto doporučuji tyto procedury neprovádět.

6. Každé bělení je zásahem do zubní skloviny

Dříve než se rozhodnete pro jakoukoli metodu bělení zubů, zjistěte si více informací. Každá metoda má svá rizika a nemusí přinést požadované výsledky. Nejlepším způsobem tak stále zůstává bělení zubů u zubaře. Důležité je, uvědomit si, že každé bělení je zásah do struktury zubu a zub tak poškozuje.

Přečtěte si také jak na výpis ze zdravotní dokumentace nebo jak používat vonné esence a oleje.