Mangan je důležitý stopový prvek, který hraje klíčovou roli v mnoha fyziologických procesech lidského organismu. Jeho přísun je nezbytný pro správné fungování organismu, a to zejména v oblasti metabolismu, vývoje a opravných mechanismů.
Účinky Manganu
Mangan působí na metabolismus, podporuje vývoj a růst organismu, a je také důležitý pro opravné mechanismy, jako je obnova kostí, pojivových tkání a chrupavek. Dále blahodárně působí na nervový systém, podporuje správnou činnost imunitního systému, udržuje správnou hladinu cukru v krvi, podporuje vstřebávání vitaminu B1 a C, a pozitivně ovlivňuje krvetvorbu.
Co způsobuje nedostatek Manganu?
Nedostatek manganu může mít vážné zdravotní důsledky. Dlouhodobý nedostatek manganu vede k cévním potížím, protože dochází ke změnám v metabolismu cholesterolu a jeho zvýšenému ukládání v cévní stěně, což zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Nedostatek manganu je také spojen s poruchou funkce enzymů, obsahujících mangan. To může způsobit abnormality kostí, zvětšení, nedostatečný vývin, a dokonce osteoporózu. U nenarozeného plodu může nedostatek minerálu narušit zdravý vývoj kostních chrupavek, způsobit abnormální velikosti kolenního kloubu, nerovnoměrný vývoj lebky a kostních chrupavek.
Nejlepší zdroje v potravinách
Mangan je obsažen v mnoha potravinách, které jsou bohaté na tento minerál. Nejlepšími zdroji manganu jsou plody moře, jako jsou mušle, ústřice a škeble, které obsahují vysoké množství manganu. Dalšími dobrými zdroji jsou sójové produkty, jako je tofu a tempeh, luštěniny, jako jsou fazole a cizrna, obilniny a zrniny, jako jsou opečené obilné klíčky a hnědá rýže, a některé druhy zeleniny a ovoce, jako je špenát a ananas.
Doporučená denní dávka a její zdroje
Denní doporučená dávka manganu je 2,3 mg. Největší množství minerálu obsahují mušle, ústřice a škeble, které představují až 296 % denní doporučené dávky. Dalšími dobrými zdroji jsou tofu, tempeh, fazole, cizrna, opečené obilné klíčky a hnědá rýže, které obsahují až 51 % denní doporučené dávky.
Co způsobí předávkování či nadměrná konzumace?
Přebytek manganu v lidském organismu neblaze působí na nervovou soustavu, způsobuje potíže podobným Parkinsonově nemoci. Při dlouhodobém užívání vysokých dávek manganu může dokonce dojít ke vzniku této choroby. U jaterních chorob může docházet ke hromadění manganu v těle v důsledku sníženého vylučování, což může vést k různým nervovým poruchám. Toxicita hrozí až při vysokém příjmu prostřednictvím doplňků stravy, které mohou vést až k nemoci označované manganovou šíleností, projevující se psychózou, halucinacemi a projevy připomínajícím Parkinsonovou chorobu.
Pro koho je a pro koho není vhodný?
Mangan je důležitý pro všechny lidi, zejména pro mladé chlapce ve věku 10-14 let, kteří by měli mít dostatečné množství manganu spolu se zinkem pro správný vývoj pohlavních orgánů. Nedostatek manganu je však zvláště problematický u žen v menopauze, kde je důležitý pro udržení správné stavby a hmoty kostí. U dětí dochází ke zpomalení růstu a abnormálnímu vývoji kostí, pokud je nedostatek manganu dlouhodobý.
S jakými látkami působí synergicky?
Mangan působí synergicky s zinkem, který je také důležitý pro správný vývoj pohlavních orgánů, zejména u mladých chlapců. Dále podporuje vstřebávání vitaminu C, což je důležité pro celkové zdraví.
Kdo trpí nedostatkem?
Nedostatek manganu je spojen s poruchami funkce enzymů, obsahujících mangan. To může způsobit abnormality kostí, zvětšení, nedostatečný vývin, a dokonce osteoporózu. U nenarozeného plodu může nedostatek minerálu narušit zdravý vývoj kostních chrupavek, způsobit abnormální velikosti kolenního kloubu, nerovnoměrný vývoj lebky a kostních chrupavek. Dlouhodobý nedostatek manganu zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a cukrovky.
Druhy, formy a dělení
Mangan je stopový prvek, který je důležitý pro lidský organismus. Existuje několik forem manganu, jako jsou mangan(II) a mangan(III), které se liší v jejich chemické aktivitě a využití v organismu. Mangan je také důležitý pro fotosyntézu rostlin, kde hraje roli v komplexu rozkládajícího vody.
Závěrečné doporučení lékařů a nutričních specialistů
Lékaři a nutriční specialisté doporučují dostatečné zásobení organismu manganem, zejména u mladých chlapců a žen v menopauze. Dále doporučují vyváženou stravu bohatou na plody moře, sójové produkty, luštěniny, obilniny a zrniny, a některé druhy zeleniny a ovoce. Je také důležité dbát na správnou životosprávu a vyhnout se nadměrnému příjmu manganu prostřednictvím doplňků stravy, aby se předešlo nežádoucím účinkům.