Péče o pleť může být zmatená a náročná, zejména pro začátečníky, kteří se snaží najít ideální ranní i večerní rutinu.. Bohužel, mnoho lidí dělá při péči základní chyby, které mohou vést k poškození vaší pokožky a ke zhoršení jejího stavu. V tomto článku si představíme několik běžných chyb, které mohou být způsobeny nedostatečným povědomím, užíváním nevhodných přípravků či jejich špatnou kombinací.

Nevhodný čistící gel

Abychom se o naši pleť mohli starat co nejlépe, je zásadní, abychom věděli, jaký typ pleti máme. Chybou ale často bývá, že lidé určí svůj typ pleti mylně a na základě toho vyberou produkty, které ačkoliv jsou kvalitní, jejich pleti nevyhovují. Pokud například máte suchou a citlivou pokožku a vyberete si čistící gel určený pro lidi s mastnou pletí, váš obličej bude zbytečně vysušený a velice citlivý. Určení svého typu pleti by měl být jeden z prvních kroků, jež na své cestě za zdravou a mladistvou pletí učiníte. Jak na to se dozvíte v tomto článku.

Nedostatečná nebo naopak přílišná hydratace

Další častou chybou bývá nedostatečné používání hydratačních krémů. Mnoho lidí si myslí, že hydratační krémy jsou vhodné pouze pro suchou či citlivou pleť, ale pravda je taková, že z hydratace těží všechny typy pleti. Při výběru kvalitního krému tak pokožce dodáváte důležité živiny a bojujete tak proti předčasnému stárnutí a nepříjemnému pnutí. Nezapomeňte proto hydratovat svoji pokožku ideálně dvakrát denně – každé ráno a večer. Správný hydratační krém by měl být bohatý na ceramidy nebo kyselinu hyaluronovou.

Chybou ovšem může být i nadměrná hydratace. Dvakrát denné nanést hydratační krém je ideální frekvence pro drtivou většinu lidí. Pokud nastanou nějaké neobvyklé podmínky, jako nepříznivé počasí, nemusíte se bát nanést vrstvu krému i během dne. Dávejte ale pozor na množství, které na pleť nanášíte. To by se mělo do pár minut vstřebat a neměli byste mít pocit hutného, nepropustného filmu či ucpaných pórů.

Přiměřená hydratace je jeden z nejzákladnějších kroků v péči o pleť. Nepodceňte ji.

Agresivní peeling

Příliš časté používání exfoliačních produktů může vést k podráždění a oslabení pokožky. Doporučuje se exfoliace jednou až dvakrát týdně. Drtivá většina lidí nepotřebuje na svůj obličej žádnou formu manuálního peelingu. Maličké úlomky soli a jiných přírodnin vám na pokožce mohou naopak vytvořit malé ranky a následné jizvy, čímž negativně ovlivní její hebkost a vy budete mít pocit, že peelngu potřebujete víc a víc. Ocitnete se tak v nekonečném kruhu.

O odstranění odumřelé vrstvy pleti se postará chemický peeling, nejčastěji s užitím kyseliny salicylové. Spoustu produktů pro domácí léčbu seženete online, přesto se ale nechte poradit od své kosmetičky či dermatologa.

Nízká SPF ochrana

Před sluncem bychom se měli chránit nejen v létě za parných dní, nýbrž po celý rok. Škodlivé UV záření, které ze slunce vychází, permanentně narušuje DNA v pokožce obsažené a způsobuje tak nejen předčasné stárnutí, ale v horších případech i rakovinu kůže. Ačkoliv nejlepší ochrana před sluncem je se mu nevystavovat, pomoci nám mohou i opalovací krémy.

Při výběru toho správného krému dbejte na to, aby vás chránil před UVA i UVB záření. Jeho hodnota se uvádí v SPF většinou v rozmezí 10-50. Číslo uvádí, o kolik hodin více by vám trvalo (s perfektní a rovnoměrnou aplikací) se na přímém slunci spálit v porovnání s tím, když byste žádný krém neměli. Tedy s opalovacím krémem s hodnotou SPF 10 můžete na slunci pobýt 10x déle než bez krému.

Problém často bývá s aplikací. Proto, aby krém skutečně fungoval podle uvedených čísel, musí být nanesem v dostatečném množství a rovnoměrně po celé ploše pokožky. Mnoho lidí si ale krém nanese v menším množství, protože mají pocit těžkého a tuhého filmu na obličeji. Proto bude ideální, když zvolíte krém s hodnotou alespoň 30 a budete ho pravidelně nanášet v případě pobytu na přímém slunci. SPF 30 vám zajistí pohlcení až 97 % slunečního záření.

Ochrana pokožky před sluncem je zásadní pro naše zdraví. Klobouk, sluneční brýle a opalovací krém jsou při pobytu na sluníčku zásadní.

Časté dotýkání obličeje a mačkání pupínků

Každému z nás se sem tam objeví nějaký ten pupínek a my máme tendenci se ho co nejrychleji zbavit. To často vede k tomu, že si na obličej čast saháme a pupínky mačkáme. Nevědomky se tak ale dostáváme do začarovaného kruhu, kdy si vymáčknutím pupínku zaneseme do otevřené rány rukama další nečistoty, ze kterých může vzejít více akné nebo po něm dokonce zůstanou jizvičky. Pokud máte s pupínky problém, mohou vám pomoci lokální séra, jež se nanáší přímo na postiženou oblast. Rýpání nehtů a agresivní mačkání ale na obličej nepatří.